Zunanji ministri Evropske unije so sprejeli nov sveženj sankcij proti Rusiji zaradi njene agresije na Ukrajino. S 15. svežnjem, ki je namenjen predvsem preprečevanju izogibanja ukrepom, so sprejeli sankcije proti več kot 50 ladjam iz tretjih držav, ki so vpletene v izogibanje sankcijam, pa tudi proti podjetjem iz več tretjih držav, vključno s Srbijo.
Zunanji ministri članic Evropske unije so sprejeli 15. sveženj sankcij proti Rusiji, ki je namenjen predvsem preprečevanju izogibanja ukrepom.
Svet Evropske unije je danes na seznam plovil, za katera velja prepoved dostopa do evropskih pristanišč in zagotavljanja storitev, povezanih s pomorskim prometom, dodal 52 tankerjev in ladij iz tretjih držav.
Skupaj je tako na seznamu 79 plovil. Med temi so tankerji, ki jih Moskva izkorišča za izogibanje cenovni kapici skupine G7, namenjeni omejevanju izvoza ruske nafte v tretje države. Na seznamu pa so tudi ladje, ki sodelujejo pri transportu vojaške opreme Rusiji ali ukradenega ukrajinskega žita.
Unija je obenem zaradi vpletenosti v izogibanje sankcijam na področju trgovine oziroma naročanje opreme, ki se uporablja v ruskih vojaških operacijah, na seznam sankcioniranih pravnih oseb dodala podjetja iz Srbije, Kitajske, Indije, Irana in Združenih arabskih emiratov.
Skupaj z ruskimi so na seznam dodali 32 pravnih oseb. Zanje bo veljala omejitev izvoza blaga in tehnologije, ki jih je mogoče uporabljati tako v civilne kot vojaške namene, ali pa blaga in tehnologije, ki prispeva k tehnološki okrepitvi ruskega obrambnega in varnostnega sektorja.
Unija je razširila tudi seznam posameznikov in pravnih oseb, za katere velja prepoved vstopa in zamrznitev premoženja v EU. Dodali so 54 posameznikov in 30 pravnih oseb, odgovornih za spodkopavanje ali ogrožanje ozemeljske celovitosti, suverenosti in neodvisnosti Ukrajine.
Med posamezniki so pripadniki ruske vojaške enote, odgovorne za napad na otroško bolnišnico v Kijevu, vodilni v ruskih energetskih podjetjih, odgovorni za deportacije otrok, pa tudi dva visoka uradnika Severne Koreje.
Med pravnimi osebami pa so prvič tudi kitajske pravne osebe, odgovorne za zagotavljanje sestavnih delov brezpilotnih letal v podporo ruski agresiji na Ukrajino. Dodali so še več ruskih podjetij iz obrambnega in transportnega sektorja ter rusko civilno letalsko družbo, so navedli na Svetu EU.
EU je tako v skoraj treh letih od začetka ruske agresije na Ukrajino sprejela že 15 paketov sankcij. S 14. paketom, ki so ga članice sprejele konec junija, so med drugim omejili ruske prihodke od energentov in dostop Rusije do ključnih tehnologij. Med ukrepi preteklih paketov so še embargo na uvoz ruske nafte, prepoved uvoza in izvoza blaga, sektorske gospodarske sankcije in izključitev ruskih bank iz sistema Swift.
Poljski diplomati, ki bodo v prvi polovici leta na čelu Sveta EU, pričakujejo, da bo Evropska komisija predlog 16. svežnja predstavila v začetku prihodnjega leta.
Unija prvič s sankcijami proti destabilizacijskim dejavnostim Rusije v tujini
Evropska unija je ob tem prvič uvedla tudi sankcije proti 6 posameznikom in trem subjektom, ki so odgovorni za destabilizacijska dejanja Rusije v tujini.
Kot je pojasnil Svet EU, so bili sankcionirani tisti, ki s hibridnimi dejavnostmi spodkopavajo temeljne vrednote EU in njenih članic, njihovo varnost in stabilnost, pa tudi vrednote mednarodnih organizacij in tretjih držav.
Med sankcioniranimi je tako enota 29155 ruske vojaške obveščevalne službe GRU, ki je obtožena sodelovanja pri izvajanju atentatov in destabilizacijskih dejavnosti, kot so bombni in kibernetski napadi po Evropi.
V povezavi z rusko kampanjo za širjenje dezinformacij, poimenovano Doppelganger, ki je dejavna v članicah EU, ZDA in Ukrajini, sta bili sankcionirani dve osebi, med njimi tudi Sofija Zaharova, vodja oddelka v uradu ruskega predsednika za razvoj informacijskih in komunikacijskih tehnologij.
Sankcije veljajo tudi proti posameznikom, ki so imeli ključno vlogo v operaciji proti nemški obveščevalni službi BND, v kateri so bili ruski varnostni službi FSB posredovani zaupni podatki.
Ukrepi EU pa so usmerjeni tudi proti delovanju Rusije v Afriki, saj sta sankcionirani dve proruski dezinformacijski mreži dejavni v Afriki, pa tudi Andrej Averjanov, ki je od pokojnega Jevgenija Prigožina prevzel operacije vojaške skupine Wagner v Afriki.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!