
Po umoru direktorja ameriške zdravstvene zavarovalnice Briana Thompsona, ki naj bi ga sredi New Yorka zagrešil Luigi Mangione, so v številnih ameriških podjetjih okrepili varovanje.
Po umoru generalnega direktorja ameriške zdravstvene zavarovalnice UnitedHealthcare Briana Thompsona, za katerega je obtožen Luigi Mangione, so v ameriških korporacijah zaskrbljeni zaradi varnosti direktorjev.
V več podjetjih so okrepili varovanje vodilnih zaposlenih, pozorno pa spremljajo grožnje, ki prihajajo od vsepovsod.
V petek so v Teksasu aretirali 34-letnega Taylorja Bullarda, ki naj bi po elektronski pošti grozil vodstvu banke Capital One. Trdil je, da je že plačal dobrih 500 dolarjev dolga, ki ga je banka ponovno terjala od njega. “Pokličite me, preden se pojavim pri vas z mačeto in bencinom,” je po poročanju CNN zapisal v mailu, zaradi katerega so ga aretirali.
Bullard je sicer agentom zveznega preiskovalnega urada (FBI) dejal, da ni nameraval nikomur škodovati, ampak le pritegniti pozornost ter da je želel videti, da “se podjetje poti”.
Take in podobne grožnje so podjetja in njihova vodstva dobivala že prej, jim pa po umoru Thompsona namenjajo več skrbi.

Številni varnostni ukrepi
Več korporacij je s spletnih strani umaknilo fotografije vodstvenih delavcev ter okrepilo fizično varovanje. V nekaterih podjetjih so začasno zaprli sedeže, kjer so delali direktorji.
“V številnih podjetjih so doslej zelo malo denarja in pozornosti namenili varovanju direktorjev ter korporativni varnosti. Po umoru Thompsona pa so se začeli spopadati s tem problemom,” je za CNN povedal Stephen Ward, direktor podjetja Polaris Corporate Risk Management, ki se ukvarja s tem področjem varovanja.
Po njegovih besedah s Polarisom sodeluje vse več korporacij. Zanje med drugim spremljajo objave na družbenih omrežjih in drugih spletnih platformah ter ocenjujejo potencialne grožnje.
Te prihajajo z obeh političnih polov. Glede na javnomnenjsko raziskavo centra Pew je jeza, usmerjena proti podjetjem, apolitična. Na banke, finančne institucije in velike korporacije tako demokrati kot republikanci večinoma gledajo negativno. Da imajo banke pozitiven vpliv na družbo po tej raziskavi ocenjuje le 38 odstotkov prebivalcev. Da imajo pozitiven vpliv velike korporacije, pa še manj, samo 32 odstotkov republikancev in 26 odstotkov demokratov.
Začudeni nad odzivi po umoru
V medijih, politiki in korporacijah sicer z začudenjem spremljajo odzive dela javnosti, ki odobrava Mangionejev zločin. 26-letnik, obtožen Thompsonovega umora, se je pretekli teden na sodišču v New Yorku izrekel za nedolžnega v vseh točkah obtožnice.
Pred sodiščem se je zbrala množica, ki je prišla podpret domnevnega morilca, s transparenti, na katerih je med drugim pisalo ‘V Luigija zaupamo’ in ‘Zdravje pred bogastvom’. V sodni dvorani pa mu je podporo izkazala skupina žensk.
Podpora dela javnosti je povezana s srdom, ki ga ta čuti do zdravstvenih zavarovalnic, saj te v ZDA pogosto zavračajo plačila posegov in manj premožnim onemogočajo dostop do zdravstvenih storitev. Podoben pa je tudi njihov odnos do korporacij in bank, ki da prav tako služijo z izkoriščanjem malega človeka.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje