Površina suverene države Monako se je zaradi novo zgrajene ekološke četrti povečala za tri odstotke. Okrožje Mareterra, ki ga je v sredo slavnostno otvoril monaški princ Albert II., zdaj širi ozemlje Monaka za 15 hektarjev, vključuje pa marino, obmorsko promenado in nova luksuzna stanovanja.
Monako, suverena država, znana tudi kot davčna oaza in “zatočišče” za bogataše, ima trenutno 39.000 prebivalcev. Po podatkih nepremičninskega podjetja Knight Frank je skoraj sedem od desetih ljudi v Monaku milijonarjev, čeprav je območje manjše od newyorškega Central Parka. Se je pa druga najmanjša suverena država na svetu pred kratkim povečala za tri odstotke, piše CNN.
Novo “eko okrožje” Mareterra je razširilo površino Monaka za kar 15 hektarjev. Projekt, ki so ga napovedali že leta 2013, je vreden 2 milijardi evrov, gradnja pa je bila financirana z zasebnim kapitalom. Za obsežno območje melioracije so v Sredozemskem morju zgradili betonske komore, ki so jih najprej izpraznili in nato napolnili s 750.000 tonami peska.
Približno polovica umetne kopenske površine, ki jo je v sredo slavnostno otvoril monaški princ Albert II., bo javno dostopna. To vključuje park, kolesarske steze, marino in nakupovalne objekte. Različne zelene površine so zasadili s tisoč drevesi, uvoženimi iz Toskane.
Na lokaciji so zgradili tudi več kot 100 stanovanj in 10 razkošnih vil. V projektu je sodelovalo več priznanih arhitektov, med njimi Norman Foster in Tadao Ando. Italijanski arhitekt Renzo Piano pa je svoje ime posodil stanovanjski hiši Le Renzo, ki jo je na Mareterri zgradilo njegovo podjetje.
Cene stanovanj sicer niso razkrite, vendar v Knight Frank ocenjujejo, da bodo nepremičnine dosegle do 10.000 evrov na kvadratni meter.
Med gradnjo pazili na ekosistem
Ideje o projektu so v preteklosti povzročile jezo okoljevarstvenikov. Opozarjali so, da bi lahko gradnja negativno vplivala na morsko življenje v Monaku, ki med drugim vključuje tudi 60 vrst koral.
Leta 2009 je princ Albert II. zato opustil predlog o gradnji projekta, saj se tudi sam bori za varovanje biotske raznovrstnosti oceanov.
Melioracija zemljišč v Monaku je zdaj strogo regulirana, zato so tudi pri gradnji Mareterre poskušali zmanjšati količino vpliva na morje.
Po podatkih bo 80 odstotkov ogrevanja in hlajenja v okrožju delovalo na obnovljive vire energije. Pri tem je vključena tudi energija, ki jo proizvaja več kot 1,2 hektarja sončnih kolektorjev.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!