Nov način zdravljenja raka materničnega vratu: največji napredek v 25 letih

Svet 15. Okt 202409:21 0 komentarjev
Britanska bolnišnica (
Britanska bolnišnica (Foto: PROFIMEDIA)

Zdravniki so v desetletni študiji odkrili nov način zdravljenja raka materničnega vratu, ki močno zmanjša tveganje za smrt in temelji na že uveljavljenih metodah zdravljenja. Gre za največji napredek v boju proti tej bolezni v zadnjih 25 letih, pravijo strokovnjaki.

Zdravniki iz Velike Britanije, Mehike, Indije, Italije in Brazilije so bolnice z rakom materničnega vratu deset let zdravili z novo metodo zdravljenja. Rezultati so zelo dobri, zdravniki in raziskovalci pa so nov način označili za izjemnega. Po njihovih besedah gre za največji napredek pri zdravljenju te bolezni v zadnjih 25 letih.

V raziskavi, ki je potekala pod vodstvom Univerzitetnega kolidža v Londonu (UCL) so poročali, da so rezultati tretje faze kliničnega preizkušanja pri bolnicah pokazali 40 odstotkov manjše tveganje za smrt zaradi te bolezni in 35 odstotkov manjše tveganje, da se bo rak vrnil. Ugotovitve so objavili v priznani znanstveni reviji Lancet.

“Vsako izboljšanje preživetja bolnikov z rakom je pomembno. Še posebej če bolnice zdravljenje dobro prenašajo in traja krajše obdobje. To ženskam omogoča, da se razmeroma hitro vrnejo k normalnemu življenju,” je za Guardian povedala vodja raziskave na UCL zdravnica Mary McCormack in dodala: “To je največje povečanje preživetja raka materničnega vratu od uvedbe kemoradiacije leta 1999.”

Od takrat zdravljenje raka materničnega vratu poteka s kemoradiacijo – gre za kombinacijo zdravljenja s kemoterapijo in sevanjem. V novi študiji pa so zdravniki pred začetkom uvedene metode zdravljenja ponudili kratko dodatno zdravljenje s kemoterapijo. Nov pristop zdravljenja so ponudili bolnicam z nerazširjeno obliko raka.

GINEKOLOG
Ginekološki odvzem brisa materničnega vratu (Foto: PROFIMEDIA)

Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije je rak materničnega vratu četrti najpogostejši rak pri ženskah. Vsako leto po svetu odkrijejo približno 660.000 novih primerov in 350.000 smrti. Večina bolnic za rakom materničnega vratu zboli med 30. in 40. letom starosti. Kljub izboljšani zdravstveni oskrbi se rak v 30 odstotkih vrne. Zaradi učinkovitega presejalnega programa Zora se Slovenija uvršča med evropske države z najmanjšim bremenom raka materničnega vratu.

Pristop, ki temelji na že uvedenih postopkih

V raziskavo je bilo skupaj vključenih 500 žensk z lokalno obliko raka, ki so jih naključno razporedili v dve skupini.

Ena skupina je prejela nov režim zdravljenja z dodatno šesttedensko kemoterapijo s karboplatinom in paklitakselom, ki sta mu sledili standardna radioterapija ter tedenska kemoterapija s cisplatinom in brahiterapijo, znana kot kemoradioterapija. Druga, kontrolna skupina je ob operaciji prejemala le standardno kemoradioterapijo.

Pet let po zdravljenju je bilo v prvi skupini bolnic še 80 odstotkov živih, pri 72 odstotkih pa se rak materničnega vratu ni razširil ali vrnil. V drugi skupini bolnic je bila po petih letih preživelost 72-odstotna, pri 64 odstotkih bolnic pa se rak ni vrnil ali razširil.

Rezultati so spodbudili pozive, naj se režim uvede v Združenem kraljestvu in na mednarodni ravni. “Ta pristop je preprost način za doseganje pozitivnih sprememb z uporabo že obstoječih zdravil, ki so poceni in odobrena za uporabo pri bolnikih. Nekateri onkološki centri so ga že sprejeli in ni razloga, da ga ne bi ponudili vsem bolnicam,” je pozvala dr. McCormack.

Raziskavo sta financirala Center za raziskovanje raka Velika Britanija (Cancer Research UK) in Inštitut za raka na UCL (UCL Cancer Trials Centre).

Kako vam je všeč N1? Kaj bi izboljšali?

Dragi bralci in bralke, pomagajte nam izboljšati N1. Kaj pogrešate, kaj vam je všeč, česa ne marate? Pripravili smo kratko anketo o zadovoljstvu bralcev, reševanje traja približno pet minut, anketa pa je anonimna. Povezava do ankete: https://n1slovenija.1ka.si/raziskava-branosti

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!