
Podpredsednik in druga dama ZDA sta bila na Grenlandiji le nekaj ur. J. D. Vance je med obiskom ameriške vojaške baze izrazil prepričanje, da ZDA za priključitev Grenlandije ne bodo potrebovale vojaške sile. Med Grenlandci je kratek obisk sprožil precej nelagodja. "Skrbi me. To je malo čudno," je povedala ena izmed prebivalk in dodala, da Američani po njeni oceni nimajo tako dobrih namenov, kot trdijo.
Na Grenlandiji je okoli 17. ure po našem času pristalo ameriško vladno letalo Air Force 2, v katerem sta bila podpredsednik ZDA J. D. Vance in njegova soproga Usha Vance.
Avtonomni otok, ki spada po Dansko, sta obiskala kljub kritikam, ki se pojavljajo po navedbah ameriškega predsednika Donalda Trumpa o morebitni priključitvi Grenlandije. “ZDA potrebujejo Grenlandijo zaradi mednarodne varnosti in jo bodo tudi dobile,” je namreč še včeraj vztrajal Trump. Zakonca sta bila močno varovana.
Vance je v ameriški vojaški bazi Pituffik nagovoril ameriške vojake. “Še nikoli nisem bil na Grenlandiji. Očitno sem tudi prvi ameriški podpredsednik, ki je kdaj koli obiskal Grenlandijo. To je kar kul,” je povedal.
Nato si je skupaj z delegacijo ogledal vojaško bazo in se zasebno sestal z vodstvom. “Kot ste slišali, se Trumpova administracija zanima za Grenlandijo, zato se bomo o tem malo pogovorili,” je povedal novinarjem ter jih nagnal iz prostorov.
Na kasnejši novinarski konferenci je podrobneje komentiral Trumpove težnje po ozemlju. “Predsednika resnično zanima varnost na Arktiki. Kot vsi veste, je to pomembno varnostno vprašanje, ki se bo v prihodnjih desetletjih le še povečevalo,” je dejal.
Nato je Dansko obtožil, da za zaščito Grenlandije ni storila dovolj. “Naše sporočilo Danski je zelo enostavno: Niste opravili dobrega dela za prebivalce Grenlandije. Premalo ste vlagali v ljudi in premalo ste vlagali v varnostno arhitekturo tega neverjetnega, čudovitega ozemlja,” je dodal.
Za medije je Vance tudi izpostavil, da po njegovem mnenju ZDA za priključitev Grenlandije ne bo potrebovale vojaške sile. Na vprašanje o Trumpovi zaobljubi, da bo prevzel nadzor nad otokom, je podpredsednik dejal, da “bodo spoštovali samoodločbo Grenlandcev”.
Grenlandci zaskrbljeni zaradi nenavadnega obiska
Grenlandci obiska že tako niso najbolj veseli, saj se vse bolj zdi, da Trump misli resno, Vanceov hitri odhod pa je med njimi sprožil dodatno nelagodje.
“Skrbi me. To je malo čudno,” je po odhodu ameriške delegacije povedala prebivalka Nina. Njena hči je dodala, da je zaskrbljenih veliko ljudi.
“Nameni Američanov niso tako čisti ali tako jasni, kot trdijo, da so,” je tudi dodala hči Anita.
Grenlandci so že pred obiskom napovedali, da bodo med visokim ameriškim obiskom protestirali, zato je bil program obiska spremenjen, poroča BBC. Prebivalci otoka obisk, na katerega Vance in soproga nista bila povabljena, razumejo kot provokacijo.
Grenlandijo, ki spada pod upravo Danske, bi morala najprej obiskati le Usha Vance z razširjenim programom, vendar je podpredsednik ZDA v začetku tedna napovedal, da se ji bo pridružil. Ameriški konzulat na Grenlandiji po poročanju medijev v ZDA ni mogel najti nobene družine, ki bi bila pripravljena sprejeti na obisk Vancea in drugo damo ZDA. Sodelovanje so odpovedala tudi podjetja.
Z ameriško delegacijo je na Grenladnijo prispel tudi svetovalec za nacionalno varnost Mike Waltz, minister za energijo Chris Wright ter republikanski senator iz Utaha Mike Lee.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje