Južnokorejskim oblastem je danes po večurnih napetostih vendarle uspelo pridržati predsednika Jun Suk Jeola, ki ga želijo zaslišati po razglasitvi vojnega stanja v začetku decembra lani. V zaslišanje je suspendirani predsednik privolil, da bi preprečil prelivanje krvi, je sporočil. A je na dopoldanskem zaslišanju uveljavil pravico do molka. Jun je s tem postal prvi predsednik v zgodovini države, ki so ga pridržali, medtem ko je zasedal položaj.
Preiskovalci so po neuspelem poskusu v začetku meseca danes Jun Suk Jeolu izročili nalog za pridržanje in ga pospremili na zaslišanje na urad za boj proti korupciji po večurnih napetostih, med katerimi je prišlo tudi do nasilja. Pred predsedniško palačo so jim namreč vstop v poslopje preprečevali predsednikovi varnostniki in podporniki.
Prek številnih ovir se je preiskovalcem med drugim uspelo prebiti s pomočjo lestev in rezalnikov žic. Glavno stavbo v Seulu naj bi jim na koncu uspelo doseči prek ene od pohodniških poti za zadnjim delom poslopja, poročajo tuje tiskovne agencije.
Juna so preiskovalci prvič že zaslišali dopoldne po lokalnem času, enako bodo storili še popoldne. BBC poroča, da je uveljavil pravico do molka. Pridržanje lahko traja največ 48 ur. Za tem bi morali pridobiti nov priporni nalog za pridržanje, kar bi lahko trajalo do 20 dni.
Z njegovim pridržanjem se končuje več tednov trajajoč konflikt med njim in oblastmi. Jun je tako postal prvi predsednik v zgodovini države, ki so ga pridržali, medtem ko je zasedal položaj.
Preprečiti želi prelivanje krvi
Kot je Jun sporočil v izjavi po aretaciji, je privolil v zaslišanje, da bi preprečil prelivanje krvi, čeprav gre po njegovem mnenju za nezakonito preiskavo. Na nezakonitost so se sklicevali tudi v njegovi matični stranki. “Dostojanstvo naše države je prizadeto,” je dejal vodja poslanske skupine PPP Kveon Seong Dong.
Preiskovalci ga želijo zaslišati zaradi neuspelega poskusa uvedbe vojnega stanja v državi, zaradi katerega se sooča z obtožbami vstaje in zlorabe položaja. Da bi se izognil pridržanju, v torek ni prišel že na ustavno sodišče, kjer se je začel formalni postopek odločanja o njegovi razrešitvi, ki so jo pred tem izglasovali poslanci.
“Pravosodje je še živo”
Predsednik opozicijske Demokratske stranke Park Čan De je dejal, da aretacija suspendiranega predsednika kaže, da je “pravosodje v Južni Koreji živo”. “Aretacija je prvi korak k ponovni vzpostavitvi ustavnega reda, demokracije in pravne države,” je dejal po poročanju BBC.
V Južni Koreji pridržanje spremljata dva različna svetova. Če so predsednikovi nasprotniki dejanje pozdravili, pa se nadaljuje protestiranje njegovih podpornikov, ki so bili glasni že zadnji mesec. “Zelo smo jezni. Vladavina prava je uničena,” je dejal eden od njegovih podpornikov. Kot piše BBC, politična kriza v državi s tem še ni končana.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje