Indijski reševalci so danes rešili 41 gradbenih delavcev, ki so bili po podoru v predoru v Himalaji ujeti 17 dni. Vse ponesrečence so enega za drugim skozi manj kot meter široko odprtino uspeli varno potegniti iz predora.
Indijski reševalci so se danes uspeli prebiti do 41 delavcev, ki so bili od 12. novembra ujeti v zasutem predoru pod Himalajo. Vse ponesrečence so enega za drugim skozi manj kot meter široko odprtino uspeli varno potegniti iz predora, je potrdil indijski minister za promet Nitin Gadkari.
“Vesel sem, saj je bilo uspešno rešenih vseh 41 delavcev, ki so bili ujeti v porušenem predoru,” je dejal Gadkari. Ob tem je poudaril, da je šlo za eno najpomembnejših reševalnih operacij v zadnjih letih in da je bilo delo dobro usklajeno med več agencijami, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Nesreča se je v Utarakhandu, eni najrevnejših zveznih držav Indije, zgodila 12. novembra, ko se je porušil 150-metrski del 4,5 kilometra dolgega cestnega predora v gradnji.
Kmalu po nesreči so reševalci z delavci vzpostavili stik in jim po ozkem cevovodu dostavljali kisik, vodo ter suhe prigrizke, kot so čičerika, suho sadje, mandlji in riž. Prvi topli obrok so prejeli prejšnji teden. Oblasti so kasneje sporočile, da so jim dostavili tudi zdravila, mobilne telefone in polnilnike, je poročal BBC.
Reševalci so si 17 dni prizadevali prebiti do ujetih. Zadnjih nekaj metrov kopanja so zaradi okvare vrtalnih strojev morali opraviti ročno.
Pred predorom na ujete gradbenike že čaka na desetine reševalcev, prav tako nanje čakajo reševalna vozila, ki jih bodo odpeljala v približno 30 kilometrov oddaljeno bolnišnico.
Predor je po poročanju Reutersa del gradnje avtoceste Char Dham, vredne 1,5 milijarde dolarjev (približno 1,37 milijarde evrov). Gre za enega “najambicioznejših projektov” premierja Narendre Modija, saj je namenjen povezovanju štirih hindujskih romarskih krajev prek 890 kilometrov dolgega omrežja cest.
Kaj je povzročilo podor, še ni znano, je pa območje po poročanju Reutersa potresno in poplavno ogroženo, prav tako so tu pogosti zemeljski plazovi.
Nesreča je povezala vso državo. Prebivalci Utarkhanda so v teh dneh posebej molili za ujete delavce, med katerimi jih je veliko iz drugih indijskih zveznih držav, je poročal BBC. Prav tako so učenci šole iz Mumbaja slikali obraze ujetih moških na lokalnih umetninah.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!