Papež Frančišek je v nagovoru diplomatskemu zboru v Vatikanu humanitarne razmere v Gazi opisal kot sramotne. Zaradi vse večjih napetosti je opozoril na nevarnost svetovne vojne in ob tem tuje diplomate pozval k dialogu, ki mora vključevati tudi "neugodne" sogovornike.
Papež Frančišek je v nagovoru, ki ga je prebral njegov pomočnik, znova pozval k prekinitvi ognja in izpustitvi izraelskih talcev v Gazi in dostavi vse potrebne pomoči palestinskemu prebivalstvu.
“Upam, da bodo Izraelci in Palestinci znova vzpostavili dialog in medsebojno zaupanje, tudi pri najmlajših, tako da bodo prihodnje generacije lahko živele druga ob drugi v dveh državah, v miru in varnosti, ter da bo Jeruzalem mesto srečanja, kjer bodo kristjani, judje in muslimani živeli skupaj v harmoniji in spoštovanju,” je dejal Frančišek.
V nagovoru članom vatikanskega diplomatskega zbora je spregovoril tudi o vlogi diplomacije v spodbujanju dialoga z vsemi, ki se soočajo z “vedno bolj konkretno grožnjo svetovne vojne”.
Kot je dodal, mora takšen dialog vključevati tudi “sogovornike, ki veljajo za najbolj neugodne,” kar je po njegovi oceni “edini način za preseganje sovraštva, maščevanja, človeške sebičnosti in napuha, iz katerih izvira volja po vojskovanju”.
Opozoril tudi na širjenje lažnih novic
Kot poroča francoska tiskovna agencija AFP, je spregovoril tudi o tveganju dezinformacij in njihovega širjenja z družbenimi mediji in umetno inteligenco.
Frančišek je obžaloval vse večjo polarizacijo družbe, ki jo “še poslabšujeta nenehno ustvarjanje in širjenje lažnih novic, ki ne izkrivljajo le dejstev, ampak tudi zaznavanje”.
Frančišek, ki je na čelu Katoliške cerkve od leta 2013, je ob tem izpostavil potrebo po izobraževanju na področju medijske pismenosti s ciljem spodbujanja kritičnega mišljenja.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje