Novi evropski komisar za migracije za spodbujanje prostovoljnega vračanja Sircev

Svet 12. Dec 202420:21 0 komentarjev
Magnus Brunner
Magnus Brunner (Foto: PROFIMEDIA)

Novi evropski komisar za migracije Magnus Brunner se je danes zavzel za spodbujanje prostovoljnega vračanja Sircev v domovino, potem ko so tam uporniške skupine strmoglavile vlado sirskega predsednika Bašarja al Asada. Po zasedanju notranjih ministrov EU je podprl tudi možnost finančnih spodbud za sirske državljane, ki se želijo vrniti v Sirijo.

“Mislim, da je zelo pomembno, da razpravljamo o prostovoljnem vračanju. To je prvi korak,” je pred zasedanjem v Bruslju, na katerem so ministri razpravljali tudi o vplivu padca sirskega režima na migracijske tokove, povedal Magnus Brunner.

Po njegovem mnenju morajo EU in države članice podpreti prostovoljno vračanje Sircev v domovino. Na novinarski konferenci po svojem prvem ministrskem zasedanju, odkar je v začetku meseca nastopil mandat evropskega komisarja, je podprl tudi možnost finančnih spodbud za sirske državljane, ki se želijo vrniti.

Kot so mu povedali ministri, je takšnih v članicah tudi do nekaj sto. Na to, da so se morda pripravljeni vrniti, pa nakazujejo tudi praznovanja ob padcu režima Bašarja al Asada, je menil Brunner.

“Osredotočiti se moramo na prostovoljno vračanje”

Glede prisilnega vračanja Sircev v domovino je treba biti medtem po njegovem mnenju bolj pazljiv. “Ne vemo še, kakšen bo položaj ter kako bodo nova vlada oziroma novi voditelji ravnali v prihodnjih dneh, tednih oziroma mesecih. Tako da je prezgodaj. Zato se moramo osredotočiti na prostovoljno vračanje,” je pojasnil svojo dopoldansko izjavo o nadaljnjih korakih EU glede migracijskih vprašanj, povezanih z dogajanjem v Siriji.

Avstrijski notranji minister Gerhard Karner je ob prihodu na zasedanje spomnil, da je njegova država po padcu Asadovega režima ustavila obravnavo prošenj Sircev za azil in že začela priprave na njihovo vračanje v Sirijo. “Mislim, da moramo o tem razpravljati tudi na evropski ravni in poiskati enotno linijo,” je dejal. Poudaril je, da je treba čim prej poiskati rešitev ter se pripraviti na vračanje in izgone sirskih državljanov. Kot je še povedal, ne bo šlo za množične izgone.

Za usklajevanje na ravni EU pri vračanju Sircev se je zavzela tudi nemška notranja ministrica Nancy Faeser. Vendar pa je poudarila, da je najprej treba videti, v katero smer se bodo razvile razmere v Siriji. Sirci, ki delajo v Nemčiji in spoštujejo zakone, so dobrodošli, da ostanejo, je dodala Faeser.

Gerhard Karner
Gerhard Karner (Foto: PROFIMEDIA)

Vse več držav začasno ustavlja obravnavo sirskih prošenj za azil

Notranji ministri držav članic unije, med njimi slovenski minister Boštjan Poklukar, so o posledicah strmoglavljenja sirskih oblasti s strani uporniških skupin za notranjo varnost EU in za področje migracij razpravljali, potem ko se je več članic odločilo začasno ustaviti obravnavo sirskih prošenj za azil.

Poleg Nemčije in Avstrije so to med drugim storile še Francija, Italija in Hrvaška. Slovenija medtem ne namerava ustaviti obravnave prošenj Sircev za azil, bo pa v konkretnih postopkih preučila spremenjene razmere, kar bi lahko vplivalo na trajanje posameznega postopka.

Na notranjem ministrstvu so danes pojasnili, da je trenutno v obravnavi 37 prošenj sirskih državljanov za mednarodno zaščito. Letos je bil status mednarodne zaščite priznan petim državljanom Sirije, lani pa 28. Od leta 2011, ko se je začela sirska državljanska vojna, je status mednarodne zaščite prejelo 339 Sircev.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!