Po obsodbi Dodika: EU in ZDA politične akterje v BiH pozivajo k zadržanosti

Svet 27. Feb 202511:45 > 19:51 1 komentar
Milorad Dodik
Milorad Dodik (Foto: PROFIMEDIA)

Parlament Republike Srbske je po sredini obsodbi predsednika te entitete BiH Milorada Dodika sprejel dokument, v katerem sodbo označuje za državni udar. Dodika je v Banjaluki v znak podpore obiskal srbski predsednik Aleksandar Vučić, Kremelj pa sodbo kritizira kot politično. Iz Evropske unije in ZDA medtem prihajajo pozivi političnim akterjem v BiH k zadržanosti. V Narodni skupščini Republike Srbske v Banja Luki je potekala burna razprava ob sprejetju sklopa novih zakonov, Dodik pa je poslance pozval, naj jih brez oklevanja sprejmejo.

Sodišče Bosne in Hercegovine je predsednika entitete Republike Srbske Milorada Dodika v sredo spoznalo za krivega nespoštovanja odločitev visokega predstavnika mednarodne skupnosti v BiH Christiana Schmidta. V sodbi, ki še ni pravnomočna, mu je prisodilo leto zapora in šestletno prepoved delovanja v politiki.

Dolgoletni vodilni politik Srbov v BiH je takoj po sodbi izjavil, da takšne BiH, kot so si jo zamišljali, ni več. Po srečanju s srbskim predsednikom Aleksandrom Vučićem v Banjaluki je nato zatrdil, da se srbski narod zavzema za mir. “Nimamo vojnega načrta, niti ničesar ne pripravljamo. Pripravljeni smo se pogovarjati, ne pa da nas ignorirajo,” je izjavil po poročanju sarajevskega portala Klix.ba. Izrazil je tudi pripravljenost za pogovor, če ga pokličejo iz Sarajeva.

Vučić je razsodbo sodišča BiH na družbenem omrežju Instagram pred poletom v Banjaluko označil za sramotno, nezakonito, protidemokratično ter usmerjeno v rušenje Republike Srbske in položaja srbskega naroda. Po srečanju z Dodikom pa je zagotovil, da bo Srbija vedno stala ob Republiki Srbski, ne glede na njene odločitve.

Narodna skupščina Republike Srbske je po izreku sodbe Dodiku sprejela t. i. informacijo o rušenju ustave BiH in ukrepih za njeno ohranitev oz. niz sklepov, ki jih je objavila tudi na svoji uradni spletni strani. V njih med drugim navajajo, da je sodišče BiH z obsodbo Dodika izvedlo državni udar in da institucije, kot sta sodišče BiH in tožilstvo BiH, nimajo ustavne podlage za delovanje na ozemlju Republike Srbske.

Vladi Republike Srbske je parlament naložil tudi pripravo zakonov za prepoved delovanja teh institucij na ozemlju entitete, ta pa je nato že v sredo zvečer sprejela niz zakonov, o katerih bo parlament razpravljal danes.

Odzvale so se tudi EU, ZDA in Rusija

Poročevalci za BiH pri odboru za zunanjo politiko v Evropskem parlamentu so v sredini skupni izjavi pozvali vse akterje v BiH, naj se po sodbi vzdržijo političnih groženj in drugih potencialno škodljivih dejanj.

“BiH je neodvisna, suverena država, katere ozemeljska celovitost je nesporna,” so še zapisali. Poudarili so tudi, da bi se vodstvo Republike Srbske namesto širjenja motečih in razdvajajočih narativov, groženj in zakonodajnih pobud, ki bi očitno kršile ustavo BiH, moralo osredotočiti na nujne korake za odločnejše napredovanje BiH na evropski poti.

Tiskovna predstavnica State Departmenta Tammy Bruce pa je davi na družbenem omrežju X medtem sporočila, da ZDA spoštujejo sodbo sodišča BiH in da ostro nasprotujejo dejanjem lokalnih voditeljev, ki bi ogrozila varnost in stabilnost države.

Moskva je bila do sodbe medtem kritična in jo je označila za politično odločitev. “Preganjanje Dodika je povsem politične narave in ni usmerjeno le proti njemu, ampak proti vsem patriotskim silam,” je danes novinarjem po poročanju francoske tiskovne agencije AFP dejal tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov.

Dodik: Zdaj je pravi čas

V Banja Luki je potekalo zasedanje Narodne skupščine Republike Srbske, kjer je na dnevnem redu poslank in poslancev več zakonov, med drugim tudi zakon o visokem sodnem tožilskem svetu, in zakon o neuporabi zakonov in prepovedi delovanja neustavnih institucij BiH.

“Ta trenutek je ugoden, zato vas pozivam, da brez oklevanja podprete zakon. Računamo, da bomo imeli zagon, da to storimo brez uporabe sile. Odločeni smo glede tega, kar delamo. Zdaj so ustvarjeni pogoji, da se Republika Srbska na tak način odzove,” je poslancem dejal Dodik.

bih, milorad dodik
Foto: PROFIMEDIA

Ob tem je opozicijske poslance povprašal, zakaj mislijo, da je sprejem zakonov v Republiki Srbski treba prepustiti Schmidtu in Bošnjakom. “Kako vas ni sram. Govorite iste besede kot Bakir Izetbegović, da mi hočemo vojno. Kdaj ste me slišali, da bi pozival k vojni,” je poslance vprašal Dodik.

Dodik je izpostavil, da je Republika Srbska na pravi poti in da bo naslednji teden sprejetih še več novih zakonov.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje

Priporočeno vsebino