Po nalogih za aretacije ICC opozarja: Sodišče deležno groženj in pritiskov

Svet 02. Dec 202414:29 2 komentarja
Tomoko Akane (Foto: PROFIMEDIA)

Predsednica Mednarodnega kazenskega sodišča (ICC) Tomoko Akane je v nagovoru člane sodišča v Haagu opozorila na napade, grožnje in pritiske, ki jih je sodišče deležno od izdaje nalogov za prijetje voditeljev Izraela, Hamasa in Rusije zaradi vojnih zločinov med vojno v Gazi in Ukrajini. Opozorila je na eksistencialno ogroženost sodišča.

V nagovoru predstavnikov držav podpisnic rimskega statuta sodišča je predsednica ICC Tomoko Akane izpostavila, da se sodišče sooča s “prisilnimi ukrepi, grožnjami, pritiski in sabotažami”. Ocenila je, da gre za zgodovinsko prelomnico, saj sta mednarodno pravo in pravica ogrožena, s tem pa tudi prihodnost človeštva.

Opozorila je, da “je več izvoljenih uradnikov resno ogroženih in da je stalna članica Varnostnega sveta Združenih narodov zanje izdala naloge za prijetje“. Institucije druge stalne članice VS ZN pa sodišču grozijo z resnimi gospodarskimi sankcijami, je dodala. Kot grozljivo je ocenila zgroženost držav, ko ICC izda naloge za prijetje na podlagi mednarodnega prava.

Opozorila je, da bo “propad sodišča neizogibno pomenil propad tudi vseh njegovih primerov”. “Nevarnost za sodišče je eksistencialna,” je poudarila. Izpostavila pa je, da bo sodišče še naprej neodvisno in nepristransko uresničevalo svoj zakoniti mandat in da ne bo popuščalo pred kakršnim koli zunanjim vmešavanjem.

Tomoko Akane (Foto: PROFIMEDIA)

ICC je po oktobrski izdaji naloga za prijetje izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja in nekdanjega izraelskega obrambnega ministra Joava Galanta kritiziral Netanjahuja, ki je ocenil, da gre za protisemitsko odločitev, ameriški predsednik Joe Biden pa ga je označil za nezaslišanega.

Dvom v nepristranskost je Izrael izrazil tudi glede slovenske sodnice na ICC Beti Hohler, članice panela, ki je odločal o morebitni izdaji nalogov za prijetje Netanjahuja, Galanta in voditeljev Hamasa.

ICC je sicer zaporni nalog zaradi suma omenjenih zločinov med vojno v Gazi izdal tudi za poveljnika oboroženega krila palestinskega islamističnega gibanja Hamas Mohameda Deifa, zaradi zločinov med vojno v Ukrajini pa za ruskega predsednika Vladimirja Putina. Moskva je v odgovor izdala naloge za prijetje visokih predstavnikov sodišča.

Nekateri republikanski senatorji pa so ameriški senat pozvali k uvedbi sankcij proti ICC, ki ima 124 pogodbenic. Med njimi ni Izraela, ZDA in Rusije.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje