Organizacija Human Rights Watch upornike pozvala h končanju zlorab v Siriji

Svet 12. Dec 202410:57 > 14:39 1 komentar
Sirski uporniki
Foto: PROFIMEDIA

Organizacija za človekove pravice Human Rights Watch (HRW) je pozvala upornike, ki so strmoglavili Asadov režim, naj končajo več desetletij zlorab in represije v Siriji. Obenem je opozorila, da so tudi uporniki odgovorni za kršitve človekovih pravic. Nove oblasti so že napovedale, da nameravajo zapreti Asadove zapore. Države skupine G7 in ZDA so medtem pozvale k vključujočemu prenosu oblasti v Siriji. O vplivu padca sirskega režima na migracijske tokove pa v Bruslju razpravljajo ministri EU.

“Sirsko ljudstvo je preživelo več kot desetletje okrutne represije in konfliktov,” je po poročanju tujih tiskovnih agencij dejala direktorica HRW za Bližnji vzhod in severno Afriko Lama Fakih. Dodala je, da je zdaj odločilen trenutek za ponovno vzpostavitev zaupanja in postavitev temeljev za sirsko družbo, v kateri bodo vsi obravnavani dostojanstveno.

Nevladna organizacija vztraja pri pomenu zagotavljanja odgovornosti in zaščite Sircev ne glede na njihovo etnično poreklo ali politično pripadnost. Zavezništvo upornikov pod vodstvom Hajat Tahrir al Šam (HTS) se je sicer po strmoglavljenju Bašarja al Asada, ki je v nedeljo pobegnil v tujino, zavezalo k temu.

Po navedbah HRW se je v 54 letih vladavine družine Asad v Siriji zgodilo grozljivo število kršitev človekovih pravic. Več kot dve desetletji vladavine Bašarja al Asada pa so zaznamovala grozodejstva, zločini proti človeštvu in druge zlorabe, kot so množične sistematične samovoljne aretacije, mučenje in prisilna izginotja. Obsodila je tudi uporabo kemičnega orožja, lakoto kot vojno orožje ter vsesplošne in usmerjene napade na civiliste.

Human Rights Watch z vrsto ukrepov, ki jih morajo sprejeti nove oblasti

Je pa organizacija opozorila, da so nekatere skupine upornikov, kot so HTS in frakcije s strani Turčije podprte milice Sirske narodne vojske (SNA), ki so vodile bliskovito ofenzivo proti Asadu, odgovorne tudi za kršitve človekovih pravic in vojne zločine.

HRW je tudi predstavila vrsto ukrepov, ki jih morajo sprejeti nove sirske oblasti, ki jih v trimesečnem prehodnem obdobju začasno vodi Mohamed al Bašir. Ti ukrepi vključujejo zagotavljanje pravice in odgovornosti za pretekle zlorabe, zaščito civilistov, manjšin in kulturne dediščine, reševanje vprašanja pridržanja in izginulih oseb ter reformo vodenja države in preprečevanje nadaljnjih zlorab s strani oboroženih skupin.

Skupina HTS je danes že sporočila, da namerava zapreti zloglasne zapore pod vodstvom režima in preganjati tiste, ki so vpleteni v ubijanje ali mučenje zapornikov. Po strmoglavljenju Asada so iz najbolj zloglasnega sirskega zapora Sajdnaja izpustili več tisoč zapornikov. Po navedbah organizacije Sirski observatorij za človekove pravice naj bi v teh zaporih mučili in ubili skoraj 60.000 ljudi.

“Ustanovili bomo odbor za pravosodje in človekove pravice, ki bo preučil ustavo in nato uvedel potrebne spremembe,” je za francosko tiskovno agencijo AFP povedal tiskovni predstavnik vlade Obeida Arnaut. “Vsem, ki so zagrešili zločine proti sirskemu ljudstvu, bomo sodili v skladu z zakonom,” je dodal.

Vodja skupine Ahmed al Šara, znan tudi kot Abu Mohamed al Džolani, je v izjavi, ki jo je videla tiskovna agencija Reuters, napovedal tudi, da bo razpustil varnostne sile nekdanjega režima.

Abu Mohamed al Džolani
Abu Mohamed al Džolani (Foto: PROFIMEDIA)

V sredo pa so oboroženi moški zažgali grobnico nekdanjega sirskega predsednika Hafeza al Asada, očeta Bašarja al Asada, v njegovem rojstnem mestu Kardaha na zahodu Sirije, je sporočil Sirski observatorij za človekove pravice. Hafez al Asad je državi vladal med letoma 1971 in 2000.

Asadova stranka Baas, ki je bila na oblasti od 60. let prejšnjega stoletja, je v sredo sporočila, da je do nadaljnjega prekinila svoje delovanje. Na svoji spletni strani je še zapisala, da bo notranjemu ministrstvu izročila vse svoje premoženje, vozila in orožje, vse njene nepremičnine in finančna sredstva pa bo imela na razpolago nova sirska vlada, poročajo agencije.

ZDA in G7 podpirajo vključujoč prenos oblasti v Siriji

Države po svetu medtem pozorno spremljajo dogajanje v Siriji. Podporo vključujočemu prenosu oblasti v državi je medtem izrazila skupina najrazvitejših svetovnih gospodarstev G7.

“Pripravljeni smo podpreti proces tranzicije, ki bo pripeljal do verodostojne, vključujoče in nesektaške vlade, ki bo nato zagotovila zaščito vseh Sircev ter spoštovanje pravne države in človekovih pravic, vključno s pravicami žensk,” so voditelji članic G7 zapisali v izjavi, ki jo je danes kot predsedujoča skupini objavila Italija. Ob tem so poudarili, da bi moral “Asadov režim odgovarjati za svoje zločine”.

K vključujočemu procesu oblikovanja nove reprezentativne sirske vlade, ki bo ravnala odgovorno in zagotovila zaščito manjšin, je pozval tudi ameriški državni sekretar Antony Blinken, poroča AFP.

Blinken se bo sicer danes v Jordaniji sestal s kraljem Abdulahom II. in zunanjim ministrom Ajmanom Safadijem, s katerima bo med drugim govoril o posledicah padca Asadovega režima. Državni sekretar ZDA bo nato odpotoval v Turčijo, kjer bo beseda prav tako tekla o dogajanju v Siriji in drugod po Bližnjem vzhodu, pa tudi o sodelovanju v okviru zveze Nato in zagotavljanju stabilnosti v regiji.

Antony Blinken (Foto: PROFIMEDIA)

Evropski komisar za migracije za prostovoljno vračanje Sircev

Notranji ministri članic EU razpravljajo o posledicah dogajanja v Siriji za EU. Novi evropski komisar za migracije Magnus Brunner se je zavzel za razpravo o prostovoljnem vračanju Sircev v domovino. Po njegovem mnenju morajo EU in države članice podpreti prostovoljno vračanje Sircev v domovino. V Turčiji so namreč številni Sirci, ki se želijo vrniti domov, je dejal.

“Potem pa je treba počakati, kaj se bo v Siriji zgodilo v prihodnjih dneh, da se bomo lahko odločiti, kako naprej. Glede tega potrebujemo še nekaj časa. Mislim, da obstaja možnost, da se razmere v regiji stabilizirajo, so pa seveda tudi določena tveganja,” je novi evropski komisar za notranje zadeve in migracije dejal o nadaljnjih korakih EU pri obravnavi sirskih beguncev.

Avstrijski notranji minister Gerhard Karner je medtem spomnil, da je njegova država po padcu Asadovega režima ustavila obravnavo prošenj Sircev za azil in že začela priprave na njihovo vračanje v Sirijo. “Mislim, da moramo o tem razpravljati tudi na evropski ravni in poiskati enotno linijo,” je dejal ob prihodu na današnje zasedanje v Bruslju. Poudaril je, da je treba čim prej poiskati rešitev ter se pripraviti na vračanje in izgone sirskih državljanov. Kot je še povedal, ne bo šlo za množične izgone.

Po padcu al Asadovega režima so Sirci proslavljali pred avstrijskim parlamentom na Dunaju (Foto: Elisabeth Mandl/REUTERS)

Za usklajevanje na ravni EU pri vračanju Sircev se je zavzela tudi nemška notranja ministrica Nancy Faeser. Vendar pa je poudarila, da je najprej treba videti, v katero smer se bodo razvile razmere v Siriji. Sirci, ki delajo v Nemčiji in spoštujejo zakone, so dobrodošli, da ostanejo, je dodala Faeser.

Notranji ministri držav članic unije, med njimi slovenski minister Boštjan Poklukar, bodo o posledicah strmoglavljenja sirskih oblasti s strani uporniških skupin za notranjo varnost EU in za področje migracij razpravljali, potem ko se je več članic odločilo začasno ustaviti obravnavo sirskih prošenj za azil. Poleg Nemčije in Avstrije so to med drugim storile še Francija, Italija in Hrvaška. Slovenija medtem ne namerava ustaviti obravnave prošenj Sircev za azil, bo pa v konkretnih postopkih preučila spremenjene razmere, kar bi lahko vplivalo na trajanje posameznega postopka.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje