Na severu Evrope preiskujejo nov primer poškodbe podatkovnih kablov med Švedsko in Finsko. Potem ko so oblasti sprva sumile na sabotažo, je finska agencija za promet danes ocenila, da bi škoda lahko nastala med gradbenimi deli.
S severa Evrope poročajo, da sta bila poškodovana še dva podatkovna kabla, ki povezujeta Švedsko in Finsko.
Finska ministrica za komunikacije Lulu Rann je na družbenem omrežju X sporočila, da “okoliščine jemljejo resno”.
Poškodbe kablov so odkrili v torek, najverjetneje pa se je to zgodilo na Finskem. Finska agencija za promet Traficom je naknadno sporočila, da je škoda na kablu verjetno nastala nenamerno med gradbenimi deli in da je že popravljena.
Policija primer obravnava kot kaznivo dejanje, piše finski medij SVT. O dogodku so bili obveščeni tudi na švedskem uradu za pošto in telekomunikacije, norveški agenciji za varnost in pripravljenost skupnosti ter v švedskih oboroženih silah.
“Po informacijah, ki jih imamo, sta dve poškodbi kablov na kopnem na Finskem,” je sporočil Peter Ekstedt, tiskovni predstavnik švedske uprave za pošto in telekomunikacije. Dodal je, da je incident opazil lastnik omrežja Global Connect.
“To jemljemo resno. Finska policija preiskuje, kaj se je zgodilo, zaradi okoliščin pa obstaja sum sabotaže. Vlada je v stiku s pristojnimi organi in spremlja razvoj dogodkov,” je dejal finski minister za civilno obrambo Carl-Oskar Bohlin v odzivu za SVT. Na švedski policiji so za medij sporočili, da razvoj dogodkov spremljajo, a da gre za “finsko zadevo”, in da sodelujejo z njihovo policijo.
Spomnimo, že v sredini novembra so v Baltskem morju odkrili poškodbo na podmorskem podatkovnem kablu, ki povezuje Finsko in Nemčijo, pa tudi na kablu, ki povezuje Švedsko in Litvo.
V središču preiskave se je znašla kitajska ladja Ji Peng 3, ki je v času dogodka plula na območju. V Pekingu vpletenost zanikajo, kabla pa so medtem že popravili, piše STA.
Države po vsem svetu vse bolj skrbi možnost napada na podvodno internetno infrastrukturo, ki z več kot milijonom kilometrov kablov na morskem dnu prenaša 95 odstotkov svetovnih podatkov. Rusija je s takšnim napadom v preteklosti že odkrito zagrozila, grožnjo pa so po sabotažah Severnega toka začele resneje jemati tudi evropske države, saj je trenutno na sto tisoče kilometrov podvodnih kablov brez kakršnegakoli nadzora in bi jih lahko tuje države zlahka poškodovale ali uničile.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje