Izraelski napadi na Gazo se krepijo. Med tem, ko so izraelske sile sporočile, da so obkolile mesto Gaza, so ponoči tudi močno obstreljevale severni del enklave. V Tel Aviv je med tem prispel ameriški državni sekretar Antony Blinken in se srečal z izraelskim premierjem Benjaminom Netanjahujem. Ta je dejal, da začasnega premierja ne bo, dokler ne bodo izpuščeni vsi izraelski talci. Po informacijah hrvaškega ministrstva za zunanje in evropske zadeve naj bi v Gazi umrl hrvaški državljan. Na meji z Egiptom se nadaljujejo evakuacije tujih državljanov iz Gaze. Dogajanje spremljamo v živo.
Poudarki dneva:
Najnovejše:
Vodja WHO po eksploziji pred bolnišnico "popolnoma pretresen"
Vodja Svetovne zdravstvene organizacije Tedros Adhanom Ghebreyesus je sporočil, da je "zelo pretresen" zaradi eksplozije pred bolnišnico Al Šifa v Gazi.
"Ponavljamo: bolniki, zdravstveni delavci, ustanove in reševalna vozila morajo biti vedno zaščiteni. Vedno. Prekinitev ognja ZDAJ," je na družbenem omrežju X zapisal vodja WHO.
Utterly shocked by reports of attacks on ambulances evacuating patients close to Al-Shifa hospital in #Gaza, leading to deaths, injuries and damage.
— Tedros Adhanom Ghebreyesus (@DrTedros) November 3, 2023
We reiterate: patients, health workers, facilities, and ambulances must be protected at all times. Always.
Ceasefire NOW.…
Izraelska vojska potrdila, da je zadela reševalno vozilo v Gazi
Izraelska vojska je sporočila, da je eno od njenih letal zadelo reševalno vozilo v Gazi. Po njihovih navedbah so njihovi vojaki ocenili, da je vozilo "uporabljala teroristična celica Hamasa" in da je bilo v napadu ubitih več pripadnikov Hamasa. "Imamo informacije, ki dokazujejo, da je Hamasova metoda delovanja prenašanje teroristov in orožja v reševalnih vozilih."
"Poudarjamo, da je to območje bojno območje," so še zapisali v izjavi. "Civiliste na tem območju večkrat pozivamo, naj se zaradi lastne varnosti evakuirajo proti jugu."
BBC je pred tem poročal o eksploziji pred bolnišnico Al Šifa v mestu Gaza. Posnetki, ki so jih preverili, prikazujejo poškodovano reševalno vozilo in številne ranjence, ki ležijo pred bolnišnico.
Opozorila Hezbolahu: Ne izkoriščajte vojne
Izraelski premier Benjamin Netanjahu je Hezbolah posvaril pred naraščanjem napetosti. "Našim sovražnikom na severu še enkrat pravim, naj ne delajo napake, ki jih bo drago stala," je dodal.
ZDA so medtem Hezbolah pozvale, naj ne izkorišča vojne med Izraelom in Hamasom. "ZDA si ne želijo stopnjevanja konflikta, ki ga je Hamas prinesel Izraelu. Prav tako si ne želijo, da bi se ta konflikt razširil na Libanon," je sporočil tiskovni predstavnik Bele hiše in dodal, da bi morebitna vojna med Izraelom in Libanonom lahko bila bolj krvava kot leta 2006.
V obstreljevanju Gaze poškodovana francoski inštitut in urad agencije AFP
V izraelskem obstreljevanju Gaze je bil poškodovan tamkajšnji francoski inštitut, so danes sporočile francoske oblasti in od Izraela zahtevale pojasnila. V obstreljevanju je bil na območju Gaze poškodovan tudi urad francoske tiskovne agencije AFP, pri čemer izraelske sile trdijo, da za napad niso odgovorne. Oba napada nista terjala žrtev.
"Danes smo javnosti sporočili, da je bil francoski kulturni inštitut v Gazi pred nekaj dnevi napaden na način, ki je povzročil začudenje, nerazumevanje in zaradi česar je Francija zahtevala pojasnila od izraelskih oblasti," je sporočila francoska zunanja ministrica Catherine Colonna.
"Želimo razumeti, kako je lahko bil francoski kulturni inštitut tarča izraelskega napada. Zato smo v dialogu z izraelskimi partnerji na različnih ravneh," je dodala. Francosko zunanje ministrstvo je pred tem pojasnilo, da so jih o napadu obvestile izraelske oblasti, v času napada pa v inštitutu ni bilo zaposlenih.
Tarča napada pa je bil tudi urad francoske tiskovne agencije AFP v Gazi, pri čemer izraelske sile trdijo, da za napad niso odgovorne, poroča AFP.
"AFP najostreje obsoja napad na naš urad. Lokacija tega urada je znana vsem in smo nanjo v preteklih dneh večkrat opozarjali ravno zato, da bi preprečili takšen napad," je dejal izvršni direktor AFP Fabrice Fries. Ob tem je poudaril, da bi posledice napada lahko bile uničujoče, če se ekipa AFP ne bi evakuirala iz mesta.
Poročila o eksploziji pred glavno bolnišnico v Gazi
Mediji poročajo o eksploziji pred največjo bolnišnico v Gazi – Al Šifa.
Palestinsko združenje Rdečega polmeseca, ki deluje v bolnišnici, je delilo fotografijo poškodovanega reševalnega vozila pred bolnišnico. Povedalo je, da so se reševalna vozila vračala z meje v Rafi na jugu Gaze, kjer so odložila ranjene Palestince, ko so bila po njihovih navedbah zadeta.
Palestinski mediji poročajo, da je ministrstvo za zdravje v Gazi sporočilo, da so bili v eksploziji ubiti in ranjeni ljudje. Izraelske obrambne sile poročilo preučujejo, poroča tiskovna agencija Reuters.
V Gazi naj bi umrl hrvaški državljan
Hrvaški minister za zunanje in evropske zadeve Gordan Grlić Radman je na novinarski konferenci sporočil, da je po njihovih informacijah v Gazi umrl hrvaški državljan. Dodal je, da morajo to informacijo še preveriti in dejal, da so vsi Hrvati, ki so zaprosili za evakuacijo, zaskrbljeni. Vsi hrvaški državljani, ki so že zapustili Gazo, pa so trenutno po informacijah ministrstva na varnem v Kairu.
Ameriška brezpilotna letala nad Gazo iščejo talce
Po navedbah ameriških uradnikov ameriški nadzorni droni letijo nad Gazo, da bi pomagali pri iskanju talcev, ki so bili zajeti ob začetku spopadov med Hamasom in Izraelom 7. oktobra.
Reuters je ob sklicevanju na dva anonimna ameriška uradnika poročal, da brezpilotna letala območje preletavajo že več kot teden dni. Dva ameriška uradnika sta lete potrdila za CBS.
New York Times je v ločenem poročilu navedel, da so brezpilotna letala večinoma delovala na jug uGaze. Vsaj nekaj letov je bilo zabeleženih na javno dostopni spletni strani Flightradar 24, na kateri je mogoče spremljati lete.
Svojci žrtev napada Hamasa na Izrael na ICC vložili tožbo zaradi vojnih zločinov
Družine devetih žrtev napada skrajnega palestinskega gibanja Hamas na Izrael 7. oktobra so danes na Mednarodno kazensko sodišče (ICC) v Haagu vložile tožbo proti Hamasu zaradi suma vojnih zločinov, je sporočil njihov odvetnik.
"Tožba se nanaša na žrtve, ki so bile vse civilisti," je dejal odvetnik svojcev Francois Zimeray. Dodal je, da se je več žrtev udeležilo festivala elektronske glasbe, ki je potekal blizu meje med Izraelom in Gazo. Tja so po vdoru v Izrael vpadli borci Hamasa in ubili številne udeležence ter jih več zajeli za talce.
"V tožbi je navedeno, da teroristi Hamasa ne zanikajo storjenih zločinov, ki so jih izčrpno dokumentirali in predvajali, in da zato dejstev ni mogoče izpodbijati," je dejal Zimeray in pojasnil, da je po posvetovanju s pravno ekipo ugotovil, da je obtožba genocida "pravno ustrezna".
Po podatkih Izraela je bilo v napadu Hamasa 7. oktobra, ki je sprožil izraelske povračilne napade in zdaj že štiritedensko obleganje območja Gaze, ubitih 1.400 Izraelcev. Poleg tega je gibanje takrat za talce zajelo najmanj 242 ljudi.
Netanjahu zavrnil poziv k začasni prekinitvi ognja
Izraelski premier Benjamin Netanjahu je ameriškemu državnemu sekretarju Antonyju Blinknu v današnjem pogovoru v Tel Avivu dejal, da Izrael ne bo pristal na nikakršno prekinitev ognja, dokler skrajno palestinsko gibanje Hamas ne bo izpustilo vseh talcev, ki jih je zajelo v napadu na Izrael 7. oktobra.
To je dejal v televizijskem nagovoru nekaj minut po tem, ko je Blinken novinarjem povedal, da je v pogovoru z Netanjahujem ponovil poziv Izraelu k humanitarnemu premoru, da bi na območje Gaze lahko prišlo več humanitarne pomoči. Ocenil je, da bi ti premori ustvarili "boljše okolje za izpustitev talcev", poroča britanski BBC.
Po pogovorih z visokimi izraelskimi predstavniki je Blinken tudi dejal, da še "pilijo" podrobnosti o tem, kako bi humanitarni premori potekali in da je imel Izrael legitimna vprašanja o njihovem poteku.
Netanjahu pa je dejal, da je mu je dal jasno vedeti, da bodo nadaljevali napade z vso silo in da "zavračajo kakršnokoli začasno prekinitev ognja, ki ne vključuje osvoboditve naših talcev". Hamas je zajel okoli 240 talcev, zadržuje pa jih na območju Gaze.
Več o Hezbolah:
Hezbolah je šiitska organizacija, ki ima znaten vpliv v Libanonu, kjer ima najmočnejše oborožene sile, močnejše od libanonske vojske. Gibanje je v začetku 80. let prejšnjega stoletja ustanovil Iran, da bi se uprl Izraelu, katerega sile so med državljansko vojno zasedle južni del Libanona, poroča britanski BBC.
Hezbolah od leta 1992 sodeluje na volitvah v Libanonu, kjer je postal pomemben politični akter. Njegovo oboroženo krilo je izvedlo vrsto napadov na izraelske in ameriške sile v Libanonu, in ko se je Izrael leta 2000 umaknil iz Libanona, si je Hezbolah pripisal zasluge za njegov umik.
Po ocenah strokovnjakov je Hezbolah bistveno močnejši od Hamasa. Njegov arzenal naj bi štel okoli 150.000 najrazličnejših raket, ki jih večinoma dobavlja Iran.
Hasan Nasrala je šiitski klerik, ki Hezbolah vodi od leta 1992 in je imel ključno vlogo pri njegovem preoblikovanju v politično in tudi vojaško silo. Z Iranom in njegovim političnim vrhom je tesno povezan že od leta 1981, ko ga je prvi iranski vrhovni voditelj ajatola Homeini imenoval za svojega osebnega predstavnika v Libanonu.
Vodja Hezbolaha v televizijskem nagovoru pohvalil napad Hamasa na Izrael
Danes je vodja libanonskega gibanja Hezbolah Hasan Nasrala imel prvi televizijski nagovor po napadu Hamasa na Izrael.
Napad je Nasrala pohvalil in ocenil, da je bila odločitev skrajnega palestinskega gibanja "pogumna" in da "je prišla ob pravem času". "Dejstvo, da nihče ni vedel zanj, dokazuje, da je ta bitka izključno palestinska," je dodal. Ocenil je, da Hamasova operacija pomeni novo fazo boja proti Izraelu, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Odgovornost za vojno na območju Gaze in v Izraelu je pripisal ZDA, izraelski odziv na napad Hamasa pa je označil za eno največjih napak, češ da si Izrael zastavlja cilje, ki jih ne bo mogel doseči. Ob tem je poudaril, da izraelskim silam "že cel mesec ni uspelo doseči niti enega vojaškega uspeha", poroča katarska televizija Al Jazeera.
Povedal je, da se je Hezbolah v spopade vključil 8. oktobra, le dan po tem, ko je Hamas izvedel napad na Izrael. Ob tem je zatrdil, da se vsakodnevna izmenjava ognja z izraelskimi silami ob libanonski meji morda na prvi pogled zdi skromna, a je vseeno pomembna.
Opozoril je, da več kot dva milijona ljudi v Gazi že 20 let živi v težkih razmerah. "Kar se je zgodilo, pa je bilo potrebno, da se palestinsko vprašanje ponovno postavi na vrh dnevnega reda v mednarodni skupnosti," je izjavil. Prepričan je, da bi Izrael s pogajanji lahko rešil talce, ki jih zadržuje Hamas.
Prav tako je opozoril na grožnje Izraela na zasedenem Zahodnem bregu in pri tem izpostavil predvsem nove izraelske naselitvene projekte.
Na Zahodnem bregu v operacijah izraelske vojske ubitih več Palestincev
V vojaških operacijah izraelskih sil na Zahodnem bregu je bilo ubitih osem Palestincev, je danes sporočilo palestinsko ministrstvo za zdravje v Ramali.
Po navedbah palestinskih oblasti je bilo pet Palestincev ponoči ubitih v begunskem taborišču Dženin, ki velja za trdnjavo oboroženih skupin in je pogosta tarča izraelskih vojaških operacij.
Izraelska vojska je medtem danes sporočila, da je bilo v zračnem napadu na tamkajšnjo "oboroženo celico" ponoči ubitih "več napadalcev", ki so streljali in metali eksplozivne naprave na izraelske vojake in mejno policijo, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Vojska je ob tem še navedla, da njene sile izvajajo operacije proti Hamasu po vsem Zahodnem bregu, med drugim v Dženinu in Nablusu.
Še dva Palestinca sta bila ubita v Hebronu med izraelsko vojaško operacijo v bližnjem begunskem taborišču, en Palestinec pa v vasi Kalandija, navedbe palestinskega zdravstvenega ministrstva povzema nemška tiskovna agencija dpa.
ZN zaskrbljeni zaradi vračanja palestinskih delavcev v Gazo
Združeni narodi so danes izrazili zaskrbljenost zaradi vračanja palestinskih delavcev iz Izraela v Gazo. Opozarjajo, da se bodo ti sedaj morali soočiti z nevarnostmi vojne, nekateri pa verjetno več nimajo niti domov, kamor bi se lahko vrnili. ZN so ob tem še izrazili skrb nad dosedanjimi pravno neutemeljenimi pridržanji teh delavcev.
"Delavci morda nimajo domov, kamor bi se lahko vrnili, in se soočajo z resnimi nevarnostmi zaradi nenehnih vojaških spopadov na tem ozemlju," je na novinarski konferenci v Ženevi povedala tiskovna predstavnica urada ZN za človekove pravice (OHCHR) Elizabeth Throssell.
Pojasnila je, da so med tistimi, ki jih Izrael vrača v Gazo, večinoma palestinski delavci in pacienti, ki so bili pridržani po napadu palestinskega gibanja Hamas 7. oktobra. "Zelo nas skrbi tudi to, da je bilo po tem, ko je Izrael preklical njihova delovna dovoljenja, v vojaških objektih brez prave pravne podlage pridržanih najmanj 4.000 palestinskih delavcev in pacientov," je še dodala.
V Gazi poškodovane skoraj vse stavbe Združenih narodov
Skoraj vse izmed 50 stavb in tudi drugo premoženje Agencije Združenih narodov za pomoč in zaposlovanje palestinskih beguncev na Bližnjem vzhodu (UNRWA) v Gazi so bile doslej poškodovane. "To vključuje tako šole Združenih narodov kot stavbe, ki se uporabljajo kot zatočišče. V njih je trenutno nastanjenih približno 700.000 razseljenih oseb," so objavili.
V četrtek je bilo v zračnih napadih ubitih najmanj 23 ljudi, ki so zatočišče našli v objektih Združenih narodov. Od 7. oktobra je v Gazi življenje izgubilo tudi 72 uslužbencev UNRWA.
Since the start of the war on 7 October, nearly 50 @UNRWA buildings and assets across the📍#GazaStrip have been impacted, with some being directly hit.
— UNRWA (@UNRWA) November 3, 2023
This includes @UN schools and buildings being used as shelters, where @UNRWA is currently hosting around 700,000 people. pic.twitter.com/nTTTMvATyT
Blinken po srečanju z Netanjahujem še na sestanek z izraelskim vojnim kabinetom
Ameriški državni sekretar Antony Blinken se je v Tel Avivu danes sešel tudi z izraelskim premierjem Benjaminom Netanjahujem. Po srečanju pa sta se Blinken in Netanjahu udeležila tudi sestanka z izraelskim vojnim kabinetom, je sporočilo ameriško zunanje ministrstvo.
Kot je za CNN dejal eden od neimenovanih diplomatskih virov, naj bi Blinken skušal nagovoriti izraelske oblasti k prekinitvi letalskih napadov, da bi lahko prišlo do mediacije, poroča CNN.
Prime Minister Benjamin Netanyahu is now holding a private meeting with US Secretary of State Antony Blinken, at the Kirya in Tel Aviv.
— Prime Minister of Israel (@IsraeliPM) November 3, 2023
They will also meet with the members of the War Cabinet. pic.twitter.com/WnyrNfXSQr
Blinken se bo jutri odpravil še v sosednjo Jordanijo. Ta naj bi od ZDA po navedbah neimenovanega diplomatskega vira zahtevala takojšnjo prekinitev ognja.
Blinken izrazil solidarnost z Izraelom, a pozval k zaščiti civilistov
Ameriški državni sekretar Antony Blinken je ob robu srečanja z izraelskim predsednikom Jicakom Hercogom v Tel Avivu poudaril, da ZDA Izraelu "trdno stojijo ob strani", saj ima Izrael pravico in dolžnost, da se brani, da se dogodki, ki so se zgodili 7. oktobra, ne ponovijo več. Ob tem je dejal še, da pa je zelo pomembno, na kak način se Izrael brani, saj je treba storiti vse za zaščito civilistov, ki so "ujeti v navzkrižnem ognju".
Izraelski predsednik Hercog je dejal, da so v skladu s pravili humanitarnega in mednarodnega prava prebivalce območja Gaze opozorili pred raketnimi napadi, ki jih Izrael izvaja v odgovor na napade skrajnega palestinskega gibanja na izraelsko ozemlje.
Blinken je zagotovil, da so odločeni narediti vse, kar je v njihovi moči, da bi talce, ki jih je zajel Hamas, med katerimi so tako Izraelci, Američani in drugi tuji državljani, pripeljali varno nazaj k svojim družinam.
Bolnišnica Al-Shifa v Gazi ustavila skoraj vse dejavnosti
Bolnišnica Al-Shifa v Gazi je ustavila skoraj vse dejavnosti. Zaloge goriva so zelo mahne, oddelki so ostali v temi, prekinjene so bile osnovne funkcije, kot je proizvodnja kisika, piše CNN. Še vedno delujejo zgolj ena operacijska dvorana, oddelek za nujno medicinsko pomoč in enota intenzivne terapije.
Po Hamasovem napadu na Izrael je namreč ta blokiral dostavo goriva v enklavo, ki so jo zdaj obkrožajo iz zraka, kopnega in morja.
"To je porodnišnica, v kateri imamo oddelek za intenzivno nego novorojenčkov. Trudimo se ohraniti delovanje bolnišnice. Upravni del je ostal v popolni temi," je za CNN povedal direktor bolnišnice Yousef Abu Al-Rish. Dodal je, da se po najboljših močeh trudijo, da bi gorivo trajalo čim dlje. Bolnišnica trenutno deluje z le enim generatorjem.
Iz Gaze v Egipt prispelo skoraj 100 tujih državljanov
Mejni prehod Rafa je prečkalo 99 tujih državljanov, poroča CNN. Pričakovati je, da bo tekom dneva mejni prehod med Gazo in Egiptom prečkalo še več ljudi. V Gazo je vstopil konvoj reševalnih vozil iz Egipta, da bi na zdravljenje prepeljal hudo poškodovane Palestince. Do zdaj so v Egipt prepeljali 48 ranjenih Palestincev.
"Izraelske sile obkrožajo Gazo iz zraka, kopnega in morja"
Izraelske sile so sporočile, da v Gazi napredujejo in uničujejo Hamasovo infrastrukturo. "Izraelske sile obkrožajo Gazo iz zraka, kopnega in morja, obkrožajo pa tudi mesto Gaza in njegovo okolico," je dejal kontraadmiral Daniel Hagari. Dodal je, da vojaki napredujejo v spopadih in uničujejo tako nadzemno kot podzemno infrastrukturo Hamasa. Poudaril je tudi, da je izraelska vojska na območju enklave odkrila skrivališča z eksplozivom.
Od 7. oktobra v Gazi umrlo 9.227 ljudi
V izraelskih napadih na Gazo je bilo 7. oktobra ubitih najmanj 9.227 Palestincev. Med njimi je 3.826 otrok in 2.405 žensk, je sporočilo ministrstvo za zdravje, ki ga vodi Hamas. V tem času je bilo ranjenih 32.500 oseb. Pogrešanih je 2.030 ljudi, med njimi je 1.020 otrok. V izraelskih zaporih je okoli 4.000 prebivalcev Gaze.
Na okupiranem Zahodnem bregu je umrlo najmanj 143 oseb, med njimi 40 otrok in ena ženska. Ranjenih je bilo 2.100 oseb, poroča Al Džazira. Prijetih je bilo 1.900 oseb iz Zahodnega brega, dve osebi sta v izraelskem ujetništvu umrli.
V Izraelu so zabeležili 1.405 smrtnih žrtev. Poškodovanih je bilo 5.431 oseb. Hamas ima v ujetništvu 242 talcev, med njimi je 30 otrok. 40 oseb je pogrešanih, še piše Al Džazira.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje