Onesnaženost zraka v indijski prestolnici New Delhi je dosegla nov mejnik, saj je za več kot 60-krat presegla mejno vrednost Svetovne zdravstvene organizacije.
V indijski prestolnici New Delhi, ki se duši smogu, zaradi katerega so oblasti zaprle večino šol, je danes onesnaženost zraka dosegla nov zaskrbljujoč mejnik. Koncentracija mikrodelcev PM 2,5 v zraku je davi za več kot 60-krat presegla mejno vrednost Svetovne zdravstvene organizacije (WHO), poroča francoska tiskovna agencija AFP.
V nekaterih delih mesta je koncentracija mikrodelcev PM 2,5, ki so zdravju najbolj škodljivi, po podatkih podjetja za meritve kakovosti zraka IQAir znašala 907 mikrogramov na kubični meter zraka.
Vlada je otrokom, starejšim in osebam z boleznimi dihal svetovala, naj ostanejo v zaprtih prostorih. V skladu z načrtom stopnjevanega odziva je vlada omejila promet, ustavila gradbene dejavnosti in pozvala podjetja, naj spodbujajo zaposlene k delu od doma.
Mesto s 30 milijoni prebivalcev se vsako zimo sooča z onesnaženjem, ki ga povzročajo industrijski in avtomobilski izpusti, ogrevanje ter sezonski sežigi kmetijstva v kombinaciji z mrazom in šibkimi vetrovi.
Strupeni pokrov se je danes v veliki meri razširil iz New Delhija in zajel velik del severne Indije. Obiskovalci Tadž Mahala v Agri so družbena omrežja preplavili s fotografijami znamenitega mavzoleja iz belega marmorja, zavitega v smog.
Hudo onesnaženje naj bi se nadaljevalo vsaj šest dni.
New Delhi zaradi onesnaženega zraka velja za eno zdravju najbolj nevarnih mest na svetu. Glede na študijo, ki jo objavila strokovna revija The Lancet, je v letu 2019 onesnaženi zrak v Indiji povzročil 1,67 milijona prezgodnjih smrti.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!