V zadnjem času so se pojavile nove prevare, ki ciljajo na lastnike avtomobilov. Goljufi namerno poškodujejo avtomobil, nato pa pustijo sporočilo s svojo telefonsko številko, ki jo žrtev pokliče v upanju na povrnitev škode. Strokovnjaki svetujejo, da v takih primerih pokličete policijo in ne zaupate neznanim številkam, saj gre za poskus kraje osebnih podatkov.
Prevaranti postajajo vse bolj iznajdljivi. Tokrat so nove prevare opazili hrvaški lastniki avtomobilov. Po poročanju portala Dnevnik.hr goljufi uporabljajo novo metodo, pri kateri namerno opraskajo avto, nato pa za brisalec zataknejo listek s telefonsko številko in sporočilom, da želijo povrniti škodo. Policija opozarja, da je to nov poskus prevare, zato svetujejo, da namesto klica na to številko raje pokličete policijo.
Strokovnjak za informacijsko varnost Alen Delić je pojasnil, da takšne prevare ustvarjajo pritisk na žrtve, da se morajo odzvati hitro, zaradi tega pa naredijo napake. “Goljufi želijo pridobiti vaše osebne podatke, kot so številke bančnih kartic ali dostop do mobilnih aplikacij, s čimer lahko povzročijo finančno škodo,” je opozoril Delić.
“Ko je prijatelj poklical na to številko, sploh ni obstajala”
Hrvati postajajo vse bolj pazljivi, saj vsak dan dobivajo različna sporočila. “Moj prijatelj je našel sporočilo pod brisalcem. Nekdo mu je pustil telefonsko številko, verjetno zato, ker je bil avto poškodovan. Ko je kasneje poklical to številko, ta sploh ni obstajala,” je povedal Ivan iz Zagreba.
“Paziti je treba na svoje račune in jih zaščititi. Načeloma ne puščam svojih podatkov,” je dejala Lucija iz Zagreba.
“Na splošno lahko rečem, da sem se že srečal s poskusi prevar, čeprav niso bile povezane z avtomobili. Vendar verjamem, da bi se lahko s takšno prevaro srečal v bližnji prihodnosti, saj so zelo razširjene,” je rekel Borna Barlović iz Zagreba.
Predlagajte srečanje pri zavarovalnici
Sodni izvedenec za promet Krunoslav Ormuž svetuje, da v takšnem primeru predlagate srečanje pri zavarovalnici, kjer si lahko podatke izmenjate v varnem okolju. “Če nekdo res želi plačati povzročeno škodo, se bo pripravljen sestati v uradnem okolju,” je rekel Ormuž.
Goljufi si prizadevajo pridobiti občutljive informacije, ki jih lahko pozneje uporabijo za nadaljnje prevare ali prodajo podatkov, zlasti če gre za zdravstvene podatke ali druge zaupne informacije. Strokovnjaki opozarjajo, da se bo zaradi vse večje digitalizacije število tovrstnih prevar le še povečalo. Edini način za zaščito je stalna previdnost in izobraževanje o tveganjih.
Avtorica: Vanja Margetić/dnevnik.hr
BONUS VIDEO:
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje