Odkrili še eno posledico prebolelega covida-19

Svet 18. Jan 202504:47 0 komentarjev
utrujena ženska
Foto: PROFIMEDIA

Ljudje, ki so preboleli covid-19, imajo kar osemkrat večjo možnost za pojav kronične utrujenosti, kaže raziskava.

Covid-19 je po ugotovitvah nove študije povezan z občutnim povečanjem števila primerov mialgičnega encefalomielitisa oziroma sindroma kronične utrujenosti, piše portal IFL Science.

Med sindromom kronične utrujenosti in dolgotrajnim covidom-19 obstajajo številne podobnosti, zato ju zdravniki lahko zamenjujejo. Medtem ko nekateri bolniki z dolgotrajnim covidom-19 trpijo zaradi poškodb organov, ki jih je povzročil virus, ali dolgotrajnih posledic hospitalizacije, drugi po blažji obliki covida-19 razvijejo simptome, kot so možganska megla, utrujenost in omotica, ki so značilni za sindrom.

Mialgični encefalomielitis (ME) in sindrom kronične utrujenosti (Chronic Fatigue Syndrome; CFS) sta izraza za bolezensko stanje, ki ju pogosto uporabljajo izmenično. Prvi poudarja predvsem nevrološke vidike in je pogostejši v Evropi, drugi se osredotoča predvsem na simptom kronične utrujenosti in je pogostejši v ZDA.

Ker se definiciji obeh stanj, ki sta zelo podobni, razlikujeta, medicina običajno uporablja oba izraza skupaj, ME/CFS.

Pojavnost sindroma kronične utrujenosti po pandemiji 15-krat večja

Znanstveniki so ugotovili, da je pojavnost ME/CFS zdaj 15-krat večja kot pred pandemijo.

Ugotovili so še, da imajo osebe, ki so prebolele covid-19, skoraj osemkrat večjo verjetnost za razvoj te kronične bolezni.

“Ta raziskava poudarja nujnost, da zdravstveni delavci prepoznajo ME/CFS po prebolelem covidu-19,” je v izjavi za IFLScience dejala prva avtorica študije, dr. Suzanne D. Vernon, direktorica raziskovalnih dejavnosti v Centru Bateman Horne.

Raziskovalci so zajeli podatke iz obsežne študije, ki jo je financiral ameriški nacionalni inštitut za zdravje.

Analiza je zajela 11.785 udeležencev, ki so bili okuženi z virusom SARS-CoV-2, in 1.439 oseb, ki niso bile okužene. Ugotovili so, da se je ME/CFS pojavil pri 4,5 odstotka okuženih, medtem ko je o tem stanju poročalo le 0,6 odstotka neokuženih. Skoraj 90 odstotkov tistih, ki so izpolnjevali merila za ME/CFS, je bilo hkrati opredeljenih kot najbolj simptomatski bolniki z dolgotrajnim covidom, kar poudarja prekrivanje med obema stanjema. Je pa pri tem treba omeniti, da ta merila temeljijo na samooceni simptomov, kar so raziskovalci navedli kot omejitev študije.

“Ti izsledki zagotavljajo dodatne dokaze, da lahko okužbe, vključno s tistimi, ki jih povzroča SARS-CoV-2, vodijo v ME/CFS,” piše v izjavi nacionalnega inštituta za nevrološke motnje in možgansko kap.

Najpogosteje prijavljeni simptomi v raziskovani skupini so bili poslabšanje telesnega stanja po telesni aktivnosti, omotica ob vstajanju in kognitivne motnje.

To so tudi simptomi, o katerih poročajo številni bolniki z dolgotrajnim covidom, avtorji pa opozarjajo na nujno potrebo po nadaljnjih raziskavah, da bi razumeli, zakaj covid-19 pri nekaterih ljudeh povzroča kronične bolezni in kdo je temu bolj izpostavljen.

“Ta raziskava poudarja nujnost zgodnje diagnoze in ustreznega upravljanja ME/CFS po covidu-19, kar lahko spremeni življenja,” je dejala Vernon. Študija je objavljena v reviji Journal of General Internal Medicine.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!

Priporočeno vsebino