
Vladajoča vojaška hunta v Mjanmaru je danes razglasila začasno prekinitev napadov na oborožene skupine, ki nasprotujejo njeni oblasti. Za to se je odločila, da bi se v državi lažje in hitreje soočili s posledicami katastrofalnega potresa, ki je zahteval skoraj 2900 življenj, povzročil uničenje in prizadel več milijonov prebivalcev.
Hunta, ki je oblast prevzela leta 2021 z vojaškim udarom, je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP danes sporočila, da bo prekinitev ognja veljala do 22. aprila. Namen je po njenih besedah pospešiti dostavo pomoči in obnovo ter zagotoviti ohranjanje miru in stabilnosti po uničujočem potresu, ki je z magnitudo 7,7 v petek prizadel državo.
Pred tem je agencija AFP poročala, da je vodja hunte, general Min Aung Hlaing zavrnil prekinitev ognja, ki jo je v torek razglasilo več uporniških oboroženih skupin, da bi olajšale dostavo humanitarne pomoči. Več oboroženih skupin, tudi etničnih manjšin, ki se v državljanski vojni borijo proti hunti, je v torek na prizadetem območju razglasilo enomesečno prekinitev ognja.
General jo je sprva zavrnil, češ da so vojaške operacije potrebne za zagotovitev varnosti, čeprav so Združeni narodi in mednarodne nevladne organizacije opozarjale, da ovirajo pomoč. Hunta je danes še sporočila, da se bo njen vodja v četrtek v Bangkoku udeležil regionalnega vrha, na katerem bodo voditelji držav Jugovzhodne Azije, med njimi tudi v potresu prav tako prizadete Tajske, govorili o odgovoru na potres. To bo eno redkih potovanj v tujino vodje izolirane države. Od vojaškega udara je večinoma potoval le v politično zaveznico Kitajsko in glavno dobaviteljico orožja Rusijo.

Uničujoč potres je po danes objavljenih uradnih podatkih terjal najmanj 2.886 življenj, ranjenih pa jih je bilo 4.639 ljudi. Po ocenah opozicije je bilo v potresu prizadetih več kot osem milijonov ljudi. Medtem ko je vse manj upanja, da bi 373 pogrešanih bilo še živih, so reševalci v prestolnici Naypyidaw danes malo po polnoči izpod ruševin hotela potegnili 26-letnika. Dan pred tem so v mestu izpod ruševin rešili 63-letno žensko. Zaradi nadzora hunte nad mediji ter slabih komunikacijskih povezav in infrastrukture dejanski obseg katastrofe sicer ni znan. Otežena je tudi dostava pomoči, pričakovati pa je, da bo žrtev še več.
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je poročala o obsežni škodi pri žarišču potresa v mestu Sagaing. Opozorila je, da so poškodovane zdravstvene ustanove preplavili pacienti, medtem ko se zmanjšujejo zaloge hrane, vode in zdravil.
V več sto kilometrov oddaljeni tajski prestolnici Bangkok, kjer so prav tako čutili potres, je medtem število smrtnih žrtev naraslo na 22. Pod ruševinami 30-nadstropne stolpnice v gradnji blizu priljubljene tržnice Chatuchak medtem še vedno iščejo 72 pogrešanih delavcev, za katere domnevajo, da so mrtvi.
Poslopje je bilo edino večje, ki se je v Bangkoku zrušilo med potresom. Z večletno zamudo ga je gradilo kitajsko podjetje, ki po poročanju portala N1 Srbija sodeluje pri gradnji železniške proge med Srbijo in Madžarsko. Tajska vlada je uvedla preiskavo o vzroku zrušenja, saj nekatere jeklene konstrukcije niso ustrezale standardom.
EU z Mjanmarom vzpostavila humanitarni zračni most
Evropska unija je z Mjanmarom vzpostavila humanitarni zračni most, prek katerega danes potuje prvo letalo z 80 tonami nujne pomoči. V prihajajočih dneh bo v regijo napotena tudi 12-članska enota, vključno s strokovnjakom iz Slovenije. Prvo letalo s pomočjo za popotresni Mjanmar potuje iz Köbenhavnu v Jangon, je danes sporočila Evropska komisija.
Pomoč v obliki šotorov in kompletov za zaščito zdravja prebivalcev bo nato transportirana v Mandalaj, kjer bodo za razdeljevanje skrbeli partnerji EU.

Kot je še navedla komisija, bo EU v prihajajočih dneh v tajski Bangkok in malezijski Kuala Lumpur napotila 12-člansko enoto strokovnjakov, ki bo skrbela, da pomoč doseže tiste, ki jo potrebujejo. Med njimi bo v skladu s torkovo odločitvijo vlade tudi strokovnjak iz Slovenije.
EU je nemudoma po potresu za nujno pomoč sprostila 2,5 milijona evrov in aktivirala satelitski sistem Copernicus, danes pa je k temu dodala še 500 milijonov evrov, ki jih namenja Mednarodni federaciji Rdečega križa in Rdečega polmeseca.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!