Pet mitov o hujšanju, ki jih je bolje pozabiti

Navdih 15. Nov 202404:45 0 komentarjev
Hrana na mizi
Fotografija je simbolična. (Foto: PROFIMEDIA)

Splet je morje najrazličnejših nasvetov za izgubo odvečnih kilogramov, a se pogosto zgodi, da imajo nasproten učinek, za povrh pa niso najbolj zdravi. Ameriška dietetičarka je razbila nekaj mitov o hujšanju.

Na spletu najdemo najrazličnejše nasvete za hujšanje – tudi da se je treba nekaterim živilom izogibati, preračunavati vnos kalorij … Ameriška dietetičarka Angela Goscilo je “razbila” nekaj mitov o hrani in izgubi odvečnih kilogramov.

Mit 1: “Če želim shujšati, moram izločiti živila, kot so pica, krompirček ali sladoled”

Verjetno ste že slišali, da se morate med hujšanjem izogniti sladoledu, kosu torte, piškotom, piti, krompirčku … Čeprav ti prigrizki res vsebujejo več sladkorja, maščob in kalorij, to še ne pomeni, da jih morate popolnoma izključiti s svojega jedilnika. Pravzaprav se lahko takšen pristop izkaže za neuspešnega. Po besedah Goscilo raziskave kažejo, da lahko po njih, ko se popolnoma odpoveste določenim živilom, še bolj hrepenite in jih boste zaužili v večjih količinah.

Zato si tu in tam brez pomisleka lahko privoščite grižljaj torte ali kepico sladoleda. A res v zmernih količinah. Pojejte na primer kos torte, nato se ustavite. Vnaprej se aktivno odločite, koliko želite pojesti, piše portal Oac.

Mit 2: “Spremljati moram vsak grižljaj”

Preračunavanje kalorij številni poudarjajo kot ključ do uspeha. S tem ni nič narobe, a je malo verjetno, da bo to uspešna dolgoročna strategija. Preštevanje kalorij je vsekakor pomembno orodje, a ni nujno, da ga izvajate dovolj dobro, da bi to prineslo želene rezultate.

Če se odločite za ta način, je dobro, da vam jedilnike pripravijo nutricionisti, saj je vnos hrane odvisen od konstrukcije telesa. Samo s tem ne boste shujšali, je pa res, da posamezniki, ki sledijo vnosu hrane, izbirajo bolj zdravo hrano in s tem ohranjajo telesno težo. Preštevanje kalorij je sicer pomembno za izboljšanje lastne ozaveščenosti. Pomaga prepoznati vzorce pri prehranjevalnih navadah, pomaga vam pri sprejemanju odločitev, kaj in kdaj boste jedli. Doslednost je zelo pomembna pri izgubi kilogramov.

motnje hranjenja
Foto: Denis Sadiković/N1

Mit 3: “Ogljikovi hidrati so škodljivi”

V zadnjem času postajajo priljubljene diete z nizko vsebnostjo ogljikovih hidratov. Številni so ponotranjili, da so kruh, riž, testenine ali krompir “nezdravi” in vplivajo na pridobivanje telesne teže.

A ameriška dietetičarka Goscilo poudarja, da zaradi nobenega živila ali skupine živil ne morete pridobiti kilogramov ali preprečiti hujšanja. Ogljikovi hidrati so eno od treh osnovnih hranil, ki jih vaše telo potrebuje za pravilno delovanje, in dajejo energijo vašim možganom. Vsebujejo tudi pomembne vitamine, minerale in vlaknine, ki izboljšujejo splošno zdravje.

Mit 4: “Zajtrk je najpomembnejši obrok dneva”

Že dolgo velja, da je zajtrk najpomembnejši obrok dneva, a to naj bi bil prevelik pritisk na en sam obrok. Poleg tega znanost te trditve ne potrjuje v celoti, meni Goscilo. Zajtrk vam sicer daje še eno priložnost, da pridobite pomembne hranilne snovi, ki jih kasneje izpustite, a raziskave kažejo, da uživanje zajtrka ni ključ do uspešnega hujšanja.

Po nekaterih raziskavah imajo ljudje, ki redno zajtrkujejo, bolj konstantno telesno težo in bolj zdrave navade. Zajtrk je priložnost, da si zagotovite bistvene hranilne snovi za dobro zdravje, kot so beljakovine in vlaknine. Uživanje beljakovin pa naj bi pomagalo pri hujšanju.

Kaj imeti za zajtrk? Začnite z obrokom, ki vsebuje beljakovine in vlaknine, kot so nemastni grški jogurt s sadjem, jajca ali zelenjava. Če pa raje prvi obrok pojeste pozneje čez dan, ne skrbite – to vam ne bo preprečilo izgube telesne teže, je zapisano na portalu Oac.

Mit 5: “Prigrizki uničujejo napredek pri hujšanju”

Čeprav nepremišljeni prigrizki upočasnijo hujšanje, lahko načrtovani prigrizki pomagajo pri izgubi kilogramov. Če nekaj pojeste vsake tri do štiri ure, lahko preprečite, da bi bili med obroki preveč lačni, kar pogosto vodi v prenajedanje.

Vnaprej si pripravite manjše obroke. Ko izbirate, kaj bi pojedli, se poskusite zadovoljiti s sadjem ali zelenjavo z veliko vlaknin, kar lahko posrbi za občutek sitosti in zadovoljstva, je Goscilo še pojasnila za Oac.

Če želite izgubiti dva kilograma in nimate prekomerne telesne teže, verjetno z izgubo ne boste imeli velikih težav. Za tiste, ki si želijo denimo izgubiti sto kilogramov, pa je morda bolje, da se obrnejo na strokovnjake. Če namreč vse življenje živimo nezdravo, bomo verjetno pri oblikovanju novih navad potrebovali malo spodbude. Zdrave prehranjevalne navade in redna telesna aktivnost pomagajo pri izgubi telesne maščobe in oblikovanju postave ter vplivajo na splošno zdravje.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!