V Afganistanu odmeva nova omejitev za ženske. Talibani so z novim odlokom ženskam prepovedali, "da bi se med seboj slišale". "Tudi ženski glas je treba pokriti, v javnosti ga ne smejo slišati niti druge ženske," je dejal minister za širjenje kreposti. Že pred dvema mesecema so ženskam v državi prepovedali glasno govorjenje v javnosti.
Talibani v Afganistanu tudi več kot tri leta po prevzemu oblasti nadaljujejo s sprejemanjem omejitev za ženske. Pred dvema mesecema je tam odmevala prepoved glasnega govorjenja v javnosti, zdaj so šli še korak dlje. Z ministrstva za širjenje kreposti so sporočili, da se morajo ženske glasnega govorjenja vzdržati tudi, ko so v prisotnosti drugih žensk.
“Ženske ne smejo več slišati glasov drugih žensk,” afganistanskega ministra za krepost Mohamada Kalida Hanafija povzema več tujih medijev. “Ženske se morajo vzdržati glasnega recitiranja Korana v prisotnosti drugih žensk. Če odrasla ženska moli v času, ko gre mimo nje druga odrasla ženska, ne sme moliti tako glasno, da bi jo lahko slišala. Zato zagotovo ne sme niti peti,” je pojasnil v nadaljevanju odloka. Ženski glas je označil za awrah (nekaj, kar je treba prekriti, op. a.), ki ga ne smejo slišati niti druge ženske.
Ni znano, ali je bilo zadnje pravilo že uvedeno in kako široko ga oblasti interpretirajo.
“Skrajna stopnja nadzora in absurdnosti”
Borci za človekove pravice so že opozorili, da bo nova omejitev posegla v zasebna življenja žensk in omejila njihove odnose ter običajne vsakodnevne pogovore. “Ženske bodo še bolj izključene iz družbenega življenja, kmalu se ne bodo smele več pogovarjati,” opozarjajo.
Nova omejitev je naletela tudi na številne kritike na družbenih omrežjih. “Nimam besed, s katerimi bi lahko izrazila svoj bes in gnus nad talibanskim ravnanjem z ženskami,” je zapisala novinarka in humanitarka Lina Rozbih. “Svet mora nekaj storiti. Mora pomagati milijonom nemočnih žensk v Afganistanu, ki so ostale brez glasu.”
“To presega mizoginijo. To je primer skrajne stopnje nadzora in absurdnosti,” pa se je odzvala nekdanja afganistanska diplomatka Nazifa Haqpal.
Med drugim ženske v javnosti že prej niso smele govoriti z moškimi, zaradi česar se je v državi ustavil program cepljenja otrok na domu. Kot smo že poročali, so ga izvajale predvsem ženske.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje