Na Hrvaškem združili postopka glede suma korupcije bivšega ministra za zdravje

Svet 21. Nov 202412:22 > 22:12 0 komentarjev
Vili Beroš
Vili Beroš (Foto: Luka Stanzl/PIXSELL/BOBO)

Postopka, ki sta ju zaradi suma korupcije v zdravstvu ločeno vodila urad evropskega javnega tožilstva in hrvaški protikorupcijski urad, bodo združili v enega, je sporočil hrvaški državni tožilec Ivan Turudić. Slednji je presodil, da je primer v pristojnosti hrvaškega organa, ki nekdanjega zdravstvenega ministra Vilija Beroša in še dve osebi sumi korupcije pri nakupu opreme za bolnišnice.

Na Hrvaškem bodo združili postopka, ki sta ju zaradi suma korupcije v zdravstvu ločeno vodila urad evropskega javnega tožilstva (EPPO) in hrvaški protikorupcijski urad, je danes povedal glavni hrvaški državni tožilec Ivan Turudić.

Hrvaški urad za boj proti korupciji in organiziranemu kriminalu (Uskok) nekdanjega zdravstvenega ministra Vilija Beroša in še dve osebi sumi korupcije pri nakupu opreme za bolnišnice. Preiskavo proti Berošu ter še sedmim osumljencem je uvedel tudi EPPO, in sicer zaradi suma kaznivih dejanj prejemanja in dajanja podkupnine, zlorabe položaja in pooblastil ter pranja denarja.

Turudić je v torek odločil, da je primer v pristojnosti Uskoka in ne EPPO, ker da ne gre za kazniva dejanja, ki bi vplivala na finančne interese Evropske unije. “Zdaj je to enoten postopek,” je danes po poročanju hrvaške javne radiotelevizije HRT v izjavi za medije dejal Turudić. “Če bo podlaga za vložitev obtožnice, bo vložena obtožnica,” je poudaril. Napovedal je tudi, da bodo vse osumljence še enkrat zaslišali, nekaterih oseb pa še niso zaslišali, ker so nedostopne.

Plenković z novim predlogom za zdravstveno ministrico

Hrvaški premier Andrej Plenković je medtem za novo ministrico za zdravstvo predlagal Ireno Hrstić, ki to funkcijo opravlja po razrešitvi Beroša. Predlog je dobil soglasno podporo vodstva HDZ in parlamentarne večine. Hrstić je ob tej priložnosti predstavila prednostne naloge svojega dela na ministrstvu, ki so tudi v skladu s programom vlade, je sporočil tiskovni predstavnik vlade.

Navedbe, da je EPPO prijavil državno tožilstvo Evropski komisiji, je označil kot netočne. “Prijavi se država, ne državno tožilstvo ali Uskok,” je dejal in ocenil, da to ne bo imelo posledic za sam postopek. “Oni pravijo, da so se pritožili, ker jih nismo prosili za dodatne informacije. Če bi bilo to potrebno, bi prosili zanje,” je dejal.

Glede tega, kdo odloča o pristojnosti, pa je poudaril, da tako določa hrvaška zakonodaja. “Ne moremo govoriti o tem, kakšna bi morala biti zakonodaja, in ne ukrepati. Ravnamo po veljavni zakonodaji,” je izjavil.

Glede tega, ali bi Uskok o svoji preiskavi moral obvestiti EPPO, pa je dejal, da nikakor ne. “Gre za določbo, ki pravi, da bi Uskok moral obvestiti EPPO, če bi dobil vtis, da bi lahko šlo za kaznivo dejanje iz pristojnosti EPPO. Uskok očitno ni dobil tega vtisa, saj je jasno, da denar EU ni bil ogrožen,” je dejal.

Evropska glavna tožilka opozorila na izzive Hrvaške

EPPO v Zagrebu je danes Uskoku po odločitvi Turudića glede pristojnosti predal spise iz preiskave. Evropska glavna tožilka Laura Kövesi pa je danes na Evropsko komisijo naslovila pismo, v katerem je poudarila sistemske izzive Hrvaške pri ohranjanju pravne države.

Med drugim je opozorila, da je določitev generalnega državnega tožilca kot organa za reševanje tovrstnih sporov v nasprotju s pravom EU. Generalni državni tožilec, zadolžen za reševanje sporov o pristojnosti, je te okoliščine še poslabšal, saj je svojo odločitev utemeljil izključno na razlagi Uskoka, ne da bi dal EPPO možnost, da izrazi svoje stališče, in tako ogrozil nepristranskost reševanja sporov, so navedli v uradu. Opozorili so tudi, da Uskok ni poročal, da preiskuje projekt, ki ga je financirala EU, s čimer je kršil svoje obveznosti.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!