
Študija je pokazala, da je že 24 ur pomanjkanja spanja pri mladih, vitkih in zdravih posameznikih povzročilo spremembo imunskih celic.
“Spanec je boljši kot žganec,” pravi pregovor, ki kaže, da ljudje že dolgo vemo, da je spočitost ključna za dobro počutje in zdravje, včasih celo bolj kot hrana. Nova raziskava, objavljena v znanstveni reviji Journal of Immunology, pa dokazuje, kako zelo kakovost spanja vpliva na človekov imunski sistem, tudi na razvoj debelosti, sladkorne bolezni ter bolezni srca in ožilja.
Študija je pokazala, da je že ena sama neprespana noč oziroma 24 ur pomanjkanja spanja pri mladih, vitkih in zdravih posameznikih povzročila spremembo imunskih celic. Te so se spremenile podobno kot pri posameznikih z debelostjo, ki v telesu povzroča kronično vnetje. To nakazuje, da je imunski sistem zelo občutljiv na spanje.
Po mnenju raziskovalcev bi dolgotrajnejše spremembe spalnih vzorcev lahko prispevale tudi k dolgotrajnim vnetnim stanjem v telesu in še povečale tveganje za bolezni.
Že doslej je bilo znanih veliko dokazov, ki povezujejo motnje spanja z vrsto kroničnih stanj in obolenj, med njimi sladkorno boleznijo tipa 2 in srčno-žilnimi boleznimi. Znano je tudi, da lahko kronično vnetje povzroča zdravstvene težave. V novi študiji pa so se osredotočili na vrsto belih krvničk oziroma levkocitov, to so imunske celice, imenovane monociti.
Monociti so vitalni del prirojenega imunskega sistema, prva obrambna linija telesa. Hitro zaznajo patogene, se odzivajo na znake vnetja in sprožijo imunski odziv.
Testirali vitke in debele
Raziskovalci z Inštituta za sladkorno bolezen Dasman v Kuvajtu so analizirali vzorce spanja 237 zdravih odraslih udeležencev, ki so imeli različen indeks telesne mase (ITM). Vzeli so njihove vzorce krvi ter ugotavljali ravni različnih monocitov in vnetne markerje oziroma znake.
Pričakovano so ugotovili, da je kakovost spanca pri debelih posameznikih bistveno slabša, prav tako pa so v njihovih telesih zaznali več blagih kroničnih vnetij kot pri skupini vitkih. V povezavi s tem pa so imeli debelejši posamezniki tudi znatno povišano raven monocitov v krvi.

Preverili so tudi krvno sliko petih zdravih, vitkih posameznikov, ki 24 ur niso spali. Raziskovalci so ugotovili, da je pomanjkanje spanja spremenilo profil monocitov, ki je postal podoben tistemu pri debelih. Toda nakazuje, da je zdrav spanec ključen za preprečevanje vnetij v telesu.
“Naše ugotovitve poudarjajo naraščajoče izzive javnega zdravja, povezane s spanjem,” je dejala vodja študije dr. Fatema Al-Rashed in poudarila, da napredek tehnologije, daljši čas, ki ga preživimo pred zasloni, in spreminjanje družbenih norm vse bolj motijo redne ure spanja. “Te motnje spanja imajo globoke posledice za zdravje imunskega sistema in splošno dobro počutje,” je opisala.
V nadaljnjih raziskavah nameravajo podrobneje raziskati mehanizme, ki povezujejo pomanjkanje spanja z imunskimi spremembami. Prav tako želijo ugotoviti, ali lahko z nekaterimi ukrepi, kot so strukturirane spalne terapije in smernice za uporabo tehnologije, obrnejo te imunske spremembe.
“Dolgoročno želimo s to raziskavo spodbuditi politike in strategije, ki priznavajo ključno vlogo spanja v javnem zdravju. Pomembne so reforme na delovnih mestih in izobraževalne kampanje, ki bodo spodbudile boljše spalne navade, zlasti za dele prebivalstva, pri katerih obstaja tveganje za motnje spanja zaradi tehnoloških in poklicnih zahtev. Spremembe bi lahko pomagale zmanjšati breme vnetnih bolezni, kot so debelost, sladkorna bolezen in srčno-žilne bolezni,” je še pojasnila dr. Al-Rashed.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje