Številni razseljeni Sirci se po nedeljskem padcu Asadovega režima vračajo domov. Prav tako se na ulicah Damaska zgrinjajo množice, ki s petjem proslavljajo zmago upornikov.
Potem ko so sirski uporniki v nedeljo zavzeli Damask in končali 50-letno vladavino družine Asad, se zdaj mnogi razseljeni Sirci vračajo domov.
Posnetki iz zraka kažejo, da so pozno ponoči po osvoboditvi sirske prestolnice izpod režimskih sil na cestah nastale dolge kolone vozil.
Prav tako so se v domove začeli vračati begunci, ki so zapustili državo. Med drugim se razseljeni Sirci vračajo iz Turčije in Libanona. Kot je sporočil turški zunanji minister Hakan Fidan, se lahko na milijone Sircev, ki so državo zapustili med državljansko vojno – ta se je začela pred 13 leti, začne vračati domov. V Turčiji sicer živi približno 3,5 milijona sirskih beguncev.
Množica ljudi se je zbrala tudi na meji med Libanonom in Sirijo pri Masni, kjer so libanonski vojaki deloma odprli mejo, da bi tako omogočili nekaterim Sircem, da se vrnejo v državo. Po poročanju tamkajšnjih medijev jih je Libanon zapustilo najmanj 1.500, nekateri pa domnevajo, da je številka še večja. V Libanonu naj bi živelo 1,5 milijona razseljenih Sircev, ki so državo zapustili po začetku državljanske vojne.
Slavja tako v Siriji kot drugod po svetu
V Damasku in drugih sirskih mestih so se začele zgrinjati množice, ki proslavljajo padec režima predsednika Bašarja al Asada. V prestolnici se je ob 5. uri po lokalnem času končala prepoved gibanja, ki so jo uvedli uporniki. Po družbenih omrežjih so zakrožili videoposnetki, ki prikazujejo, kako ljudje pojejo in plešejo.
Zavzetje Damaska in strmoglavljenje Asadovega režima Sirci proslavljajo tudi drugod po svetu. Med drugim so se zbrali v več mestih v Združenih državah Amerike, Turčiji, Veliki Britaniji, Nemčiji in Španiji ter s pesmimi in molitvami pozdravili zmago sirskih upornikov.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje