Paleontologi so na angleški obali odkrili ogromno in čudovito ohranjeno lobanjo pliozavra, krvoločne pradavninske morske pošasti. Odkritje je v znanstvenem svetu edinstveno: kljub temu da je živel pred okrog 150 milijoni let, ima njegova lobanja še vedno vse kosti.
Paleontologe je na jugozahodu Anglije presenetilo osupljivo odkritje. Na obali Dorseta, znanega po svojih ostankih iz jurske dobe, so odkrili dva metra veliko lobanjo pliozavra. Krvoločni vodni plazilec je po oceanih plaval pred okrog 150 milijoni let, na novo odkrita lobanja pa je ena najbolje ohranjenih ostankov te vrste živali, poroča BBC.
“To je eden od najboljših fosilov, s katerimi sem kadarkoli delal. Tako poseben je, ker je popoln,” je za BBC dejal angleški paleontolog Steve Etches. Na svetu verjetno ni primerka, ki bi bil tako popolno ohranjen, je pojasnil. Običajno jim manjka kakšna kost, lobanja dorsetskega fosila pa je v celoti takšna, kot bi bila pri živem pliozavru.
Lobanja ima 130 nazobčanih zob, dolgih približno toliko kot človeška dlan. Pliozavri so bili v svojem času po ocenah znanstvenikov dolgi med okrog 10 in 12 metrov. V oceanih so bili vrhovni plenilci: “Žival bi bila tako velika, da bi lahko ulovila karkoli, kar bi imelo to nesrečo, da bi se znašlo poleg nje,” je paleontolog z bristolske univerze Andre Rowe opisal “podvodne tiranozavre”, kot jih sam imenuje.
Kako naj bi pliozaver izgledal, si lahko ogledate na spodnjih fotografijah:
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje