Poročilo britanske organizacije razkriva, v katerih evropskih državah so najstniki najmanj zadovoljni s svojim življenjem. Najbolj srečni so na Nizozemskem, najmanj pa v Združenem kraljestvu. Trendi pa so zaskrbljujoči, saj v primerjavi s podatki preteklih let zadovoljstvo evropskih mladostnikov upada na skoraj vseh področjih njihovih življenj.
Britanska dobrodelna organizacija The Children’s Society je izdala poročilo “Naše dobro otroštvo” (Our Good Childhood) 2024, v katerem je primerjala počutje in srečo evropskih mladostnikov.
Na podlagi podatkov Programa mednarodne primerjave dosežkov učencev (PISA) iz leta 2022, ki jih zbira OECD, je organizacija tako razvrstila evropske države od tistih, v katerih so 15-letniki najbolj, do tistih, v katerih so najmanj srečni.
V povprečju so največje nezadovoljstvo s svojim življenjem zaznali pri britanskih otrocih, nezadovoljnih jih je bilo 25,2 odstotka, daleč najmanjše s 6,7 odstotka pa pri nizozemskih. Evropsko povprečje je 16,6 odstotka.
Pod njim, na zadnji četrtini lestvice, so se znašli tudi slovenski mladostniki. S svojim življenjem jih je bilo nezadovoljnih 20,1 odstotka.
V šolskem letu 2021/2022 so bili otroci v primerjavi s podatki iz leta 2009/2010 manj zadovoljni s svojim življenjem kot celoto, prav tako pa na področjih prijateljstev, zunanjega videza in šole. Edino področje, na katerem v 12 letih niso zabeležili izrazitega poslabšanja, je bilo družinsko življenje.
Z družinskim življenjem so bili tako mladostniki v nedavni raziskavi najbolj zadovoljni, najmanj pa s svojim videzom. To je nezadovoljstvo povzročalo pri skoraj enem od šestih otrok oziroma 15,6 odstotka vprašanih.
Rezultati so se na vseh šestih merjenih področjih pri dekletih izrazito poslabšali, prav tako so bila dekleta v povprečju bolj nesrečna kot dečki glede svojega življenja kot celote, družine, videza in šole, o rezultatih še piše britanska organizacija.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje