Osnutek sporazuma v Bakuju označen kot slaba šala

Svet 21. Nov 202409:48 0 komentarjev
kuba orkan
Posledice orkana na Kubi, november 2024 (Foto: Profimedia)

Po objavi osnutka dogovora na podnebni konferenci v Bakuju se vrstijo izrazi razočaranja. Revnejše države od bogatih pričakujejo več pomoči.

Opolnoči pričakovani osnutek sporazuma podnebne konference so pogajalci v Bakuju prejeli danes zjutraj. Gre za besedilo, ki so ga v EU neuradno označili kot “slabo šalo”, saj ne vsebuje pričakovanih zavez. Z besedilom ne morejo biti zadovoljne niti revnejše države, ki od bogatih pričakujejo več pomoči.

Na področju financ, ki je letos najbolj v ospredju, ni opredeljenega zneska, koliko naj bi razvite države namenile državam v razvoju. V osnutku je zapisan cilj o “vsaj [X] milijardah dolarjev letno”.

Besedilo pušča odprti dve povsem nasprotujoči si možnosti končnega dogovora. Prva povzema stališča držav v razvoju in predvideva, da bi bila prejeta sredstva nepovratna. Druga možnost pa odseva stališče razvitih držav, ki želijo, da bi se v skupni znesek šteli tudi denar zasebnih vlagateljev, “inovativne finance” in krediti.

“Paket osnutkov besedil, ki so bili zjutraj objavljeni, seveda ni zadovoljiv,” je v Bakuju dejal minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer, potem ko se je sestal s kolegi iz drugih držav EU in Simonom Stiellom, izvršnim sekretarjem Okvirne konvencije ZN o spremembi podnebja (UNFCCC). Je pa Kumer dodal, da ima večina tekstov več opcij, “kar odpira možnosti, da se lahko na kakšni opciji najdemo oziroma na njej delamo”.

Sestanek ministrov EU v Bakuju (Foto: MOPE)

Evropske pogajalce skrbi tudi šibko besedilo o blaženju, torej zmanjševanju izpustov, kjer so pod vprašajem celo zaveze iz prejšnjih konferenc.

Napredek zgolj pri enakosti spolov

Ob temah, ki so v ospredju, pogajanja potekajo tudi o nekaterih nišnih področjih, kot je enakost spolov. Združeni narodi ocenjujejo, da je med tistimi, ki se morajo zaradi vremenskih katastrof seliti, 80 odstotkov žensk in deklet, in poudarjajo, da podnebne spremembe povečujejo nasilje nad ženskami. Na to je opozorila tudi naša sogovornica iz Ugande.

Dogovoru o obravnavi enakosti spolov v okviru podnebne krize so najbolj oporekali Savdska Arabija, Vatikan, Egipt in Rusija. Med drugim se jim je zdela neprimerna uporaba besede za spol “gender”, ki da se v nasprotju s “sex” povezuje s transspolnimi osebami.

Ponoči objavljeni osnutek besedila na tem področju v EU označujejo kot pozitivnega, saj zagotavlja, da se bo delo nadaljevalo v okviru UNFCC, prav tako pa ni “nazadovanja pri jeziku”.

V podnebnih pogajanjih je veliko taktike, tako je današnje dogajanje z veliko izrazi razočaranja pravzaprav pričakovano.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!