V ZDA je zaradi ptičje gripe poginilo več domačih mačk, ki se niso okužile prek prostoživečih ptic, ampak s hrano. Kako ljubljenčke zaščititi pred boleznijo, ki je zanje pogosto usodna?
Virus ptičje gripe se lahko s ptic prenese na sesalce. Letos so, predvsem v ZDA in Kanadi, potrdili več deset primerov pri ljudeh in več sto pri kravah molznicah, bolezen pa se širi tudi med pticami v Sloveniji. Kot kaže, pa so na ptičjo gripo še posebej občutljive mačke – tako hišni ljubljenčki kot velike mačke.
V zvezni državi Oregon na zahodni obali ZDA so ta teden potrdili, da je domača mačka poginila zaradi ptičje gripe. Mačka je bivala le v notranjih prostorih in se tako ni mogla okužiti od prostoživečih ptic, kar je sicer najpogostejši način prenosa bolezni. Ugotovili so, da je bil vir okužbe zamrznjena mačja hrana iz surovega mesa purana znamke Northwest Naturals. Izdelek so odpoklicali, podjetje pa je potrošnike obvestilo, da je bila serija te mačje hrane, ki so jo prodajali po ZDA, pozitivna na visoko patogeno aviarno influenco oziroma ptičjo gripo. Testi so potrdili, da je bil virus, prisoten v odpoklicanem izdelku, enak virusu, zaradi katerega je poginila oregonska mačka.
Bolezen je terjala tudi več žrtev med velikimi mačkami. V zavetišču oziroma centru za divje živali v Sheltonu v zvezni državi Washington na zahodu ZDA je po okužbi s ptičjo gripo poginilo dvajset živali, med njimi bengalski tiger, pume, risi in druge divje mačke.
Po besedah direktorja zavetišča Marka Mathewsa so mačke poginile med koncem novembra in sredino decembra. “Česa takega še nismo doživeli. Običajno pri nas mačke poginejo od starosti,” je Mathews povedal za New York Times in ptičjo gripo opisal kot “hud virus”. Zavetišče, v katerem je zbolelo več kot pol živali, so sredi novembra zaprli za obiskovalce, nato pa s testiranji ugotovili, da je bil krivec virus ptičje gripe. Tri mačke so ozdravele, nekaj pa jih je še vedno hudo bolnih.
Kot je pojasnil Mathews, se s ptičjo gripo lahko okužijo tudi mesojedi sesalci, ki zaužijejo okužene ptice ali drugo okuženo hrano. “Mačke so še posebej ranljive. Virus povzroči neočitne začetne simptome, a hitro napreduje in pogosto povzroči smrt v 24 urah. Simptomi so podobni pljučnici,” je dejal Mathews in dodal, da so ostale živali v karanteni, center pa bo do nadaljnjega zaprt za obiskovalce.
Okužbe s surovo hrano
Kot so po odpoklicu mačje hrane sporočili iz podjetja Northwest Naturals, se živali lahko okužijo prek okužene surove hrane. Za zdaj so v povezavi z virusom H5N1 potrdili le smrt omenjene oregonske mačke, spremljajo pa tudi ljudi, ki so bili v stiku z njo.
Ni pa to prva domača mačka, ki je poginila zaradi ptičje gripe. Pred dvema tednoma so zdravstveni inšpektorji v Los Angelesu sporočili, da sta poginili dve mački, ki sta pili okuženo surovo mleko, preiskujejo pa še tri primere. Še pred tem je zaradi okuženega mleka zbolelo in poginilo 12 mačk s kmetije v Teksasu.
Nekateri lastniki svoje ljubljenčke hranijo s surovim mesom. “To je lahko nevarno, celo usodno za živali,” je za AP poudaril predsednik Ameriškega združenja veterinarjev dr. Michael Q. Bailey. Virus ptičje gripe in druge klice, ki povzročajo bolezni, lahko uničimo tako, da meso prekuhamo ali prepečemo, surovo mleko pa pasteriziramo. Zamrzovanje ne uniči virusa, ampak se ta lahko po odmrznitvi znova aktivira, kar je bilo usodno za oregonsko mačko. “Surovo mleko in surovi mesni izdelki so lahko in so prenašalci tega virusa,” je opozoril Bailey. Psi so, kot kaže, manj dovzetni za bolezen, toda tudi njih ne hranite s surovim mesom, svetuje veterinar.
Mačke, obolele za ptičjo gripo, običajno izgubijo tek, so brezvoljne, imajo vročino, pordele ali vnete oči ter izcedek iz oči in nosu. Lahko imajo težave z dihanjem, se tresejo ali imajo napade, je simptome opisal veterinar Bailey. “Če je vaša mačka običajno igriva in rada gleda skozi okno, potem pa ves čas spi ali se skriva pred vami, to pomeni, da je nekaj narobe,” pravi Bailey. V takem primeru se obrnite na veterinarja, mački pa naj se ne približujejo osebe s slabšim imunskim sistemom – starejši, bolni in dojenčki.
Pogostejši način okužbe je sicer prek prostoživečih ptic. Zato Bailey svetuje, da mačkam ne pustite, da se približujejo divjim pticam, pa tudi ne živini in perutnini. “Ne dovolite jim, da se prosto sprehajajo,” je dejal Bailey. “Mačke so po naravi lovci in med tistimi živalmi, ki jih najraje lovijo, so ptice.”
Tudi ljudem pristojni svetujejo, naj se ne dotikajo bolnih ali mrtvih ptic, po rokovanju s perutnino ali živalmi pa si temeljito umijejo roke.
Ptičja gripa se že leta širi med divjimi pticami, kokošmi, purani in številnimi drugimi živalmi, tudi ljudmi. Letos je izbruh večji kot v preteklih letih. V Kaliforniji so po poročanju AP okužbo potrdili na več kot polovici mlečnih kmetij, na H5N1 so bile pozitivne krave molznice. V ZDA so letos zabeležili tudi 61 primerov pri ljudeh, večina je ptičjo gripo prebolela brez hujših zapletov. So pa prejšnji teden poročali tudi o primeru hudega poteka pri starejši osebi iz Louisiane, ki je morala v bolnišnico.
Skoraj vsi okuženi ljudje so bili zaposleni na mlečnih ali perutninskih kmetijah. Za slednje je okužba še posebej uničujoča, saj morajo ob okužbi pobiti vso perutnino, da omejijo širjenje bolezni.
V Sloveniji so letos ptičjo gripo potrdili pri več divjih pticah in pri perutnini na območju Ptuja, hujši izbruh pa so zabeležili v sosednji Avstriji, kjer so uvedli tudi strožje ukrepe.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!