Po ocenah raziskave, objavljene v znanstveni reviji The Lancet, je na svetu več kot milijarda ljudi predebelih. Stopnja debelosti med otroki in mladostniki se je od leta 1990 do danes povečala za štirikrat. Kakšni so podatki za Slovenijo?
Po podatkih iz leta 2022 ta ocena vključuje približno 800 milijonov odraslih in 159 milijonov otrok. Največji delež debelosti pri ženskah je v Tongi in na Ameriški Samoi, pri moških pa na Ameriški Samoi in v Nauruju. Tam je debelih približno 70 do 80 odstotkov odraslih, poroča BBC.
Slovenija je po podatkih raziskave, objavljene v britanski znanstveni reviji za področje splošne medicine The Lancet, med približno 190 državami na 162. mestu po deležu debelosti žensk in na 63. mestu po deležu debelosti moških. Po podatkih omenjene raziskave je Sloveniji debelih 150.000 žensk, starejših od 20 let, kar predstavlja 14 odstotkov, in 230.000 tisoč moških, kar je 26 odstotkov. Od leta 1990 do 2022 se je delež predebelih žensk v Sloveniji povečal za nekaj manj kot dva odstotka, delež predebelih moških pa za dobrih 14 odstotkov.
Predebelih deklic (5–19 let) je v Sloveniji 8 odstotkov, s čimer se Slovenija uvršča na 95. mesto. Predebelih dečkov pa 13 odstotkov (88. mesto).
Več debelosti, manj podhranjenosti
Mednarodna skupina znanstvenikov meni, da je treba nujno spremeniti način boja proti debelosti. Ta sicer poveča tveganje za nastanek številnih resnih zdravstvenih težav, vključno s srčnimi boleznimi, sladkorno boleznijo tipa 2 in nekaterimi vrstami raka. Raziskovalci so pri razvrščanju stopenj debelosti (odstotek prebivalstva, ki se ob upoštevanju starostnih razlik uvršča med debele) ugotovili:
- ZDA so na 10. mestu med moškimi in na 23. mestu med ženskami
- Indija se uvršča na 19. mesto med ženskami in 21. mesto med moškimi
- Kitajska je na 11. mestu med ženskami in na 52. mestu med moškimi
Glavni avtor študije – profesor dr. Majid Ezzati z Imperialnega kolidža v Londonu – je za BBC povedal, da je v mnogih otoških državah težava v dostopnosti zdrave in nezdrave hrane. “V nekaterih primerih so bile organizirane agresivne oglaševalske kampanje za promocijo nezdrave hrane, medtem ko so lahko stroški in razpoložljivost bolj zdrave hrane problematični,” je dodal. Ezzati, ki že več let preučuje globalne podatke, je ob tem dejal, da je presenečen nad hitrostjo, s katero se je slika spremenila, saj se zdaj veliko več držav spopada s krizo debelosti, medtem ko se je število držav, v katerih se za največjo težavo šteje premajhna telesna teža, zmanjšalo.
Stopnja debelosti se je med otroki povečala
Raziskava, ki zajema obdobje med letoma 1990 in 2022, ugotavlja, da se je stopnja debelosti med otroki in mladostniki povišala za štirikrat. Pri odraslih se je stopnja debelosti pri ženskah več kot podvojila, pri moških pa skoraj potrojila. Hkrati se je delež odraslih, ki se uvrščajo med osebe s premajhno telesno težo, zmanjšal za 50 odstotkov, vendar raziskovalci poudarjajo, da podhranjenost še vedno ostaja pereč problem, zlasti med najrevnejšimi skupnostmi.
Generalni direktor Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus je dejal, da nova študija poudarja pomen preprečevanja in obvladovanja debelosti od zgodnjega otroštva do odraslosti, in sicer s prehrano, telesno dejavnostjo in ustrezno oskrbo. Dodal je, da bo za to potrebno delo vlad in skupnosti ter “pomembno sodelovanje zasebnega sektorja, ki mora biti odgovoren za vplive svojih izdelkov na zdravje”.
Soavtorica študije dr. Guha Pradeepa je poudarila, da vpliv podnebnih sprememb, pandemija covida-19 in vojna v Ukrajini lahko poslabšajo tako stopnjo debelosti kot podhranjenosti, saj omenjeni dejavniki povečujejo revščino in stroške živil, bogatih s hranili. “Posledica tega je pomanjkanje hrane v nekaterih državah in gospodinjstvih ter preusmeritev k manj zdravi hrani v drugih,” je dodala.
Mreža, v katero je bilo vključenih več kot 1.500 raziskovalcev in je sodelovala s svetovno zdravstveno organizacijo, je analizirala meritve telesne višine in teže približno 220 milijonov ljudi, starih pet let ali več. Za merilo so uporabili indeks telesne mase, še poroča BBC.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje