Nova raziskava: uživanje citrusov precej zmanjša možnost depresije

Svet 28. Feb 202505:10 0 komentarjev
agrumi, citrusi
Foto: Profimedia

Znano je, da številna živila lahko spremenijo razpoloženje, nedavno objavljena študija pa kaže, da lahko redno uživanje citrusov znatno zmanjša tveganje za razvoj depresije. Ključ je v povezavi med črevesjem in možgani.

Pomaranče, limone in drugi citrusi so lahko ključ do boljšega duševnega zdravja, ugotavlja nova raziskava, v kateri so uporabili podatke več kot 32.000 ljudi v obdobju 15 let.

Znano je, da številna živila lahko spremenijo razpoloženje, nova študija, nedavno objavljena v znanstveni reviji Microbiome, pa kaže, da lahko redno uživanje citrusov znatno zmanjša tveganje za razvoj depresije. Razlog je v njihovem vplivu na črevesni mikrobiom. Raziskovalci so odkrili, da je pogosto uživanje citrusov povezano z 22 odstotkov manjšim tveganjem za depresijo.

Črevesni mikrobiom je skupek vseh mikroorganizmov, ki živijo v našem prebavnem traktu, predvsem v debelem črevesu. Vsak človek ima edinstven mikrobiom.

V študiji, ki so jo vodili raziskovalci medicinske šole univerze Harvard, so uporabili podatkovno zbirko, v kateri od leta 1989 beležijo zdravstveno stanje več kot 100.000 ljudi. Pod drobnogled so vzeli 15-letno obdobje in zdravstveno stanje več kot 32.000 udeležencev raziskave.

Rezultati so bili jasni – pri tistih, ki so pogosto jedli pomaranče, limone in grenivke, je bilo depresije bistveno manj, kot pri tistih, ki jih niso. Konkretno, za 22 odstotkov manj. Razlika je bila očitna ne glede na druge dejavnike, kot so splošna kakovost prehrane, indeks telesne mase (ITM), telesna vadba in uživanje alkohola.

“Ugotovili smo, da lahko uživanje ene srednje velike pomaranče na dan zmanjša tveganje za nastanek depresije za približno 20 odstotkov. Zdi se, da je ta učinek specifičen za citruse,” je za Harvard Gazette dejal glavni avtor študije Raaj Mehta in pojasnil, da uživanje drugih vrst sadja ni imelo enakega učinka. “Ko smo preučili skupno uživanje sadja ali zelenjave pri ljudeh ali uživanje drugih vrst sadja, kot so jabolka ali banane, nismo opazili povezave med vnosom in tveganjem za depresijo,” je pojasnil.

Črevesje in možgani so povezani

Skrivnost je v povezavi med črevesjem in možgani. Raziskovalci so odkrili, da imajo tisti, ki pogosto jedo citruse, v prebavilih višje ravni koristnih bakterij Faecalibacterium prausnitzii. Tisti, ki so imeli višje ravni teh bakterij, pa so imeli manj depresije. Omenjene bakterije so po že znanih ugotovitvah povezane z zmanjševanjem vnetij in izboljšanim zdravjem možganov, saj pomagajo pri uravnavanju serotonina in dopamina. To pa sta dva ključna nevrotransmiterja, ki izboljšujeta razpoloženje. Nevrotransmiter je kemična snov, ki omogoča prenos signalov med živčnimi celicami (nevroni) v možganih in preostalem živčnem sistemu.

Ta študija je dodaten dokaz, da to, kar jemo, močno vpliva na naše počutje. “Nad rezultati po eni strani nisem bil presenečen, saj je znano, da obstaja močna povezava med črevesjem in možgani. Presenetljiva pa je ugotovitev povezave med citrusi in možgani. Pogosto slišimo, da so ribe ‘hrana za možgane’, nihče pa ne reče, da so pomaranče hrana za možgane,” je dejal Raaj Mehta.

Na vprašanje, kako učinkoviti so citrusi v primerjavi z antidepresivi, je avtor študije odgovoril, da so doslej ugotovili le učinek citrusov pri preprečevanju depresije, ne pa pri njenem zdravljenju, torej pri tistih, ki že trpijo za to duševno boleznijo. V prihodnosti pa bi si želeli raziskati tudi ta učinek uživanja citrusov.

Opozoriti velja, da ob jemanju nekaterih zdravil, med njimi tudi antidepresivov, ne smemo uživati grenivk. Te namreč vplivajo na presnovo zdravil in tako povečajo tveganje za neželene učinke. Podobno kot grenivke delujejo tudi pomelo in limete. Pri limonah, pomarančah, mandarinah in drugih citrusih pa tega tveganja ni.

Citrusi so torej lahko dobra popotnica k boljšemu duševnemu zdravju. Dodatno pa k bolj zdravemu duhu prispevajo tudi zdrava hrana na splošno, še posebej listnata zelenjava, jagodičevje in oreščki ter telovadba, dober spanec in obvladovanje stresa.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!