Prizivno sodišče v Haagu je razveljavilo sodbo prvostopenjskega sodišča, ki je naftni korporaciji Shell naložilo, da mora drastično zmanjšati svoje emisije. Sodba pomeni velik poraz za podnebje in razočaranje za njegove zaščitnike.
Leta 2021 je okrožno sodišče v Haagu izdalo, kot se je zdelo takrat, prelomno sodbo proti podjetju Royal Dutch Shell, matični družbi naftno-plinskega giganta, skupine Shell. Sodišče je takrat presodilo, da Shellova politika zmanjševanja “ogljične intenzivnosti” ni dovolj in da mora družba do konca leta 2030 zmanjšati svoje globalne emisije ogljika za 45 odstotkov v primerjavi z ravnmi iz leta 2019.
Odvetniki Shella so se pritožili, danes pa je prizivno sodišče Meddržavnega sodišča v Haagu odločilo, da prvostopenjsko sodbo razveljavi, poroča nemški Spiegel. Sodba pomeni velik poraz za podnebje in razočaranje za njegove zaščitnike.
Prvotno tožbo proti Shellu je leta 2019 vložila nizozemska okoljska organizacija Milieudefensie (Friends of the Earth Nizozemska), ki so se ji pridružile še druge organizacije in več kot 17.000 nizozemskih državljanov. Sedež družbe Shell je bil v tistem času tudi na Nizozemskem, zdaj je le še v Londonu.
Tožniki so trdili, da podjetje ne sledi ciljem pariškega sporazuma. V tožbi so trdili, da so Shellovi ukrepi in podnebna politika nezadostni za preprečevanje nevarnih podnebnih sprememb ter da podjetje krši svojo “dolžnost skrbnosti” po nizozemski zakonodaji, saj ne ščiti nizozemskih državljanov pred škodo, ki jo povzročajo podnebne spremembe. V tožbi so izpostavili, da Shell črpa zemeljski plin tudi v nizozemskem Waddenskem morju, kar že dolgo vzbuja skrb okoljskih organizacij. Gre za ekološko občutljivo območje, pomembno za številne vrste ptic in morskih organizmov, ki je zaščiteno kot Unescova svetovna dediščina.
Prvostopenjsko sodišče je pritrdilo tožnikom. Prvič v zgodovini se je zgodilo, da je sodišče podjetju pravno naložilo uskladitev politike s pariškim sporazumom.
Shell je v pritožbi, ki ji je zdaj ugodilo drugostopenjsko sodišče, poudaril, da pariški podnebni sporazum ne zavezuje podjetij ter da bi morale zmanjšanje emisij odrediti vlade, ne sodišča. Poleg tega podjetje pravno ne more biti odgovorno za emisije CO₂ svojih strank, je trdila naftna korporacija, saj da se potrošniki sami odločajo, kje bodo kupovali energijo, ki jo porabljajo.
Shell je za naivno označil tudi idejo, da bi obsodba pomagala podnebju. Če bi Shell prenehal dobavljati nafto ali plin, bi to vrzel zapolnilo drugo energetsko podjetje in bi vozniki točili gorivo na drugih bencinskih črpalkah, so še povedali pri korporaciji.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje