Dolgotrajno sedenje, torej več kot 10 ur na dan, je povezano z razvojem bolezni srca, četudi sicer telovadite in ste telesno aktivni, je pokazala nova raziskava ameriških strokovnjakov.
Nova študija ameriških strokovnjakov je pokazala, da lahko celodnevno sedenje za mizo poveča tveganje za bolezni srca in ožilja, tudi če v prostem času telovadite.
“Naši izsledki poudarjajo pomen izogibanja odvečnemu sedenju, pa če ste fizično aktivni ali ne,” je za CNN povedala vodja študije, kardiologinja dr. Ezim Ajufo z bostonske bolnišnice Brigham and Women’s.
Profesor s kolumbijskega univerzitetnega zdravstvenega centra dr. Keith Diaz je sicer dejal, da je potrebnih več raziskav, da bi zares razumeli, kakšno je tveganje prekomernega sedenja – in koliko sedenja je v resnici sploh preveč.
Po njegovem mnenju pa je bila študija, objavljena v Journal of the American College of Cardiology, še posebej koristna zaradi velikega vzorca sodelujočih. V njej so preučili podatke skoraj 90.000 ljudi, ki so en teden nosili merilnik pospeška. Obdobja njihovega sedenja in aktivnosti so nato primerjali s kasnejšimi diagnozami možganske ali srčne kapi ter odpovedjo srca.
Sedenje so znanstveniki povezali z višjim tveganjem za te bolezni, hkrati pa so podatki pokazali tudi določene smernice o tem, koliko ur sedenja na dan je preveč. Mejo so začrtali pri 10,6 ure na dan in ljudem svetovali, naj se, če se le da, izogibajo sedenju za toliko ali več časa.
Ajufo je sicer opozorila, da študija dokazuje povezanost med tema stanjema, ne pa tudi, da sedenje dejansko povzroča srčna obolenja.
Zakaj je toliko sedenja škodljivo?
Kot je pojasnil Diaz, so mišice zelo pomembne za regulacijo ravni sladkorja in maščobe v krvi. Da opravljajo svojo nalogo, pa potrebujejo gibanje. Že majhni aktivni premori med daljšim sedenjem so lahko dovoljšna stimulacija.
Diaz tako priporoča čim več hoje in kolesarjenja, kakorkoli ju pač lahko vključimo v svoj delovni dan.
Telovadba ali tek ob koncu dne pa žal ne bosta popravila vseh težav, ki jih povzroči dolgotrajno sedenje, je še pokazala raziskava. “Zmerna do intenzivna fizična aktivnost, torej tek ali hitra hoja, ni dovolj, da bi nevtralizirala škodljive učinke sedenja,” je dejala Ajufo.
Diaz pa kljub temu izpostavlja, da se zato še ni treba izogibati telesni aktivnosti, saj še vedno v mnogih pogledih koristna za zdravje in vsekakor boljša alternativa, kot pa če bi ves dan sedeli in sploh ne bi telovadili.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!