
V Nemčiji obisk restavracij postaja vse večji luksuz. Gostinci že opozarjajo na padec števila gostov, tisti, ki še prihajajo, pa se vse pogosteje odločajo za cenejše jedi in se odpovedujejo naročanju dragih pijač in dodatkov.
Oglaševanje
Zaradi upada prometa se številne restavracije v Nemčiji že zapirajo, nemška gastronomija pa tone v vse večje težave. Gostov je manj, pa še tisti, ki prihajajo, si vse pogosteje naročajo cenejše jedi, se odrečejo predjedem ali dragim pijačam.
Realni padec prihodkov v nemškem gostinstvu znaša 4,1 odstotka, kar pomeni, da je gostinski sektor trenutno še bolj prizadet kot na primer turistični, kjer so zabeležili 2,6 odstotni padec prometa.
Oglaševanje

Predjed? Ne, hvala!
Po navedbah nemškega združenja hotelov in restavracij so številni potrošnki postali varčnejši. "Občutljivost na cene in zadržanost potrošnikov se opazno povečujeta," pravi predsednik združenja Guido Zöllick. "Mnogi gostje redkeje jedo zunaj, izbirajo cenejše jedi in se odpovedujejo dodatkom, kot so predjedi, naročajo tudi cenejšo pijačo," je dodal.
Povečani stroški so še posebej obremenjujoči za mala in srednje velika družinska podjetja v panogi, ocenjuje Zöllick, ki pravi, da je situacija trenutno zelo resna, saj obeti za drugo polovico leta niso dobri.
Oglaševanje

Višji davek na hrano
K padcu prometa nemških gostincev je skoraj zagotovo prispevala tudi polna stopnja davka na dodano vrednost za konzumacijo hrane. Ta znaša 19 odstotkov in je ponovno stopila v veljavo v začetku leta 2024. Združenje nemških hotelov in restavracij zdaj upe polaga v politiko, da jim bo pomagala.
Po napovedih nemške vlade se bo stopnja davka na dodano vrednost prihodnje leto ponovno znižala na sedem odstotkov, kolikor je znašala v času pandemije covida-19.
Oglaševanje
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje
Oglaševanje
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje
Oglaševanje