
Kosovska skupščina je prekinila današnjo ustanovno sejo, ker poslanci niso sprejeli poročila komisije za potrditev poslanskih mandatov. Opozicija je predsedniku vlade Albinu Kurtiju pri tem očitala, da ni pravočasno odstopil, kot mu to ob prevzemu poslanskega mandata nalaga zakonodaja.
Poslancem na ustanovni seji devetega sklica kosovske skupščine danes ni uspelo sprejeti prve točke dnevnega reda oz. poročila komisije za potrditev mandatov, poroča srbska tiskovna agencija Tanjug.
Opozicijske stranke so trdile, da člani vlade v tehničnem mandatu, ki so bili izvoljeni za poslance, niso pravočasno odstopili z izvršnih funkcij. Obenem so premierja Albina Kurtija in njegove sodelavce obtožili, da poskušajo hkrati opravljati izvršne in zakonodajne funkcije, zato so bili proti oz. se vzdržali pri glasovanju.
Poslanec Avni Dehari, ki je kot najstarejši poslanec vodil sejo, je zasedanje nato prekinil.
Kurti je kot vodja zmagovalne stranke februarskih parlamentarnih volitev, stranke Samoopredelitev, danes odstopil s položaja predsednika vlade, da bi lahko prisegel kot poslanec devetega sklica skupščine, a je po prepričanju opozicije to storil prepozno.
Odstopno izjavo je posredoval v pismu, ki ga je naslovil na predsednika prejšnjega sklica kosovske skupščine Glauka Konjufco, piše mreža Radio Slobodna Evropa. Odstope so podali tudi ostali člani vlade, ki so bili izvoljeni za poslance na volitvah 9. februarja.
Stranka Samoopredelitev je osvojila 48 mandatov. Demokratska stranka Kosova (PDK) Memlija Krasniqija je osvojila 24 mandatov, Demokratska liga Kosova (LDK) Lumirja Abdixhikuja pa 20. Koalicija Zavezništva za prihodnost Kosova (AAK) nekdanjega premierja Ramusha Haradinaja ima osem mandatov. Devet od desetih sedežev, ki v parlamentu pripadajo srbski manjšini, je osvojila Srbska lista, ki jo podpira uradni Beograd.
Za 120 poslanskih mest se je na prvih rednih parlamentarnih volitvah od osamosvojitve Kosova leta 2008 potegovalo 27 strank in zavezništev.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!