Avstrijski skrajno desni svobodnjaki (FPÖ) in konservativna ljudska stranka (ÖVP) so danes uradno začeli koalicijska pogajanja. Prva tema, ki jo bodo načeli v pogovorih, bo rebalans proračuna, ki bo verjetno največji zalogaj v pogajanjih.
Avstrija zaradi proračunskega primanjkljaja tvega sprožitev postopka EU. Da bi se temu izognil, mora Dunaj Evropski komisiji do 21. januarja predložiti konkreten načrt za zmanjšanje porabe. Tako svobodnjaki kot ljudska stranka se želijo sprožitvi postopka izogniti.
Vodja poslanske skupine ÖVP August Wöginger, eden od pogajalcev ljudske stranke, je v sporočilu za javnost poudaril, da je poleg tega na pogajanjih treba doseči dogovor o ključnih vprašanjih za njegovo stranko. Med njimi je omenil “zaščito avstrijske suverenosti pred tujimi vplivi, zlasti Rusijo”.
Vodja svobodnjakov Herbert Kickl je sicer kritičen do sankcij EU proti Moskvi zaradi ruske invazije v Ukrajini. Skrajno desno stranko so tekmice v kampanji pred parlamentarnimi volitvami septembra lani kritizirale zaradi povezanosti z Rusijo, med drugim zaradi dogovora o prijateljstvu, ki ga je leta 2016 podpisala s stranko Enotna Rusija ruskega predsednika Vladimirja Putina. V FPÖ trdijo, da ta sporazum ni bil nikdar uresničen.
Druga pomembna temeljna vprašanja za ÖVP so konstruktivna vloga Avstrije v EU ter zaščita in ohranitev liberalne demokracije in ustavne države. Za konservativno stranko je po besedah Wögingerja pomembno tudi, da Avstrija ostane jasno zavezana boju proti antisemitizmu in ekstremizmu. “Če je FPÖ skupaj z nami pripravljena prevzeti odgovornost za našo državo pod omenjenimi pogoji, lahko skupaj dosežemo konstruktiven rezultat pogajanj,” je dejal Wöginger.
FPÖ sicer velja za kritično do EU. Unijo po pisanju spletnega medija Politico skrbi, da bi lahko Kickl sodeloval s svojim vzornikom, madžarskim premierjem Viktorjem Orbanom pri blokiranju pomembnih pobud, zlasti na področjih, kjer je potrebno soglasje vseh 27 držav članic.
Kickl je v torek zagrozil s predčasnimi volitvami, če koalicijska pogajanja z ljudsko stranko ne bodo uspešna. Dejal je še, da od ÖVP pričakuje, da bo v pogajanjih ravnala pošteno, ter posvaril pred “igricami, zvijačami, sabotažo in obstrukcijami”. Ob tem je izpostavil, da je nujno treba povrniti zaupanje ljudi v politiko.
Svobodnjaki so na parlamentarnih volitvah septembra lani zmagali, a ker nobena druga stranka ni želela sodelovati z njimi, je avstrijski predsednik Alexander Van der Bellen v nasprotju z dosedanjo prakso mandat za sestavo vlade sprva podelil tedanjemu kanclerju Karlu Nehammerju, čigar ÖVP je zasedla drugo mesto. Nehammer je bil pripravljen sodelovati z FPÖ, ne pa tudi s Kicklom.
Glede oblikovanja koalicije so se sprva pogajale ÖVP, SPÖ in liberalna stranka Neos. Če bi dosegle dogovor, bi bila to prva koalicija treh strank v zgodovini Avstrije. Vendar je Neos prejšnji teden od pogajanj odstopil. Pogovore sta nadaljevali ÖVP in SPÖ, a prav tako neuspešno. Po propadu koalicijskih pogajanj je Nehammer napovedal odstop s čela stranke in vlade, Van der Bellen je mandat za sestavo vlade podelil vodji svobodnjakov Kicklu, ta pa je k pogajanjem povabil ÖVP.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!