Srbija korak bližje odprtju novega sklopa poglavij na svoji evropski poti

Svet 17. Dec 202412:32 > 17:31 4 komentarji
Srbija, EU
Foto: PROFIMEDIA

EU je danes Srbijo pozvala, naj ji pošlje stališča za pogajanja o dveh poglavjih v okviru pristopnega procesa, s čimer je Beograd storil korak k odprtju novega sklopa pogajalskih poglavij. Srbske oblasti imajo stališče že pripravljeno, odprtje novega sklopa pa pričakujejo v prvih mesecih leta 2025. Nizozemska je medtem napovedala, da bo blokirala naslednji korak Srbije na njeni poti v EU, saj da jo skrbi pripravljenost Beograda na naslednjo fazo v pristopnem procesu in premajhen napredek na področju vladavine prava.

Evropska unija (EU) je danes Srbijo pozvala, naj ji pošlje stališča za pogajanja o dveh poglavjih v okviru pristopnega procesa, s čimer je Beograd storil korak k odprtju novega sklopa pogajalskih poglavij.

Srbske oblasti so v odzivu sporočile, da imajo stališče že pripravljeno, odprtje novega sklopa pa pričakujejo v prvih mesecih leta 2025.

Ministri držav članic za evropske zadeve so na današnjem zasedanju v Bruslju potrdili pismo, v katerem EU poziva Beograd, naj pošlje stališča za pogajanja o poglavju o davkih ter poglavju o socialni politiki in zaposlovanju. Poglavji sta del tretjega pogajalskega sklopa, ki obsega področji gospodarske konkurenčnosti in vključujoče rasti.

“Srbija bo s to odločitvijo naredila korak k pridružitvi EU,” je madžarsko predsedstvo Sveta EU ob tem zapisalo na družbenem omrežju X. Dodali so, da so pismo že poslali Beogradu.

Med državami članicami sicer še ni soglasja o odprtju tretjega tematskega sklopa v pogajanjih s Srbijo.

So pa ministri za evropske zadeve v danes sprejetih sklepih Sveta EU o širitvi zapisali, da priznavajo oceno Evropske komisije, da je Srbija pripravljena za odprtje tega sklopa. Dodali so, da mora pred tem narediti bistven napredek na področju vladavine prava in normalizacije odnosov s Kosovom.

Srbski veleposlanik pri EU Danijel Apostolović je po poročanju srbske tiskovne agencije Tanjug ocenil, da so zaključki in pismo, s katerim se po njegovih besedah začenja postopek za odprtje novega sklopa, prvi pomemben korak.

Napovedal je, da bodo na pismo odgovorili takoj, saj imajo stališča pripravljena. Na podlagi tega bo Evropska komisija pripravila predlog skupnega stališča EU in ga poslala državam članicam v potrditev, je pojasnil.

Evropska komisarka za širitev Marta Kos je po zasedanju ministrov za zadeve EU dejala, da je komisija pripravljena predloga stališč EU glede dveh zgoraj omenjenih poglavij hitro posredovati državam članicam. Poleg tega jim bo januarja prihodnje leto poročala o napredku Srbije, da bi čim prej odprli tretji sklop, je pojasnila.

Pri odločitvi Sveta o skupnem stališču in odprtju sklopa bo sicer znova potrebno soglasje vseh držav članic, tako da bodo lahko tiste, ki nasprotujejo odprtju tretjega sklopa v pogajanjih s Srbijo, to znova blokirale.

Srbski predsednik Aleksandar Vučić sicer pričakuje, da bodo nov sklop odprli konec januarja oziroma v začetku februarja. Ob tem je spomnil, da so se srbske oblasti odločile, da bodo reformirale državo in do konca leta 2026 storile vse, kar je potrebno za pridružitev uniji.

Aleksandar Vučić
Srbski predsednik Aleksandar Vučić (Foto: PROFIMEDIA)

Ministri članic EU so zaključke Sveta o širitvi sprejeli na današnjem zasedanju v Bruslju. V njih so zapisali, da je širitev “geostrateška naložba v mir, varnost, stabilnost in blaginjo”.

Izpostavili so pomen spoštovanja vladavine prava in temeljnih pravic s strani držav, ki se želijo pridružiti uniji. Glede Zahodnega Balkana so poudarili, da dobrososedski odnosi in regionalno sodelovanje ostajajo ključni del širitvenega procesa.

Pomemben del vključevanja v EU pa je po mnenju Sveta tudi upoštevanje evropske zunanje in varnostne politike, vključno s sankcijami proti tretjim državam. Države, ki želijo postati članice unije, morajo sodelovati pri preprečevanju izogibanja sankcijam, tudi tistim, ki jih je EU uvedla proti Rusiji zaradi njene agresije na Ukrajino, so navedli ministri.

Sklepe bodo po napovedih na četrtkovem zasedanju v Bruslju, pripravam katerega je namenjeno današnje ministrsko zasedanje, podprli tudi voditelji držav članic unije. Že v sredo pa bo potekal vrh EU-Zahodni Balkan.

Nizozemska bo blokirala Srbijo na poti v EU

“Vidimo, da ni dovolj napredka na področju vladavine prava v Srbiji,” je nizozemski zunanji minister Caspar Veldkamp po poročanju NL Timesa dejal v ponedeljek po zasedanju zunanjih ministrov EU in napovedal, da bo Nizozemska blokirala naslednji korak Srbije na njeni poti v EU.

Veldkamp je poleg tega izpostavil tudi nezadosten napredek v odnosih med Beogradom in Prištino, kjer da nosi odgovornost tudi Srbija, ter neusklajenost srbske zunanje politike z evropsko. Srbija ni priznala neodvisnosti Kosova in ga obravnava kot avtonomno pokrajino. Prav tako ni uvedla sankcij proti Rusiji zaradi njene agresije na Ukrajino, k čemur jo kot kandidatko za članstvo v EU pozivajo države članice.

Veldkamp je v ponedeljek še dejal, da želi na današnjem srečanju z ministri za zadeve EU prepričati tudi druge vlade v Evropi, naj zavzamejo enako stališče, “da Nizozemski ne bo treba stati sami”. “Resnično želimo zdaj pritisniti na Srbijo,” je dodal.

Izpostavil je pomen vladavine prava in poudaril, da je treba preprečiti, da bi se EU oslabila namesto okrepila. “Ob pogledu na zaskrbljujoč razvoj dogodkov na Madžarskem in deloma na Slovaškem je logično, da lahko na področju vladavine prava res postavimo zahteve državi kandidatki,” je dodal.

Srbija je doslej odprla 22 od 35 poglavij v pristopnih pogajanjih z EU, dve je začasno zaprla. Pomen napredka na področjih vladavine prava, normalizacije odnosov s Kosovom in usklajenosti srbske zunanje politike z evropsko je v svojem zadnjem širitvenem poročilu izpostavila tudi Evropska komisija. Srbija si že nekaj časa prizadeva za odprtje tretjega sklopa pogajalskih poglavij, vezanih na notranji trg EU. Temu poleg Nizozemske nasprotuje še več drugih članic unije, med drugim Hrvaška, Bolgarija in baltske države.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje

Priporočeno vsebino