Novozelandski premier z opravičilom 200.000 žrtvam zlorab v varstvenih ustanovah

Svet 13. Nov 202408:32 0 komentarjev
Christopher Luxon
Foto: PROFIMEDIA

Po ugotovitvi posebne preiskovalne komisije, da so se od leta 1950 do leta 2019 v državnih in verskih socialnovarstvenih ustanovah dogajale številne zlorabe, se je okoli 200.000 žrtvam v imenu države opravičil novozelandski premier Christopher Luxon. Preiskava je v pogovorih s preživelimi žrtvami pokazala, da so se v ustanovah med drugim dogajala posilstva in fizično nasilje, odgovorni pa so zlorabe skušali prikriti.

Novozelandski premier Christopher Luxon se je opravičil več tisočim žrtvam različnih zlorab, ki so jih bili v zadnjih 70 letih deležni v socialnovarstvenih ustanovah. Premierjevo opravičilo sledi preiskavi, ki je razkrila, da je bilo od leta 1950 do 2019 okoli 200.000 ranljivih otrok in odraslih v državnih in verskih socialnovarstvenih ustanovah žrtev različnih vrst zlorab.

Kot piše BBC, se je v preiskavi izkazalo, da so bili med žrtvami predvsem ljudje iz maorske in drugih staroselskih skupnosti ter ljudje z duševnimi težavami in invalidnostmi. V pogovorih z več kot 2.300 preživelimi žrtvami se je izkazalo, da so se v socialnovarstvenih ustanovah dogajala posilstva in druge spolne zlorabe, fizično nasilje, sterilizacije in prisilno delo.

Preiskava je pokazala, da se je v ustanovah pod okriljem verskih organizacij dogajalo več spolnih zlorab kot pa v državnih socialnovarstvenih ustanovah. Kot piše BBC, so izsledki preiskave pokazali tudi, da so voditelji ustanov skušali prikriti zlorabe in so zato žrtve premeščali drugam. Več žrtev je umrlo, še preden bi lahko proti odgovornim sprožili kakršnekoli disciplinske postopke.

Novozelandski premier Luxon se je v parlamentu vsem žrtvam zlorab opravičil v imenu trenutne in vseh preteklih vlad. “To je bilo grozno, srce parajoče in popolnoma narobe. Kaj takega se ne bi smelo nikoli zgoditi. Mnogim izmed vas je to spremenilo življenje in vlada mora zaradi tega prevzeti odgovornost,” premierjeve besede povzema BBC.

Del preživelih žrtev zlorab je Luxonov govor v živo spremljal v parlamentu, številni drugi pa so si ga ogledali v neposrednem prenosu. Ena od žrtev zlorab, ki prihaja iz maorske skupnosti, je za BBC dejala, da jo posledice travmatične izkušnje spremljajo skozi življenje. “Te besede niso nič, če jim ne bodo sledili ukrepi. Vlada je doslej dokazala, da ji ne gre zaupati in da ni sposobna zagotoviti sprememb in uslug, ki jih potrebujemo,” je še dejal eden od preživelih.

Po poročanju BBC bodo podrobnosti vladnega načrta o izplačilu odškodnin žrtvam znane prihodnje leto. Preiskovalna komisija je podala preko 100 priporočil za ukrepanje, vlada pa je po premierjevih besedah doslej izpolnila 28 priporočil. Luxon pa je še napovedal, da bo 12. november 2025 dan spomina na žrtve teh zlorab.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!