Z izvolitvijo Donalda Trumpa za novega predsednika ZDA bo položaj njegovega podpredsednika zasedel 40-letni J. D. Vance. Vance je sicer ob prvi kandidaturi Trumpa za mesto predsednika ZDA bil njegov ostri kritik, po letu 2022, ko je s Trumpovo pomočjo osvojil mandat zveznega senatorja v Ohiu, pa se je prelevil v enega od njegovih največjih podpornikov. Dolgo časa je bil del poslovnega sveta, leta 2016 pa je napisal uspešno knjigo o težavnem odraščanju, po kateri so kasneje posneli tudi film.
James David Vance oziroma J. D. Vance, kot se je Američanom v volilni kampanji Donalda Trumpa predstavil kandidat za podpredsednika, se je rodil 2. avgusta 1984 v ameriški zvezni državi Ohio. Sprva mu je bilo ime James Donald Bowman, kmalu po njegovem rojstvu so se njegovi starši ločili, zato si je dal spremeniti ime. Priimek Vance je prevzel od staršev svoje matere, ki so ga vzgajali v otroštvu.
Njegova zgodnja leta so bila težavna, odraščal je v kraju Middletown na jugozahodu Ohia, ki sodi v tako imenovani rjasti pas ZDA (rust belt, op. a.). Zaznamovala ga je mamina odvisnost od drog in alkohola, podvržen je bil tudi zlorabam.
Po končani srednji šoli se je pridružil marincem, uniformo je nosil od leta 2003 do leta 2007. Pol leta je služil v Iraku kot častnik za stike z javnostjo in vojni dopisnik, po vrnitvi v domovino pa je leta 2009 diplomiral iz politologije in filozofije.
Leta 2013 je končal študij prava na univerzi Yale, leta 2016 pa izdal knjižno uspešnico Hillbilly Elegy (Hribovska elegija), po kateri so pozneje posneli hollywoodski film in mu za pisanje nadaljevanja ponudili več milijonov dolarjev.
Hillbilly Elegy je neke vrste avtobiografija, ki opisuje pot iz revščine in odvisnosti od drog v Middletownu v Ohiu do udobnega življenja v San Franciscu. Vance je v svoji knjigi ostro kritiziral socialno politiko do najrevnejših predelov ZDA, ki ni spodbujala dela in tradicionalnih ameriških vrednot kot družbeni vzpon s pridnostjo in iznajdljivostjo. Knjigo je opazil Trumpov starejši sin Donald Trump mlajši, s katerim sta se nato spoprijateljila.
Leta 2014 se je poročil z Usho Chilukuri – potomko priseljencev iz Indije, ki jo je spoznal med študijem.
Prisegel, da nikoli ne bo podprl Trumpa
J. D. Vance je ob vstopu v republikansko stranko sodil med tiste politike, ki so nasprotovali Donaldu Trumpu. Leta 2016 je takrat še bodočega predsednika ostro kritiziral, Trumpove podpornike pa označil za idiote. Trumpa je takrat po poročanju tujih medijev označil celo za “popolnega goljufa”, “moralno katastrofo” in “ameriškega Hitlerja”.
Z leti se je njegovo mnenje o Donaldu Trumpu spremenilo – leta 2022 je v Ohiu prav s Trumpovo podporo osvojil mandat zveznega senatorja.
Julija letos na republikanski konvenciji v Milwaukeeju v ameriški zvezni državi Wisconsin pa je Trump takrat še 39-letnega Vancea imenoval za podpredsedniškega kandidata. Tako je postal eden najmlajših podpredsedniških kandidatov v zgodovini ZDA. Kmalu si je pridobil naklonjenost javnosti, ki je bila navdušena nad njegovo mladostjo in energičnostjo na predvolilnih zborovanjih republikancev.
S Trumpom delita številna kontroverzna stališča
Pripada tako imenovanemu postliberalnemu krilu ameriške desnice, analitiki ga kategorizirajo kot populista in zagovornika konservativnih idej. Nasprotuje nadzoru nad orožjem in splavu, nezakonitemu priseljevanju, istospolnim porokam in pravicam transspolnih oseb. A po drugi strani J. D. Vance zagovarja kar nekaj za republikance netipičnih idej: podpira namreč povišanje minimalne plače, uvedbo visokih carin na uvoz, boj proti monopolom, zavzema se tudi za povišanje nekaterih davkov.
Glede zunanje politike velja za izolacionista Trumpovega sloga, nasprotuje ameriški pomoči Ukrajini in vpletanju v mednarodne zadeve, razen ko gre za podporo Izraelu. Kot največjo nevarnost za ZDA označuje Kitajsko, zavzel se je tudi za preusmeritev pozornosti zunanje politike iz Evrope v Azijo.
Je bil pa po nominaciji za podpredsedniško mesto deležen tudi nekaterih kritik iz lastnih strankarskih vrst. Nekateri republikanski kongresniki so namreč izrazili pomisleke, v kakšni meri lahko Vance prepriča že odločene volilce in koliko odločilnih glasov lahko v predvolilni kampanji prinese Trumpu.
Analitiki so ocenili, da se Trump tedaj s temi pomisleki ni ukvarjal in je iskal le poslušnega kandidata, s katerim si deli številna kontroverzna stališča. Vance namreč med drugim podpira teorijo zarote o ukradenih predsedniških volitvah 2020 in se tako kot Trump ni bil pripravljen zavezati, da bo sprejel izid volitev, če bi volilci v torek za predsednico izbrali Kamalo Harris.
Ameriški mediji so ob Vanceovem imenovanju za podpredsedniškega kandidata opozorili še na eno podrobnost. Trump je v precej mlajšem Jamesu Davidu Vanceu očitno videl naslednika in nekoga, ki bi njegovo strujo in republikansko stranko vodil tudi po njegovem morebitnem drugem mandatu v Beli hiši. To so za CNN letos poleti potrdili tudi ljudje blizu glavnega republikanca, ki izpostavljajo, da bivši ameriški predsednik podobnih občutkov ni gojil do svojega prvega podpredsednika Mika Pencea.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje