Tesna predsedniška tekma v Moldaviji: zmago razglasila proevropska predsednica

Svet 04. Nov 202406:50 > 13:47 7 komentarjev
Moldavija, volitve
Zmagala je aktualna predsednica (Foto: Vladislav Culiomza/REUTERS)

Po tesni predsedniški tekmi v Moldaviji, ki je bila videti kot izbira med Evropo in Rusijo, je zmago razglasila sedanja moldavska proevropska predsednica Maia Sandu. Sandu je glede na rezultate volilne komisije po skorajda dokončanem štetju osvojila skoraj 55 odstotkov glasov, njen tekmec iz stranke socialistov Alexander Stoianoglo pa nekaj več kot 45 odstotkov.

V Moldaviji je potekala zelo tesna predsedniška tekma. Še včeraj zvečer je kazalo, da bo zmagal proruski kandidat iz stranke socialistov Alexander Stoianoglo, a je nadaljnje štetje glasov prineslo drugačne rezultate. Po skoraj vseh preštetih glasovih je zmago razglasila sedanja moldavska proevropska predsednica Maia Sandu.

Proevropska moldavska predsednica je na nedeljskih volitvah s 54,91 proti 45,09 odstotka glasov premagala Stoianogloja, kandidata Rusiji naklonjene opozicijske stranke socialistov, ki ga je Sandu lani razrešila s položaja generalnega državnega tožilca.

Glede na rezultate, ki jih je objavila volilna komisija po skoraj 99 odstotkov preštetih glasov, je bila udeležba z nekaj več kot 54 odstotki višja kot v prvem krogu, ki je potekal 20. oktobra, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Po približno 85 odstotkih preštetih glasov je sicer v tesni tekmi še vodil Stoianoglo, nato pa so rezultat preobrnili glasovi volivcev z območja Kišinjova in volišč v tujini. Na slednjih naj bi svojo voljo izreklo več kot 300.000 moldavskih državljank in državljanov, kar je po poročanju medijev največ po letu 1991.

Moldavija, volitve
Moldavija, volitve (Foto: PROFIMEDIA)

Sandu oznanila zmago “resnice, pravice in svobode”

Predsednica Sandu se je volilcem zahvalila za podporo in oznanila zmago “resnice, pravice in svobode”.

“Danes smo, dragi Moldavci, dobili lekcijo o demokraciji, vredno vpisa v zgodovinske knjige. Skupaj smo pokazali moč naše enotnosti, demokracije in zavezanosti dostojni prihodnosti. Hvala vam, dragi Moldavci, doma in v tujini. […] Ponosna sem, da vam lahko služim,” je sporočila.

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen ji je v objavi na omrežju X že čestitala za ponovno zmago in “evropsko prihodnost” Moldavije. Podobno sta se davi odzvala tudi vodja evropske diplomacije Josep Borrell in predsednik Evropskega sveta Charles Michel. Evropsko pot je v čestitki izpostavil še nemški kancler Olaf Scholz.

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je sporočil, da so volivci v Moldaviji jasno izbrali smer družbene stabilnosti in gospodarske rasti. Francoski predsednik Emmanuel Macron pa je zapisal, da je demokracija “zmagala nad vsemi posegi in manevri”.

Predsednica Pirc Musar v čestitki moldavski predsednici izpostavila njuno prijateljstvo

Ob vnovični izvolitvi je moldavski predsednici Sandu čestitala tudi predsednica republike Nataša Pirc Musar“V zadnjih dveh letih sem zelo cenila prijateljstvo, ki se je razcvetelo med nama, saj temelji na skupnih vrednotah in upanju za močnejšo, združeno Evropo. V čast mi je bilo delati z vami, saj ste pogumno in predano spodbujali evropsko prihodnost Moldavije. Veselim se nadaljnjih skupnih prizadevanj ter še mnogih let prijateljstva in sodelovanja,” je na omrežju X zapisala predsednica.

Pirc Musar in Sandu sta se v preteklih letih večkrat srečali. Pred enim letom se je Pirc Musar skupaj z avstrijskim kolegom Alexandrom Van der Bellnom mudila v Kišinjovu, kjer sta izkazala skupno politično podporo evropski perspektivi Moldavije.

Obtožbe o ruskem vmešavanju

Kampanjo in volitve pa so sicer zaznamovale številne obtožbe o domnevnem ruskem vmešavanju.

“Priča smo obsežnemu vmešavanju Rusije v naš volilni proces, ki lahko močno izkrivi izide,” je v nedeljo sporočil svetovalec moldavske predsednice za nacionalno varnost Stanislav Secrieru. Tudi Sandu je Moskvo večkrat obtožila načrtovanja strmoglavljenja oblasti v Kišinjovu in vmešavanja v moldavske notranje zadeve, med drugim z dezinformacijskimi kampanjami.

Stoianogloja, ki se je zavzemal za hkratni pristop Moldavije k EU in ohranjanje dobrih gospodarskih odnosov z Rusijo, so nasprotniki obtoževali, da je pod vplivom Moskve. Tako kandidat kot Kremelj sta vse obtožbe zanikala. Po volitvah je Stoianoglu svoje podpornike pozval, naj “ohranijo mirno kri, ne glede na izid”.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje