“Očitna hinavščina”: številni na podnebni vrh z zasebnim letalom

Svet 15. Nov 202419:11 1 komentar
Zasebno letalo
Fotografija je simbolična (Foto: PROFIMEIDA)

Zasebna letala niso najboljša izbira za potovanje na podnebni vrh, a so se tudi letos izkazala za zelo priljubljen način potovanja na COP29.

V Azerbajdžanu ta dni poteka COP29. Čeprav gre za podnebni vrh, kjer se svetovni voditelji in gospodarstveniki pogovarjajo o reševanju podnebne krize, je tudi letos mnogo udeležencev tja poletelo z zasebnim letalom.

Po podatkih spletne strani za sledenje letov FlightRadar24 je v azerbajdžanski prestolnici Baku ta teden pristalo 65 zasebnih letal. Od tega 45 v nedeljo oziroma ponedeljek, ko se je podnebni vrh začel, piše Euronews.

To je dvakrat več kot v istem tednu lani, ko je na mednarodnem letališču v Bakuju pristalo 32 zasebnih letal.

V Azerbajdžan skoraj nemogoče priti brez letala

“Polet z zasebnim letalom na podnebni vrh je za direktorje, ki trdijo, da jim je mar za reševanje podnebne krize, očitna hinavščina,” je za britanski časnik The Times pogoste številne zasebne polete do Bakuja komentirala Alethea Warrington, vodja oddelka za energijo, letalstvo in toploto pri dobrodelni organizaciji Possible, ki se ukvarja s podnebnimi ukrepi.

“Izvršni direktor, ki opravi en zasebni let na dolge razdalje, bo porabil več CO2 kot več normalnih ljudi v celotnem letu,” poudarja tudi Denise Auclair iz podjetja Travel Smart Campaign, ki poskuša zmanjšati letalski promet podjetij. Opozarja tudi, da zasebni poleti v primerjavi s komercialnimi proizvedejo desetkrat več izpustov ogljika na potnika.

Podnebni aktivisti in raziskovalci pa opažajo še eno težavo: ker je meja med Azerbajdžanom in Gruzijo zaprta, je v Baku skoraj nemogoče priti brez letala.

Številni zasebni poleti na podnebni vrh v Azerbajdžanu niso edini, ki so letos dvignili obrvi svetovne javnosti: dvome je sprožila tudi izbira same lokacije, saj je azijska država ena izmed najbolj z nafto bogatih, vrha pa se udeležuje tudi več kot 1.700 lobistov za fosilna goriva, piše Euronews.

Letošnji COP je s 67.000 prijavljenimi precej manj obiskan kot lanskoletni v Dubaju. Na dubajski COP28 so povabili 83.000 ljudi, z dogodkom pa so povezali 644 zasebnih letov, ki so skupaj izpustili približno 4.800 ton CO2.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje