Sonda Voyager 1, oddaljena od nas 24 milijard kilometrov, je "poklicala domov" z oddajnikom, ki ga ni uporabila od leta 1981.
47 let po tem, ko je skupaj s svojim dvojčkom zapustila Zemljo, in 12 let po tistem, ko je vstopila v medzvezdni prostor, bi si mislili, da nas bo vesoljska sonda Voyager 1 nehala presenečati, piše portal IFL Science.
Še posebej po tem, ko je lani zaradi napake komunikacija z njo bila skoraj izgubljena (o tem smo pisali tudi mi). Vendar je sonda poskrbela, da so njeni zemeljski “šefi” ponovno ostali odprtih ust.
Voyager 1 je od Zemlje oddaljena več kot 24 milijard kilometrov, zaradi česar signal do nje potuje več kot 22 ur in pol; prav toliko pa traja, da pride signal iz sonde do Zemlje. Voyager namreč še vedno neprestano “komunicira” z Zemljo in nadzorni ekipi pošilja podatke iz medzvezdnega prostora.
16. oktobra je zemeljska ekipa od vesoljskega plovila zahtevala, naj vklopi enega od svojih grelnikov. V medzvezdnem prostoru vlada temperatura blizu absolutne ničle, kar pomeni, da Voyagerja 1 tam zunaj “zelo zebe”, za delovanje pa mora biti topel.
Toda nekaj je šlo narobe. 18. oktobra se vesoljsko plovilo ni odzvalo tako kot po navadi. Ekipa je zato menila, da je njihov ukaz na sondi morda sprožil sistem za zaščito pred napakami, ta pa je zmanjšal hitrost prenosa podatkov in spremenil signal na oddajniku. Zato so začeli iskati spremenjeni signal in ga tudi našli.
Precej bolj jih je zaskrbelo naslednji dan, ko je signal iz Voyagerja 1 popolnoma izginil. Vendar so nadzorniki hitro posumili, da v resnici ni izginil, kot tudi, kaj se je zgodilo. Voyager 1 ima poleg glavnega oddajnika (imenovanega X), s katerim komunicira z Zemljo, nameščenega še drugega (imenovanega S), ki deluje z manjšo močjo in oddaja v drugem frekvenčnem pasu. Vendar pa oddajnika S Voyager 1 ni uporabil že od leta 1981. Nadzorniki so namreč menili, da je signal s tega oddajnika preveč šibek za komunikacijo, zato so uporabljali močnejši oddajnik.
Kljub temu pa so preverili, ali je na Zemljo prišel tudi signal iz drugega oddajnika in izkazalo se je, da je to tako. “Nadzorniki so sumili, da se je sistem za zaščito sprožil še dvakrat in najprej izklopil oddajnik X ter potem preklopil na oddajnik S,” je napisal Tony Greicius na blogu, ki spremlja misijo Voyager.
Predvsem je nadzorniška ekipa bila presenečena, da oddajnik S kljub starosti še vedno tako dobro deluje in da je mogoče njegov signal zaznati tudi pri tako veliki oddaljenosti. Obe sondi Voyager po pisanju IFL Science tako ostajata svojevrsten “testament” inženirske ekipe, ki ju je zasnovala. To, da še vedno delujeta, je namreč res nekaj izjemnega.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje