Ameriški predsednik Joe Biden je sprejel novo odločitev v zvezi z dobavo orožja Ukrajini: zavezal se je, da bodo ZDA Kijevu poslale še protipehotne mine. Neimenovani ameriški uradnik pravi, da jih bodo dostavili kmalu. Washington ob tem pričakuje, da jih bo Ukrajina uporabljala le na svojem ozemlju.
Ameriški predsednik Joe Biden je odobril, da se Kijevu pošlje protipehotne mine, je za britanski BBC v torek povedal ameriški uradnik. Uradnik, ki je govoril pod pogojem anonimnosti, je dejal, da bodo mine dobavili kmalu. Pred tem so od Kijeva prejeli zavezo, da bodo mine uporabili le na svojem ozemlju in na neposeljenih območjih, da se zmanjša grožnja civilnemu prebivalstvu.
Gre za mine z omejenim delovanjem, ki za detonacijo potrebujejo polno baterijo. Ko se ta izprazni, postanejo nenevarne in ne morejo eksplodirati. Uporaba pehotnih min je sicer mednarodno prepovedana. V okviru Ottawske konvencije je prepovedana uporaba, proizvodnja in prenos tega orožja, ki še dolgo po končanih sovražnostih terja žrtve, zlasti med civilnim prebivalstvom v prizadetih regijah. Konvencijo je podpisalo in ratificiralo 164 držav, med njimi ni Rusije in ZDA. Ukrajina je dokument ratificirala leta 2005, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Biden si v zadnjih dveh mesecih svojega mandata prizadeva za okrepitev podpore Ukrajini, preden bo januarja oblast prevzel Donald Trump. V nedeljo je tako odobril tudi uporabo orožja dolgega dosega na ruskem ozemlju.
Zaradi informacij o morebitnem večjem zračnem napadu na ameriško veleposlaništvo v Kijevu, so veleposlaništvo začasno zaprli, poroča BBC. “Veleposlaništvo bo preventivno zaprto, zaposlenim je bilo naročeno, naj se skrijejo,” je v izjavi sporočilo ameriško zunanje ministrstvo.
Ponoči sta tako Ukrajina kot Rusija poročali o večjih napadih brezpilotnih letal na svojih ozemljih. Rusko obrambno ministrstvo je sporočilo, da je zračna obramba ponoči sestrelila 50 ukrajinskih brezpilotnih letalnikov. O napadih z droni poročajo tudi iz Ukrajine, v Kijevu je ponoči veljajo opozorilo pred nevarnostjo.
Tiskovna agencija Reuters medtem poroča, da je bilo po podatkih južnokorejske obveščevalne službe približno 10.900 severnokorejskih vojakov skupaj z ruskimi marinci in zračnimi enotami napotenih v rusko obmejno regijo Kursk. Del severnokorejskih vojakov naj bi že sodeloval v spopadih, Severna Koreja pa je poslala tudi dodatno orožje, vključno s samovoznimi havbicami in raketometi, piše Reuters.
Zelenski: Borili se bomo
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je v pogovoru za televizijo Fox News v torek posvaril, da bo Kijev izgubil vojno, če bodo ZDA zmanjšale vojaško financiranje. “Borili se bomo. Imamo svojo proizvodnjo, vendar to ni dovolj, da bi zmagali. In mislim, da to ni dovolj, da bi preživeli,” je dodal.
Novoizvoljeni ameriški predsednik Trump namreč velja za skeptika glede več milijard vojaške pomoči, ki jo je administracija predsednika Bidna namenila Ukrajini od začetka ruske invazije leta 2022. Trump je v preteklosti večkrat obljubil, da bo vojno hitro končal, vendar ni nikoli podal podrobnosti, kako namerava to storiti.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!