Pet mesecev po tragediji v Novem Sadu napovedani novi shodi in zapora avtoceste

Svet 01. Apr 202515:39 0 komentarjev
Cvetje pred novosadsko železniško postajo
Foto: Sanja Kosović/N1 Srbija

Od zrušitve nadstreška na železniški postaji v Novem Sadu danes mineva pet mesecev. Po številnih srbskih mestih se zato odvijajo protesti in komemoracije v tišini. Ponekod bodo popoldne in zvečer zavzeli nekatere ulice, v Beogradu pa se napoveduje zaprtje avtoceste.

V Srbiji danes mineva pet mesecev od zrušitve nadstreška na železniški postaji v Novem Sadu, ki je skupno zahtevala 16 življenj. Spominske slovesnosti potekajo po vsej državi, v Novem Sadu pa državljani na kraju nesreče polagajo cvetje in prižigajo sveče, poročajo srbski mediji.

V številnih mestih po državi so se žrtvam tragedije ob 11.52, ko se je zrušil nadstrešek, poklonili s 16 minutami molka. K spominskemu shodu pred železniško postajo v Novem Sadu je pozvala tamkajšnja opozicija, ki je izpostavila, da niti po petih mesecih še nihče ni odgovarjal za nesrečo. “150 dni žalosti in bolečine. 3.600 ur boja za pravico in resnico. 216.000 minut, a nobene odgovornosti,” so opozorili v sporočilu za javnost.

Novosadski študenti za drevi načrtujejo spominski pohod, beograjski gimnazijci pa bodo do 19. ure zasedali avtocesto.

V Kragujevcu poteka blokada dveh prometnih križišč, študenti v Nišu pa so se sprehodili do tamkajšnje železniške postaje in med 16-minutno tišino pred vhod vsako minuto položili po eno vrtnico, še poročajo srbski mediji.

Cvetje pred novosadsko železniško postajo
Foto: N1 Srbija

V zrušenju nadstreška na železniški postaji v Novem Sadu je 1. novembra lani umrlo 14 ljudi, trije so bili huje ranjeni. Tragedija je močno pretresla srbsko javnost, odmevala pa je tudi v regiji in širše. Dve osebi od treh hudo poškodovanih sta kasneje umrli, s čimer se je število smrtnih žrtev povzpelo na 16.

Po nesreči so doslej med drugim odstopili srbski premier Miloš Vučević, minister za gradbeništvo, promet in infrastrukturo Goran Vesić ter novosadski župan Milan Đurić. Državno tožilstvo v Novem Sadu je konec decembra zaradi nesreče vložilo obtožnico proti 13 osumljencem, med katerimi sta tudi Vesić in nekdanja direktorica podjetja Infrastruktura železnice Srbije Jelena Tanasković. Državno tožilstvo v Beogradu je kasneje vložilo obtožnico še proti trem osumljencem.

Vso Srbijo so po nesreči zajeli množični študentski protesti. Študenti zahtevajo odgovornost in pravico za žrtve padca nadstreška, objavo vseh dokumentov o prenovi in kaznovanje odgovornih, protesti pa so medtem prerasli v izražanje jeze zaradi sistemske korupcije in represije, omejevanja svobode medijev in vladavine prava. Srbski predsednik Aleksandar Vučić trdi, da so izpolnili vse zahteve, za nadaljevanje protestov pa so oblasti obtožile opozicijo ter krivdo pripisale tudi vplivom iz tujine.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!