Azerbajdžansko potniško letalo, ki je v sredo strmoglavilo v Kazahstanu, je po navedbah Reutersovih virov sestrelil sistem ruske zračne obrambe. Moskva medtem svari pred širjenjem teorij o vzroku nesreče pred koncem uradne preiskave. V Azerbajdžanu so razglasili dan žalovanja.
V Azerbajdžanu danes poteka dan žalovanja za žrtvami sredine letalske nesreče, ko je v Kazahstanu strmoglavilo potniško letalo družbe Azerbaijan Airlines, ki je letelo iz azerbajdžanske prestolnice Baku v čečensko mesto Grozni.
Kljub temu da vzrok za nesrečo uradno še ni znan, pa so viri tiskovne agencije Reuters, seznanjeni z zadevo, razkrili, da naj bi letalo sestrelil ruski sistem zračne obrambe. Letalo naj bi se namreč tik pred padcem izognilo območju zračnega prostora ruske republike Čečenije, v katerem je Moskva v preteklih mesecih uporabljala svoj sistem zračne obrambe proti ukrajinskim dronom.
Ruski vojaški strokovnjak Jurij Podoljaka je ocenil, da so luknje na razbitinah letala podobne poškodbam, ki bi jih povzročil protiletalski raketni sistem, navaja AFP. Podobno je menil tudi nekdanji direktor francoskega urada za preiskovanje letalskih nesreč (BEA) Jean-Paul Troadec.
Azerbajdžanske oblasti po navedbah medija Euronews prav tako menijo, da je letalo strmoglavilo zaradi ruskega izstrelka. Ob tem neimenovani vladni viri trdijo, da poškodovano letalo “ni smelo pristati na nobenem ruskem letališču, čeprav sta pilota zahtevala pristanek v sili”, temveč se je moralo preusmeriti čez Kaspijsko morje do kazahstanskega mesta Aktau – daleč od svoje prvotne poti.
Oblasti v Moskvi so medtem danes opozorile, da je prezgodaj za teorije in ugibanja, ter poudarile, da je treba počakati na rezultate preiskave. “Preiskava poteka, vsak incident v letalstvu morajo preiskati specializirani organi. Bilo bi napačno postavljati hipoteze, preden bodo na voljo rezultati preiskav,” je za rusko državno tiskovno agencijo Tass povedal tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov.
Tudi oblasti v Kazahstanu vztrajajo, da vzroka strmoglavljenja letala še ni mogoče potrditi. “Niti Azerbajdžan, niti Rusija, niti Kazahstan – nobena država ni zainteresirana za skrivanje informacij. Vse informacije bodo na voljo javnosti,” je ob tem poudaril predsednik kazahstanskega senata Maulen Ašimbajev.
Kazahstanska vlada je potrdila tudi, da se bodo kazahstanskim in azerbajdžanskim ekipam pri preiskavi nesreče letala Embraer 190 pridružili brazilski strokovnjaki, vključno s predstavniki proizvajalca letala Embraer.
V Azerbajdžanu dan žalovanja
V znak žalovanja so po vsej državi spustili zastave na pol droga in odpovedali kulturne dogodke, poročanje lokalnih medijev povzema nemška tiskovna agencija dpa.
Po navedbah kazahstanskega ministrstva za promet je bilo na krovu ponesrečenega letala 37 potnikov iz Azerbajdžana, 16 iz Rusije, šest iz Kazahstana in trije iz Kirgizistana. Skupno je bilo na krovu 67 ljudi, vključno s petimi člani posadke.
Letalska družba Azerbaijan Airlines in azerbajdžansko ministrstvo za izredne razmere sta v skupni izjavi zapisala, da bodo trupla umrlih potnikov in članov posadke kmalu vrnili v Azerbajdžan. Hkrati so napovedali, da bodo ranjene potnike v domovino prepeljali s posebnim letom, če bo njihovo zdravstveno stanje to dopuščalo, še piše v izjavi na družbenem omrežju X.
Devet hudo ranjenih ruskih potnikov, med njimi otroka, so medtem s posebnim letalom že odpeljali na zdravljenje v Moskvo, je poročala ruska tiskovna agencija Tass.
Strmoglavljeno letalo Embraer 190 je v sredo zjutraj vzletelo iz Bakuja in poletelo proti mestu Grozni v Čečeniji. Zaradi slabih vremenskih razmer ni moglo pristati v Groznem, zato so ga preusmerili na drugo letališče. Letalo je prečkalo Kaspijsko morje in nato krožilo nad območjem, kjer je na koncu strmoglavilo blizu mesta Aktau na zahodu Kazahstana.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje