Oglaševanje

Novo zaostrovanje med Venezuelo in ZDA: ob obali opazili vojaška letala

author
STA
03. okt 2025. 10:08
Bojno letalo F-35
Fotografija je simbolična | Foto: PROFIMEDIA

Obrambni minister Venezuele Vladimir Padrino Lopez je ZDA obtožil vojaškega nadlegovanja. V bližini obale Venezuele naj bi namreč zasledili več kot pet ameriških vojaških letal. Ameriški predsednik Donald Trump je medtem dejal, da so ZDA v "oboroženem spopadu" z mamilarskimi karteli.

Oglaševanje

Venezuelski obrambni minister Vladimir Padrino Lopez je v četrtek dejal, da se je pet ameriških vojaških letal približalo obali njegove države, kar je označil za vojaško nadlegovanje s strani ZDA in veliko grožnjo. "Prisotnost teh letal blizu našega karibskega morja je vulgarnost, provokacija in grožnja," je dodal.

Ameriški predsednik Donald Trump je pred tem mamilarske kartele v obvestilu kongresu opredelil kot "nezakonite borce" in razglasil, da so ZDA z njimi v "oboroženem spopadu", poroča ameriška televizija ABC. Trump je obvestilo o tem kongresu poslal že v sredo, demokratski kongresniki pa so izrazili razočaranje, ker jim Pentagon ob tem ni predstavil seznama "terorističnih organizacij", s katerimi naj bi bile ZDA domnevno v spopadu.

Oglaševanje

Trump je v zadnjem času že zaukazal več zračnih napadov na plovila ob obali Venezuele, za katera je trdil, da jih tihotapci uporabljajo za prevoz nevarnih mamil v ZDA. V napadih je skupaj umrlo 17 ljudi.

Predsednik ZDA in njegova vlada doslej nista podala nobenega dokaza, da je res šlo za tihotapce mamil, kritiki pa vladi očitajo, da gre za izvensodne poboje, tudi če je res šlo za pripadnike kartelov, ki jih je Trump razglasil za sovražnike. Demokrati zahtevajo, da Trump v takšnih primerih zaprosi kongres za vojna pooblastila, kar republikanci ignorirajo.

Na venezuelskih parlamentarnih volitvah zmagala stranka predsednika Nicolasa Madura
Foto: Leonardo Fernandez Viloria/REUTERS

Ameriški mediji ugibajo tudi, da morda gre za operacije, katerih namen je odstraniti venezuelskega predsednika Nicolasa Madura z oblasti, pri čemer naj bi imel vodilno vlogo državni sekretar ZDA Marco Rubio. Časnik New York Times je v ponedeljek poročal, da Rubio na sestankih v Beli hiši trdi, da Maduro ni legitimni predsednik Venezuele in nadzira operacije tihotapljenja mamil v ZDA. Dodaja, da je ameriška vojska že pripravila načrt za napade na ozemlju Venezuele, Trump pa jih še ni odobril.

Oglaševanje

Trump je medtem že poslal deset vojaških lovcev F-35 v Portoriko ter v bližino Venezuele napotil osem vojaških ladij in jedrsko podmornico. Vse to naj bi bilo del boja proti tihotapcem mamil.

Teme

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje

Spremljajte nas tudi na družbenih omrežjih