Po dnevih čakanja so danes odprli mejni prehod Rafa med Egiptom in Gazo, s čimer je obkoljeno enklavo le dosegla nujno potrebna humanitarna pomoč. Dogajanje na Bližnjem vzhodu smo spremljali v živo.
Najnovejše:
V Evropi in ZDA shodi v podporo Palestincem
V Evropi in ZDA je danes potekalo več shodov v podporo Palestincem. Med drugim se je več tisoč ljudi zbralo na protestu v nemškem Düsseldorfu, v Berlinu pa so shod prepovedali. V Londonu je na ulicah protestiralo več deset tisoč ljudi, v Manhattnu pa se je zbralo nekaj sto propalestinskih protestnikov.
Katarsko zunanje ministrstvo: Smo na poti k novi izpustitvi talcev, predvsem civilistov
Hamas je v petek izpustil dve talki od okoli 200 zajetih talcev po napadu na Izrael pred dvema tednoma.
Svojci talcev in politiki so novico o izpustitvi sprejeli z olajšanjem, pri uspehu pa je pomembno vlogo igral Katar s svojimi vezami pri Hamasu.
Tiskovni predstavnik katarskega zunanjega ministrstva je za tednik Welt am Sonntag ocenil, da so na poti, ki bi lahko kmalu vodila v novo izpustitev talcev, predvsem civilistov.
Italijanska premierka Meloni napovedala pot v Izrael
Predsednik Evropskega sveta Charles Michel je na vrhu za mir v Kairu opomnil, da je odgovornost in dolžnost vsakega, da prepreči širitev konflikta v regiji. Prepričan je, da je treba najti trajnostno rešitev za konflikt, ki temelji na rešitvi dveh držav.
Da je treba brutalnost Hamasa v njegovem napadu na Izrael 7. oktobra ostro obsoditi, pa je izjavila italijanska premierka Giorgia Meloni. "Noben razlog ne opravičuje terorizma, noben razlog ne opravičuje pokolov žensk in obglavljenja otrok," je dejala in opozorila, da se Hamasu ne sme dovoliti, da bi ustvaril trenja med arabskimi državami, Izraelom in Zahodom, poroča italijanska tiskovna agencija Ansa.
Meloni bo po vrhu odpotovala v Izrael, kjer se bo srečala s političnim vrhom.
Blinken: Palestinski civilisti niso odgovorni za grozljiv Hamasov terorizem
Odprtje mejnega prehoda Rafa med Egiptom in Gazo so popoldan pozdravili tudi v ZDA. Državni sekretar Antony Blinken je ob tem pozval vse strani, naj držijo mejni prehod odprt in s tem omogočijo dostavo pomoči. Je pa opozoril, da je treba zagotoviti, da se Hamas ne bo vmešal v dostavo.
"Palestinski civilisti niso odgovorni za grozljiv Hamasov terorizem," je dejal.
Medtem je francosko zunanje ministrstvo pozvalo še k humanitarni prekinitvi ognja, kar bi omogočilo trajno dostavo pomoči, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Mejni prehod Rafa prečkalo 20 tovornjakov, znova ga bodo odprli v ponedeljek
Po dnevih čakanja so danes začasno odprli mejni prehod Rafa med Egiptom in Gazo. Skupno je mejo prečkalo 20 tovornjakov, nato so jo zaprli. Vseh 20 tovornjakov bo egiptovski Rdeči polmesec dostavil humanitarnim organizacijam v Gazi, med drugim Združenim narodom in Rdečemu polmesecu. Uradniki ZN pa ocenjujejo, da bi naslednji konvoj lahko mejo prečkal šele v ponedeljek, saj da se želi Izrael prepričati, da pomoč ne bo šla v roke Hamasu, poroča britanski Guardian.
Po navedbah Izraela je s severa Gaze zbežalo okoli 700.000 Palestincev
Po pozivih Izraela k evakuaciji civilnega prebivalstva pred enim tednom je s severa na jug Gaze zbežalo okoli 700.000 Palestincev, je danes sporočila izraelska vojska. Opozorila je, da je od začetka spopadov, več kot 550 raket, ki so jih islamski skrajneži izstrelili proti Izraelu, padlo znotraj Gaze. "Civilisti, ki ostajajo na severnem delu Gaze, bi se morali zaradi lastne varnosti preseliti na območje južno od Vadi Gaza," je sporočil tiskovni predstavnik izraelskih sil.
V izraelskih napadih na območje Gaze je bilo po najnovejših podatkih tamkajšnjih palestinskih oblasti od začetka zaostritve bližnjevzhodne krize ubitih že 4385 ljudi, od tega 1756 otrok, še okoli 13.560 pa je bilo ranjenih.
Po navedbah izraelskih sil je bilo v napadih Hamasa ubitih več kot 1400 ljudi, še okoli 4600 pa je bilo ranjenih. Izraelska vojska naj bi medtem nevtralizirala več deset voditeljev Hamasa in več kot tisoč borcev tega gibanja.
Na območju Gaze je razseljenih več kot 1,4 milijona ljudi. Več kot 544.000 jih je zatočišče poiskalo v prostorih pod nadzorom agencije ZN za palestinske begunce (UNRWA). V spopadih je bilo medtem ubitih najmanj 17 uslužbencev te agencije, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Število smrtnih žrtev v Gazi naraslo na 4.385
Na območju Gaze je bilo od 7. oktobra ubitih 4.385 ljudi, podatke palestinskih oblasti povzema BBC.
Med njimi je 1.756 otrok.
Palestinski predsednik: Ne bomo zapustili svojega ozemlja
Generalni sekretar ZN Antonio Guterres je na današnjem vrhu za mir v Kairu pozval k humanitarni prekinitvi ognja na območju Gaze in zahteval "globalno ukrepanje za končanje te nočne more". Med drugim je pozval tudi k zagotovitvi neovirane dobave humanitarne pomoči civilistom na območju Gaze, k takojšnji in brezpogojni izpustitvi vseh talcev, ki so jih skrajne islamistične skupine ugrabile v Izraelu ter k okrepitvi prizadevanj za zajezitev nasilja.
Prepričan je, da je konflikt mogoče rešiti le z rešitvijo dveh držav, ene za Izraelce in druge za Palestince, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Gostitelj vrha, egiptovski predsednik Abdel Fatah al Sisi je medtem v svojem uvodnem nagovoru poudaril, da mora biti cilj vrha "doseči načrt za končanje sedanje humanitarne tragedije v Gazi in oživitev mirovnega procesa". Ponovno je izrazil nasprotovanje množičnemu preseljevanju Palestincev iz Gaze v Egipt, saj bi to po njegovem mnenju onemogočilo ustanovitev palestinske države.
Njegovo stališče je podprl palestinski predsednik Mahmud Abas, ki je v Kairu izjavil, da Palestinci "ne bodo zapustili svojega ozemlja". "Ne bomo sprejeli razseljevanja. Ostali bomo na svoji zemlji, ne glede na izzive, s katerimi se soočamo," je dodal.
Jordanski kralj Abdulah II. je kritiziral izraelske napade na območje Gaze. "Neizprosno bombardiranje Gaze je kruto in neusmiljeno na vseh ravneh. To je očitna kršitev mednarodnega humanitarnega prava. To je vojni zločin," je opozoril.
Obsodil je tudi globalni molk o izraelskih napadih na enklavo. "Sporočilo, ki ga sliši arabski svet, je, da so palestinska življenja manj pomembna kot izraelska," je še dodal.
Napade Hamasa sta obsodila tudi španski premier Pedro Sanchez in italijanska premierka Giorgia Meloni.
Po odprtju Rafe iz sveta pozivi k vzpostavitvi trajne dostave pomoči
Številni svetovni voditelji so pozdravili današnje odprtje mejnega prehoda Rafa. Ob tem pa so mnogi poudarili nujnost vzpostavitve trajne dostava humanitarne pomoči civilistom v Gazi.
"Pozdravljam odprtje mejnega prehoda Rafa za dostavo humanitarne pomoči v Gazo. To je pomemben prvi korak, ki bo olajšal trpljenje nedolžnih ljudi," je na omrežju X zapisala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Tudi predsednik Evropskega sveta Charles Michel je pozdravil odprtje mejnega prehoda. "Te pozitivne korake moramo še naprej nadgrajevati, da bi najranljivejšim civilistom zagotovili humanitarno pomoč," je poudaril.
Ob tem se je zahvalil prizadevanjem generalnega sekretarja ZN Antonia Guterresa, organizaciji Rdeči polmesec, Svetovni zdravstveni organizaciji (WHO), Svetovnemu programu za hrano (WFP) in Skladu ZN za otroke (Unicef).
Visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell je izpostavil nujnost trajne dostava humanitarne pomoči civilistom. Koordinator ZN za nujno pomoč Martin Griffiths pa je opozoril, da prvi konvoj tovornjakov, ki je prečkal mejni prehod, ne sme biti zadnji. "Prepričan sem, da bo ta pošiljka začetek trajnih prizadevanj za zagotavljanje osnovnih potrebščin prebivalcem Gaze," je še dodal.
V Gazi 210 talcev
Število talcev, ki jih Hamas trenutno zadržuje v Gazi, je po podatkih izraelskih oblasti trenutno 210, poroča CNN. Izraelska vojska je obvestila svojce vseh 210 talcev.
Število ne vključuje dveh talk, ki ju je Hamas izpustil v petek.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje