Po potresu v Afganistanu več kot 2.000 mrtvih: “Vse se je spremenilo v pesek”

Svet 08. Okt 202308:13 > 20:10 0 komentarjev
Podrte hiše po potresu v Afganistanu.
PROFIMEDIA

Zahodni del Afganistana je včeraj stresel potres z magnitudo 6,3, ki je prizadel predvsem ruralno prebivalstvo. Število smrtnih žrtev še vedno narašča, po najnovejših podatkih oblasti naj bi se številka povzpela na več kot 2.000 oseb, najmanj 9.000 je ranjenih. Reševalne akcije še potekajo.

Število žrtev silovitega potresa, ki je v soboto prizadel odročno območje v zahodnem Afganistanu, se je povzpelo na 2.053 oseb, je danes povedal tiskovni predstavnik afganistanske vlade. Kot poroča francoska tiskovna agencija AFP, bi število žrtev lahko še naraslo, saj so ponekod ljudje še ujeti pod ruševinami.

Potres z magnitudo 6,3 je imel žarišče kakih 30 kilometrov severozahodno od Herata, glavnega mesta istoimenske province. Sledil mu je niz močnih popotresnih sunkov. Ob tem so se sprožili tudi številni zemeljski plazovi.

Prizadeto predvsem ruralno prebivalstvo

Pristojne oblasti so sporočile tudi, da je bilo uničenih ali delno poškodovanih vsaj 1,329 hiš v najmanj 12 vaseh v provinci Herat, pri čemer je bilo prizadetih več tisoč ljudi, predvsem na ruralnih območjih. V mestu Herat po trenutnih podatkih ni bilo večjega števila žrtev.

Medtem je v vasi Sarboland v okrožju Zinda Jan blizu žarišča potresa je uničenje veliko, poroča AFP. “Že ob prvem tresenju so se zrušile vse hiše,” je povedal 42-letni Bašir Ahmad.

“Tisti, ki so bili v hišah, so bili pokopani,” je dejal. “Obstajajo družine, od katerih nismo slišali nobenih novic.” “Vse se je spremenilo v pesek,” pa je dejal drugi prebivalec.

Končno število žrtev bo še naraščalo

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) pričakuje, da bo število žrtev še naraslo. Iskalne in reševalne operacije potekajo.

Prebivalcem Afganistana, ki jih je prizadel potres, je iskreno sožalje izrekla tudi predsednica republike Nataša Pirc Musar. “V mislih smo z družinami tragično preminulih. Slovenija želi poškodovanim uspešno okrevanje, reševalnim ekipam pa varno posredovanje,” je zapisala na družbenem omrežju X.

V Afganistanu se že sicer soočajo s hudo humanitarno krizo, potem ko so se iz regije po vrnitvi talibanov na oblast leta 2021 umaknile številne humanitarne organizacije in mednarodna pomoč. Provinco Herat na meji z Iranom, kjer živi okoli 1,9 milijona ljudi, pesti tudi dolgoletna suša.

Afganistan pogosto prizadenejo potresi, zlasti v gorovju Hindukuš, ki leži blizu stika evrazijske in indijske tektonske plošče.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!