Znanstveniki so s študijo ugotovili, da lahko onesnažen zrak poveča tveganje za nastanek številnih nevroloških motenj pri otrocih. Med drugim tudi avtizma. Nevarno je že, če je onesnaženemu zraku izpostavljena še noseča mama.
Izraelski znanstveniki so v študiji odkrili, da lahko onesnažen zrak vpliva na zdravje še nerojenih otrok.
Ugotavljajo, da lahko onesnaženost zraka, predvsem z izpušnimi plini in tovarniškimi emisijami, znatno vpliva na pojavnost avtizma pri otrocih. To velja tudi, če so onesnaženemu zraku izpostavljene noseče matere, saj manjši onesnaženi delci, kot so PM 2,5 in dušikov oksid, prek materinega organizma pridejo do posteljice ter vplivajo na razvoj možganov ploda.
“Z izpostavljenostjo onesnaženemu okolju je mogoče povezati različne vrste nevroloških motenj, vključno z motnjo avtističnega spektra,” je povzel glavni avtor študije Haitham Amal s Hebrejske univerze v Jeruzalemu.
Ključen je čas izpostavljenosti
Avtorji študije so kot najbolj ključen dejavnik označili čas izpostavljenosti onesnaženemu zraku v času nosečnosti in zgodnjega poporodnega obdobja, saj takrat poteka ključni del nevrološkega razvoja. Na škodljive učinke onesnaženega zraka so še posebej ranljivi otroci, ki so že sicer genetsko nagnjeni k avtizmu.
Študija je zajela tudi druge onesnaževalce zraka, pri nekaterih pa prav tako ugotovila, da povečujejo tveganje za morebiten razvoj avtizma. Avtorji študije opozarjajo, da je eden izmed njih benzen, ki je v izpušnih plinih vozil, nastaja kot stranski produkt industrijskih procesov, prisoten pa je tudi v tobačnem dimu.
Onesnaženosti zraka niso povezali le s pojavom avtizma pri otrocih, ampak tudi z večjo občutljivostjo novorojenčkov za razvoj astme, cerebralne paralize in duševnih težav kasneje v življenju. Izpostavljenost onesnaženemu zraku v tem obdobju povezujejo tudi s povečanjem pogostnosti proti antibiotikom odporne bakterije.
Izpostavljenost nosečnic onesnaženemu zraku ima negativne vplive tudi na materin imunski sistem, zato znanstveniki v študiji, ki je bila lani objavljena v reviji Brain Medicine, pozivajo k sprejetju ukrepov za zaščito nosečnic.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!