Hude kritike po napadu na božičnem sejmu: Zakaj ste spregledali opozorilne znake

Črna kronika 22. Dec 202408:15 > 14:48 18 komentarjev
Magdeburg, Nemčija, napad, žalovanje, sveče
Foto: PROFIMEDIA

Nemške oblasti so moškega, ki je v petek zvečer na božičnem sejmu v Magdeburgu z avtom zapeljal v množico in pri tem ubil pet ljudi, 200 pa jih ranil, obtožile petih umorov in večkratnih poskusov umora, je danes sporočila policija. V soboto zvečer so ga privedli pred sodnika, preiskava napada se nadaljuje. Nemška vlada je medtem napovedala, da bo sprožila preiskavo, ki naj bi razjasnila domnevne napake varnostnih služb pri preprečevanju napada. Po poročanju medijev je namreč Savdska Arabija nemške varnostne službe pred tem že večkrat opozorila o domnevnem napadalcu.

“Sodnik je odredil preiskovalni pripor zaradi petih umorov, večkratnih poskusov umora in več nevarnih telesnih poškodb,” je sporočila policija.

Preiskava napada se nadaljuje, policisti pa pozivajo priče, naj pošljejo fotografije ali videoposnetke. Motiv za napad še vedno ni znan, po navedbah državnega tožilca Horsta Walterja Nopensa pa bi to lahko bilo nezadovoljstvo napadalca z obravnavo beguncev iz Savdske Arabije v Nemčiji.

Policija je danes potrdila, da so bile v incidentu poleg otroka ubite štiri ženske.

Policija, magdeburg, napad, božični sejem, nemčija
Avto napadalca, ki je zapeljal v množico na božičnem sejmu v Magdeburgu (Foto: PROFIMEDIA)

50-letni moški, zdravnik s poreklom iz Savdske Arabije, je v petek zvečer z avtomobilom zapeljal v množico ljudi na božičnem sejmu v Magdeburgu. Policija ga je pridržala na kraju dogodka. Moški naj bi se opredeljeval kot kritik islama.

Po navedbah varnostnih virov v Rijadu je Savdska Arabija nanj nemške oblasti opozorila pred enim letom in zahtevala njegovo izročitev. Osumljenec naj bi bil šiitski musliman, ki je na spletu delil ekstremistične zapise, povezane s sovraštvom do islama. V Nemčijo je prišel leta 2006, leta 2016 pa je pridobil status političnega begunca

Glede na dosedanje ugotovitve je napadalec deloval sam, policija je izključila možnost sostorilca.

Po napadu so se iz sveta zvrstile obsodbe, v nekaterih državah, med drugim v Avstriji in Italiji, pa so oblasti okrepile varnostne ukrepe na božičnih sejmih. Na Nizozemskem ocenjujejo, da obstaja resna grožnja napada, zato v državi ostaja v veljavi druga najvišja stopnja ogroženosti, ki so jo uvedli decembra lani.

Bi lahko smrtonosni napad preprečili?

Nemške oblasti se po napadu soočajo z vse več obtožbami in kritikami, da bi lahko storile več za preprečitev tega smrtonosnega napada. Čeprav motiv 50-letnega napadalca še vedno ni jasen, pa bi po mnenju mnogih morali med obveščevalci in policisti zvoniti alarmi zaradi njegovih zapisov na družbenih omrežjih.

Osumljenec je na družbenem omrežju X kritičen predvsem do islama, ob tem pa naj bi ga jezil tudi odnos Nemčije do savdskih beguncev, pogosto je objavljal tudi razne teorije zarote. Po poročanju BBC se je identificiral kot ateist, imel pa je tudi spletno stran, preko katere je pomagal nekdanjim muslimanom pred pregonom v njihovih državah.

Kot poroča CNN, so oblasti Savdske Arabije nemške kolege že večkrat opozorile, da bi lahko osumljenec predstavljal morebitno nevarnost. To je potrdil tudi Holger Münch, predsednik nemškega zveznega kriminalističnega urada, ki je za televizijo ZDF dejal, da so bili novembra 2023 s strani savdskih kolegov obveščeni o njem.

Ob tem je dodal, da je deželna policija po tem namigu izvedla ustrezne preiskovalne ukrepe, vendar naj bi bile informacije o osumljencu “precej nespecifične”, ob tem pa naj ne bi veljal za nasilno osebo.

Po poročanju nemške tiskovne agencije je namig o moškem, ki je osumljen napada, lani prejel tudi nemški urad za migracije in begunce. Namig so prejeli pozno poleti 2023 preko družbenih omrežij, je urad objavil na omrežju X. Ker niso preiskovalno telo, pa so prijavitelja napotili k pristojnim organom. Na spletu so se pojavili tudi posnetki zaslona s sporočili, ki opozarjajo urad na domnevnega storilca, a njihove verodostojnosti ni bilo mogoče preveriti.

Napad v Magdeburgu pa je že postal odskočna deska nemških politikov dobra dva meseca pred predčasnimi parlamentarnimi volitvami. Vodja poslancev skrajno desne stranke Alternativa za Nemčijo (AfD) Bernd Baumann je že zahteval sklic izredne seje Bundestaga na temo “obupnih varnostnih razmer v državi”.

Magdeburg, Nemčija, napad, žalovanje, sveče
Foto: PROFIMEDIA

Vodja skrajno leve stranke BSW Sahra Wagenknecht pa od notranje ministrice Nancy Fraeser zahteva pojasnila, zakaj je bilo “vnaprej prezrtih toliko opozorilnih znakov” pred napadom. Krščanski demokrati CDU in liberalci FDP pa so pozvali k okrepitvi nemškega varnostnega sistema, ki mora vključevati boljše usklajevanje med zveznimi in deželnimi organi.

Nemška vlada je medtem že napovedala, da bo sprožila preiskavo, ki naj bi razjasnila domnevne napake varnostnih služb pri preprečevanju napada. Preiskovalni organi bodo razjasnili vse vidike primera, med drugim bodo natančno preučili vse pretekle namige in načine, kako so bili ti obravnavani, je za časnik Bild am Sonntag povedala notranja ministrica Nancy Faeser.

Ministrico bosta o morebitnih nepravilnostih, ki bi lahko vodile do napada, 30. decembra zaslišala nadzorni odbor parlamenta in odbor Bundestaga za notranje zadeve. Odbora bosta zaslišala tudi več visokih uradnikov.

Vodja nemškega policijskega sindikata Reiner Wendt pa je ob tem posvaril pred širjenjem špekulacij. “Zdaj je čas, da preiskovalci opravijo svoje delo in da se amaterski policisti zadržijo,” je njegovo izjavo povzel portal časnika DW.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje