Evropski parlament bo na plenarnem zasedanju potrjeval sestavo nove Evropske komisije, ki jo bo vodila Ursula von der Leyen. Vsi predlagani komisarski kandidati so uspešno prestali zaslišanja pred pristojnimi parlamentarnimi odbori, kar se ni zgodilo že vse od leta 1999. Za potrditev bo potrebna večina oddanih glasov v 720-članskem Evropskem parlamentu, zapletov pa ni pričakovati. Če bo Komisija potrjena, bo mandat nastopila 1. decembra.
Evropski poslanci bodo na današnjem plenarnem zasedanju v Strasbourgu odločali o novi sestavi Evropske komisije pod vodstvom predsednice Ursule von der Leyen. 66-letna Nemka je poleti po evropskih volitvah dobila mandat za sestavo prihodnje Evropske komisije, ki jo je sredi septembra predstavila tudi širši javnosti.
V začetku novembra so pred pristojnimi parlamentarnimi odbori Evropskega parlamenta potekala zaslišanja komisarskih kandidatov, zaključila pa so se minulo sredo, ko so parlamentarni odbori prižgali zeleno luč še šestim podpredsedniškim kandidatkam oziroma kandidatom in madžarskemu kandidatu za zdravstvo in dobrobit živali Oliverju Varhelyiju.
Zaslišanje pred parlamentarnim odborom za zunanje zadeve (Afet) je uspešno prestala tudi slovenska komisarska kandidatka Marta Kos, ki ji je von der Leyen namenila resor širitve Evropske unije.
Na zaslišanju je Kos večkrat poudarila pomembnost področja širitve EU in da bodo za države kandidatke pri postopku približevanja k EU najpomembnejši kriterij dosežki posamezne države kandidatke. Izpostavila je tudi pomen sprave in regionalnega sodelovanja na področju Zahodnega Balkana, podpora Ukrajini pa bo ena od njenih osrednjih nalog na komisarskem položaju. Prav tako je zatrdila, da bo Ukrajino obiskala kot prvo, ko bo potrjena kot komisarka.
Pri zaslišanjih podpredsednic in podpredsednikov komisije se je nekoliko zataknilo pri španski kandidatki Teresi Riberi iz vrst socialistov, ki jo je von der Leyen predlagala na mesto za čisti, pravičen in konkurenčni prehod ter pri italijanskem kandidatu Raffaeleju Fittu, ki prihaja iz desne politične skupine Evropskih konservativcev in reformistov (ECR). A na koncu so vsi kandidati uspešno prestali zaslišanja in evropski poslanci niso zavrnili nobenega predloga Ursule von der Leyen, kar se je zgodilo prvič po letu 1999.
Von der Leyen bo tako danes pred glasovanjem v Evropskem parlamentu poslancem predstavila svojo 26-člansko komisarsko ekipo, v kateri je kar 21 novincev. Med njimi je 11 žensk, štiri od njih bodo izvršne podpredsednice Komisije. Dve podpredsedniški mesti bosta zasedala moška. 15 komisarjev prihodnje Komisije je iz vrst Evropske ljudske stranke, pet jih prihaja iz vrst liberalcev Renew, štirje iz vrst politične skupine socialistov in demokratov (S&D), en kandidat iz vrst ECR in še en iz skrajno desne Domoljubi za Evropo, eden pa ne pripada nobenih izmed evropskih političnih skupin.
Za potrditev komisarske ekipe v 720-članskem Evropskem parlamentu bo potrebna večina oddanih glasov, glasovanje pa tokrat ni tajno. Glede na to, da so politične skupine EPP, Renew in S&D pred dnevi sklenile dogovor o nadaljnjem sodelovanju – neformalno koalicijsko pogodbo – na glasovanju ni mogoče pričakovati presenečenj. Dobro obveščen bruseljski portal Politico sicer poroča, da je sicer možno, da nekateri poslanci omenjenih treh političnih skupin ne bodo glasovali za potrditev komisarske ekipe, vendar pa naj teh ne bi bilo veliko.
Podporo novi sestavi Komisije sta doslej napovedala oba slovenska evropska poslanca iz vrst liberalcev Renew Irena Joveva in Marjan Šarec, iz vrst EPP pa jo bo podprl Matej Tonin. Kako bodo glasovali poslanci EPP iz vrst SDS, za zdaj še ni znano. O podpori se še vedno odloča Matjaž Nemec (S&D), ki je kot sporno ocenil imenovanje Italijana Raffaela Fitta iz skrajno desnih Evropskih konservativcev in reformistov (ECR) na položaj izvršnega podpredsednika komisije.
Ob tem von der Leyen lahko računa še na podporo desne politične skupine ECR, ki je pred dnevi sporočila, da ne vidi ovir za potrditev komisarske ekipe. Spomnimo, da ECR na julijskem glasovanju Ursule von der Leyen ni podprla.
So pa zadržanost izrazili v politični skupini Zelenih, ki jih neformalna koalicija EPP, S&D in Renew ni povabila k sodelovanju. Svojo odločitev so sprejeli šele v ponedeljek zvečer na sestanku politične skupine. Mnenja so bila precej deljena, a na koncu je bil sprejet sklep, da bodo kot politična skupina podprla komisarsko ekipo.
Ob tem pa je mogoče slišati, da bodo nekateri poslanci Zelenih glasovali tudi proti potrditvi nove sestave Komisije, med njimi pa ne bo slovenskega Evropskega poslanca Vladimirja Prebiliča, ki bo po informacijah N1 potrdil novo komisarsko ekipo von der Leyen. Spomnimo, da je sicer Prebilič poleti glasoval proti izvolitvi 66-letne Nemke na čelo Komisije, ga pa je s svojim nastopom na zaslišanju navdušila slovenska kandidatka Marta Kos.
V Evropskem parlamentu pa ne bo mogla računati na podporo skrajno desnih političnih skupin Domoljubi za Evropo in Evropa suverenih narodov, proti pa bodo tudi evropska politična skupina Levice.
Glede na to, da zapletov pri potrjevanju nove ekipe Evropske komisije ni pričakovati, bi lahko nova Komisija Ursule von der Leyen mandat nastopila 1. decembra. Po potrditvi v Evropskem parlamentu jo bo sicer imenoval Evropski svet, vodenje katerega bo v nedeljo, 1. decembra, prevzel nekdanji portugalski premier Antonio Costa. Na tem mestu bo nasledil Belgijca Charlesa Michela.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!