Osumljenca za umor direktorja največje zdravstvene zavarovalnice v Združenih državah Amerike UnitedHealth so v torek privedli na sodišče v Pensilvaniji. V javnost pa curljajo podrobnosti o morebitnem motivu za umor. Ameriški mediji poročajo, da je bil napadalec Luigi Mangione jezen na zdravstvene zavarovalnice in ameriške korporacije nasploh.
Luigi Mangione je ob prihodu na zaslišanje v oranžnem zaporniškem kombinezonu skušal nagovoriti novinarje. Slišati je bilo, da je pri tem ob upiranju policistom vzklikal “popolnoma nepravično” in “žalitev inteligence ameriškega ljudstva”.
Mangione je trenutno zaprt v Pensilvaniji zaradi posedovanja pištole brez dovoljenja in posedovanja ponarejenih osebnih dokumentov. Mesto New York ga je obtožilo umora in sprožilo postopek za njegovo izročitev za sojenje zaradi umora.
Njegov odvetnik Thomas Dickey je v torek na sodišču dejal, da bo Mangione nasprotoval premestitvi v New York zaradi obtožb umora. “Nisem videl nobenega dokaza, da je on strelec,” je dejal. Za CNN pa je odvetnik povedal, da se bo 26-letnik na sojenju izrekel za nedolžnega.
Motiv za umor Briana Thompsona še ni potrjen, v javnost pa curljajo prve podrobnosti o njem. Mediji navajajo, da je imel Magnione pred kratkim operacijo hrbtenice, ki naj se ne bi dobro iztekla, zato je trpel bolečine.
Po poročanju televizije ABC, da so policisti pri 26-letniku ob aretaciji poleg pištole in osebnih dokumentov našli tudi list papirja, na katerem je med drugim zdravstvene zavarovalnice označil za parazitske ter obsojal pohlep ameriških korporacij. Razkritje na roke napisanega manifesta, ki ga je imel s seboj Mangione, potrjuje teorijo, da ga je razjezil zapleten in včasih nefunkcionalen ameriški zdravstveni sistem.
Primer v ZDA zelo odmeva, številni umora ne obsojajo
Prejšnjo sredo je zgodaj zjutraj pred hotelom Hilton na Manhattnu domnevno ubil Thompsona in pobegnil, ujeli pa so ga v ponedeljek v mestu Altoona, kjer ga je prepoznal zaposleni v restavraciji McDonalds.
V torek so zavrnili že njegovo drugo prošnjo za izpustitev ob plačilu varščine, saj je po mnenju tožilstva preveč nevaren, da bi ga izpustili na prostost. Sodnik je dal tožilcem 30 dni časa, da od guvernerke New Yorka Kathy Hochul zahtevajo nalog za njegovo izročitev tej zvezni državi.
Primer v ZDA zelo odmeva, saj tako drznega umora sredi Manhattna že dolgo ni bilo, poleg tega pa tudi zaradi žrtve. Ameriške zdravstvene zavarovalnice niso popularne, ker pogosto zavračajo kritje posegov, zato precejšen del Američanov umora niti ne obsoja.
Magnione sicer prihaja iz premožne družine v Marylandu. Ta je sporočila, da molijo za družino ubitega in so šokirani zaradi Luigijeve aretacije.
Policija in FBI sta za pomoč pri prijetju osumljenca ponudila skupno nagrado, v vrednosti do 57.000 evrov. Ameriški mediji so se zdaj med drugim razpisali tudi o tem, kako se razdeli ta denar. Do nagrade je v tem primeru upravičenih več oseb: gre tako za stranko v McDonald’su kot tudi za zaposlenega, ki je poklical policijo in osumljenca prijavil. Zgolj posredovanje namiga pa ni dovolj za izplačilo nagrade, ta je odvisna tudi od uspešne aretacije in obtožnice, piše CNN.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!